Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-aprel kuni Ostona shahrida boʻlib oʻtayotgan Mintaqaviy ekologik sammitning ochilish marosimida ishtirok etdi.
Tadbirda Qozogʻiston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirgʻiziston Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Moʻgʻuliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux, Armaniston Prezidenti Vaagn Xachaturyan, Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze va Ozarbayjon Bosh vaziri Ali Asadov hamda xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari ham qatnashdi.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevni sammitning muvaffaqiyatli tashkil etilgani bilan samimiy tabriklab, uning ekologik xavf-xatarlarning oʻzaro bogʻliqligi va ularni birgalikda hal qilish zarurligini oʻzida mujassam etgan “Barqaror kelajak uchun umumiy nigoh” degan bosh gʻoyasini toʻliq qoʻllab-quvvatlashini bildirdi.
Prezidentimiz mazkur uchrashuv oʻtgan yili Samarqand iqlim forumida boshlangan muloqotning mantiqiy davomi ekanini taʼkidlab, Markaziy Osiyo davlatlarining ekologik diplomatiyasi tizimli va izchil tus olib, sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilayotganidan mamnunligini taʼkidladi.
Oʻzbekiston yetakchisi qayd etganidek, bugungi kunda ekologik muammolarni global iqlim oʻzgarishlaridan ayri holda koʻrib chiqib boʻlmaydi.
– Global isish surʼatlarining tezlashishi davom etmoqda, Markaziy Osiyo mintaqasida esa harorat ikki barobar tezroq koʻtarilmoqda. Mintaqa muzliklarining qariyb uchdan bir qismi yoʻqoldi, yogʻingarchilik tartibining beqarorligi kuzatilmoqda, suv resurslari tanqisligi ortib bormoqda. Yer maydonlarining 80 million gektari allaqachon degradatsiyaga uchradi, – dedi davlatimiz rahbari.
Global ekologik birdamlik zaiflashayotganidan chuqur xavotir bildirildi. Rivojlanayotgan mamlakatlar iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq moliyalashtirish, ilgʻor texnologiyalar va innovatsiyalardan oʻz vaqtida va adolatli foydalanish imkoniyati bilan taʼminlanishi muhimligi taʼkidlandi.
Markaziy Osiyo davlatlari atrof-muhitni muhofaza qilish masalalarini mintaqaviy hamkorlikning eng muhim ustuvor yoʻnalishi darajasiga koʻtarishga muvaffaq boʻlgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Buni “yashil” kun tartibini ilgari surish, iqlim oʻzgarishiga moslashish va atrof-muhitni muhofaza qilish boʻyicha bir qator muhim, strategik ahamiyatga ega mintaqaviy dasturlarning qabul qilingani ham tasdiqlamoqda.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekistonda ekologik barqarorlikni taʼminlash boʻyicha koʻrilayotgan tizimli chora-tadbirlarga alohida toʻxtalib oʻtdi.
– “Yashil makon” loyihasi doirasida qariyb 1 milliard tup daraxt va buta ekildi. Orol dengizining qurigan tubida 2 million gektardan ortiq maydonda oʻrmonzorlar barpo etilib, yangi “yashil belbogʻ”lar yaratilmoqda. Bizning tashabbusimiz bilan BMT Bosh Assambleyasining “Oʻrmonlashtirish va oʻrmonlarni tiklash boʻyicha harakatlar oʻn yilligi” rezolyutsiyasi qabul qilindi, – dedi Oʻzbekiston yetakchisi.
Bundan tashqari, suvni tejash borasidagi keng koʻlamli saʼy-harakatlar natijasida yiliga 10 milliard kub metr suv iqtisod qilinmoqda. Mamlakatimizning generatsiya quvvatlarida “yashil” energetika ulushi allaqachon 30 foizga yetdi, 2030-yilning oxiriga borib esa 50 foizdan oshadi.
Parij bitimi boʻyicha zararli chiqindilarni 35 foizga kamaytirish majburiyati muddatidan oldin bajarilib, 2035-yilgacha ularni ikki barobar qisqartirish boʻyicha yangi marra belgilandi.
