Oʻzbekiston Prezidenti JSST bilan hamkorlikning asosiy yoʻnalishlarini belgilab berdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-aprel kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turgan Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti bosh direktori Tedros Adxanom Gebreyesusni qabul qildi.
Ushbu nufuzli tashkilot bilan milliy sogʻliqni saqlash tizimini modernizatsiya qilish va mustahkamlash borasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Keyingi yillarda JSST bilan hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilgani taʼkidlandi. Sogʻliqni saqlash sohasidagi keng koʻlamli va tizimli islohotlar tashkilotning ekspert-maslahat koʻmagi hamda uning xalqaro standartlari va tavsiyalarini hisobga olgan holda amalga oshirilmoqda.
Hamkorlik doirasida sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirishga qaratilgan bir qator strategik hujjatlar ishlab chiqildi. Malakali tibbiyot xodimlari tayyorlanmoqda, birlamchi tibbiy-sanitar yordam, diagnostika va kasalliklar profilaktikasi tizimlari takomillashtirilmoqda, davlat tibbiy sugʻurtasi mexanizmlari joriy etilmoqda.
JSST bosh direktori mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, aholining tibbiyot xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, umr koʻrish davomiyligini uzaytirish, onalar oʻlimini kamaytirish va raqamli tibbiyotni rivojlantirish borasida erishilgan salmoqli natijalarni alohida eʼtirof etdi.
Uchrashuv yakunida farmatsevtika sohasini tartibga solish tizimini takomillashtirish, sogʻliqni saqlash sohasida raqamli yechimlar va sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish kabi ustuvor sohalarda amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish hamda qoʻshma tadbir va tadqiqotlar oʻtkazish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.

On April 21, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Director-General of the World Health Organization Tedros Adhanom Ghebreyesus, who is in Uzbekistan on an official visit.
The discussions focused on further developing cooperation with the organization in modernizing and strengthening the national healthcare system.
It was noted that in recent years, cooperation with WHO has reached a qualitatively new level. Large-scale, systemic healthcare reforms are being implemented with the Organization’s expert and advisory support, in line with its international standards and recommendations.
As part of the cooperation, a number of strategic documents have been developed to strengthen the healthcare system. Qualified medical personnel are being trained, while primary healthcare, disease diagnosis, and prevention systems are being improved, and state medical insurance mechanisms are being introduced.
The WHO Director-General highly praised the reforms underway in the country, particularly noting significant results in expanding access to medical services, increasing life expectancy, reducing maternal mortality, and developing digital medicine.
Following the meeting, agreements were reached to further deepen practical cooperation in priority areas, including improving pharmaceutical regulation, introducing digital solutions and artificial intelligence technologies in healthcare, as well as conducting joint events and scientific research.