Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-aprel kuni shu kunlarda Toshkent shahrida oʻtayotgan “INNOPROM. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat koʻrgazmasida Rossiya delegatsiyasiga boshchilik qilayotgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining birinchi oʻrinbosari Denis Manturovni qabul qildi.
Uchrashuvda Tatariston, Boshqirdiston Respublikalari, Leningrad, Kirov, Irkutsk va Omsk viloyatlari, shuningdek, Rossiyaning bir qator yetakchi kompaniyalari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Suhbat avvalida yuqori martabali mehmon mamlakatimiz yetakchisiga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston Prezidenti 35 mamlakatdan 10 mingdan ziyod biznes vakillari ishtirokida oltinchi “INNOPROM” koʻrgazmasi muvaffaqiyatli tashkil etilgani va oʻtkazilayotganini olqishladi.
Oliy darajada, eng avvalo, savdo-iqtisodiy sohada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari koʻrib chiqildi.
Savdo hajmi barqaror oʻsib borayotgani, sanoat, tinch atom, energetika, transport, metallurgiya, kimyo va boshqa tarmoqlardagi loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash surʼatini saqlab qolish va ustuvor tarmoqlarda, shu jumladan, sanoat zonalari doirasida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish boʻyicha oʻzaro muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish, hududlar va tadbirkorlar darajasidagi faol aloqalarni davom ettirish muhimligi taʼkidlandi.
Qishloq xoʻjaligi mashinasozligi, energiya samaradorligi, suv xoʻjaligi, kiberxavfsizlik va sunʼiy intellekt kabi istiqbolli yoʻnalishlardagi rejalar qoʻllab-quvvatlandi.
Texnika yoʻnalishidagi qoʻshma oliygohlar negizida iqtisodiyotning muhim tarmoqlari uchun muhandis kadrlar tayyorlashga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, uchrashuvda Rossiya hududlari va kompaniyalari rahbarlari mamlakatimiz yetakchisiga turli tarmoqlarda yangi loyihalarni amalga oshirish boʻyicha aniq rejalarini taqdimot qildi.

President of Uzbekistan receives delegation from Russia
On April 20, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the First Deputy Prime Minister of the Russian Federation Denis Manturov, who is heading the Russian delegation at the INNOPROM. Central Asia International Industrial Exhibition, currently underway in Tashkent.
The meeting was also attended by the heads of Tatarstan, Bashkortostan, and the Leningrad, Kirov, Irkutsk, and Omsk regions, as well as representatives of leading Russian companies.
At the beginning of the meeting, the high-ranking guest conveyed sincere greetings and best wishes from the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The President of Uzbekistan commended the successful organization of the sixth INNOPROM exhibition, which brought together over 10,000 business representatives from 35 countries.
The discussions focused on the practical implementation of agreements reached at the highest level, primarily in the trade and economic sphere.
The steady growth in trade and the effective implementation of joint projects in industry, peaceful nuclear energy, energy, transport, metallurgy, and the chemical sector were noted with satisfaction.
The importance of taking coordinated measures to maintain the momentum of trade turnover, accelerate cooperation projects in priority sectors, including within industrial zones, and continue active contacts at the regional and business levels was emphasized.
Plans in promising areas such as agricultural machinery, energy efficiency, water management, cybersecurity, and artificial intelligence were supported.
Special attention was paid to the training of engineering personnel for key sectors of the economy through joint technical universities.
On the sidelines of the meeting, the heads of Russian regions and companies also presented concrete plans for implementing new projects across various industries.