Chiqindilardan energiya ishlab chiqarish boʻyicha loyihalar faol amalga oshirilmoqda. Joriy yilda chiqindilarni yoqish boʻyicha ikkita yangi zavod ishga tushiriladi, yana 9 tasi esa kelgusi ikki yil davomida faoliyatini boshlaydi. Ularning ishga tushirilishi har yili 5,5 million tonna chiqindini utilizatsiya qilish, 2,2 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish, shuningdek, chiqindilar hajmini 1 million tonnadan ortiqqa qisqartirish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida Markaziy Osiyodagi iqlim va ekologiya muammolarini hal qilish boʻyicha bir qator aniq tashabbuslarni ilgari surdi.
Atmosfera havosining sifati yomonlashayotgan sharoitda “Markaziy Osiyoning toza havosi” davlatlararo konsorsiumini taʼsis etish taklifi bildirildi. Konsorsium sanoatni modernizatsiya qilib, havoga chiqarilayotgan zararli moddalar uchun tozalash tizimlarini joriy etadigan “yashil” moliyalashtirishning qoʻshma operatoriga aylanishi mumkin.
Prezidentimiz Toshkentdagi Yashil universitet huzurida faoliyat yuritayotgan Choʻllanishga qarshi kurashish, qurgʻoqchilikning oldini olish hamda qum va chang boʻronlari haqida barvaqt ogohlantirish markaziga mintaqaviy maqom berish muhimligini taʼkidladi. Markaz bazasida ilmiy salohiyatni birlashtirish yerlarning degradatsiyasi hamda tuz va changli boʻronlarni monitoring qilish boʻyicha kuchli tizimni yaratish imkonini berishi taʼkidlandi.
Texnologik oʻtish jarayonlarini tezlashtirish uchun imtiyozli bojxona tartiblari va ekomahsulotlar uchun sertifikatlarni oʻzaro tan olishni nazarda tutuvchi “Markaziy Osiyo yashil savdo yoʻlagi”ni shakllantirish tashabbusi ilgari surildi.
Markaziy Osiyo iqlim loyihalarining yagona investitsiya portfelini yaratish dolzarb masala ekanligi qayd etildi. Bu mintaqani rivojlantirish boʻyicha yaxlit strategiya bilan harakat qilish imkonini yaratib, sheriklarda uni amalga oshirishga boʻlgan qiziqishni kuchaytiradi.
Markaziy Osiyo atrof-muhitidagi oʻzgarishlarning yagona mintaqaviy atlasi yaratilishi mintaqadagi choʻllanish, tuproq degradatsiyasi jarayonlari va suv resurslari holati dinamikasini yaqqol ifoda etadigan fundamental ilmiy-tahliliy bazaga aylanishi mumkin.
Biologik xilma-xillikni saqlash uchun “Markaziy Osiyo Qizil kitobi”ni ishlab chiqish, bu jarayonda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining Toshkentdagi mintaqaviy ofisini muvofiqlashtiruvchi sifatida belgilash taklif qilindi.
Yoshlar orasida iqlim kun tartibi va ekologik madaniyatni ilgari surish uchun 2027-yilda Oʻzbekistonda Butunjahon yoshlar iqlim forumini oʻtkazishga tayyorlik bildirildi.
Davlatimiz rahbari soʻzining yakunida tadbir ishtirokchilarini shu yil Samarqandda boʻlib oʻtadigan Global ekologik fondning sakkizinchi assambleyasi va Suvni tejash boʻyicha butunjahon forumida ishtirok etishga taklif etdi.

Президент Узбекистана выступил с новыми инициативами для решения климатических и экологических вызовов в Центральной Азии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие в церемонии открытия Регионального экологического саммита, проходящего в эти дни в городе Астане.
В мероприятии также участвовали Президенты Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Кыргызстана Садыр Жапаров, Таджикистана Эмомали Рахмон, Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, Армении Ваагн Хачатурян, премьер-министры Грузии Ираклий Кобахидзе и Азербайджана Али Асадов, а также руководители международных и региональных организаций.
В своем выступлении глава нашего государства, искреннее поздравив Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева с успешной организацией саммита, поддержал его главную идею – «Общее видение устойчивого будущего», которая подчеркивает глубокую взаимосвязанность экологических вызовов и необходимость их совместного решения.
Отметив, что нынешняя встреча является логическим продолжением диалога, начатого на Самаркандском климатическом форуме в прошлом году, Президент Узбекистана выразил удовлетворение выходом экологической дипломатии государств Центральной Азии на качественно новый уровень, приобретая последовательный и системный характер.
Как подчеркнул лидер Узбекистана, экологические проблемы сегодня невозможно рассматривать в отрыве от глобальных изменений климата.
– Темпы глобального потепления продолжают ускоряться, а в Центральной Азии температура повышается в два раза быстрее. Почти треть ледников региона потеряна, наблюдается дестабилизация режима осадков, нарастает дефицит водных ресурсов. Деградация охватила уже 80 миллионов гектаров земель, – заявил глава нашего государства.
Выражена обеспокоенность ослаблением глобальной экологической солидарности. Подчеркнута важность обеспечения своевременного и справедливого доступа развивающихся стран к климатическому финансированию, передовым технологиям и инновациям.
С удовлетворением отмечено, что государствам Центральной Азии удалось поднять вопросы охраны окружающей среды на уровень ключевых приоритетов регионального взаимодействия.
Об этом свидетельствует принятие ряда важных, стратегических региональных программ по продвижению «зеленой» повестки, адаптации к изменению климата и охране окружающей среды.
Глава нашего государства отдельно остановился на принимаемых в Узбекистане системных мерах по формированию экологической устойчивости.
– В рамках проекта «Яшил макон» высажено около 1 миллиарда деревьев и кустарников, на высохшем дне Арала лесонасаждения занимают более 2 миллионов гектаров, создаются новые «зелёные пояса». По нашей инициативе принята резолюция Генеральной Ассамблеи ООН «Десятилетие действий по облесению и лесовосстановлению, – отметил лидер Узбекистана.
Кроме того, в результате масштабных усилий по водосбережению ежегодно экономится 10 миллиардов кубометров воды. Доля «зеленой» энергетики в генерирующих мощностях страны достигла 30 процентов, а к 2030 году превысит 50 процентов.
Досрочно выполнены обязательства в рамках Парижского соглашения по снижению выбросов на 35 процентов и поставлена новая цель – сократить их наполовину к 2035 году.
Активно реализуются проекты по выработке энергии из отходов. В этом году начнут работу два новых завода по мусоросжиганию, еще 9 – в течении следующих двух лет. Их ввод позволит ежегодно утилизировать 5,5 миллиона тонн отходов, вырабатывать 2,2 миллиарда киловатт часов электроэнергии, а также сократить выбросы более чем на 1 миллион тонн.
Далее глава Узбекистана выдвинул ряд конкретных инициатив для решения климатических и экологических вызовов в Центральной Азии.
С учетом ухудшения качества атмосферного воздуха, предложено учредить межгосударственный консорциум «Чистый воздух Центральной Азии», который может стать совместным оператором «зеленого» финансирования с целью модернизации промышленности и внедрения систем очистки выбросов.
Президент выступил за придание регионального статуса Центру по борьбе с опустыниванием, предотвращению засухи и раннему предупреждению песчаных и пыльных бурь при Зеленом университете в Ташкенте. Отмечено, что консолидация на базе Центра научного потенциала позволит создать мощную систему мониторинга деградации земель и солепылевых выбросов.
Для ускорения технологического перехода инициировано формирование «Зеленого торгового коридора Центральной Азии» с введением льготных таможенных режимов и взаимного признания сертификатов на эко-товары.
Подчеркнута востребованность создания единого Инвестиционного портфеля климатических проектов Центральной Азии, что позволит выступать с целостной стратегией развития региона, повысив заинтересованность партнёров в их реализации.
Фундаментальной научно-аналитической базой, наглядно отражающей динамику процессов опустынивания, деградации земель и состояния водных ресурсов в регионе может стать составление Единого регионального атласа изменений окружающей среды.
Для сохранения биологического разнообразия предложено разработать Красную книгу Центральной Азии при координации регионального офиса Международного союза по охране природы в Ташкенте.
В целях продвижения климатической повестки и экологической культуры среди подрастающего поколения выражена готовность провести в 2027 году в Узбекистане Всемирный молодежный климатический форум.
В завершение своего выступления глава Узбекистана пригласил присутствующих принять участие в работе 8-й Ассамблеи Глобального экологического фонда и Всемирного форума по водосбережению, которые состоятся в этом году в Самарканде.