Бугун, 24 ноябрь куни хорижий давлатларнинг мамлакатимизга янги тайинланган элчилари томонидан ишонч ёрлиқларини топшириш тантанали маросими бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси элчиси Ким Хи Санг, Қирғиз Республикаси элчиси Муса Жаманбаев, Жазоир Халқ Демократик Республикаси элчиси Бумедиен Геннад, Қозоғистон Республикаси элчиси Бейбут Атамкулов, Америка Қўшма Штатлари элчиси Жонатан Хэникдан ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олди.
Давлатимиз раҳбари янги тайинланган элчиларни самимий қутлаб, Ўзбекистонда дипломатик миссиясини бошлагани билан табриклади.
Мамлакатимизда Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясига мувофиқ кучли демократик ҳуқуқий давлат, эркин фуқаролик жамиятини барпо этиш қаратилган кенг кўламли ва муқаррар тус олган ислоҳотлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
Жаҳонда кечаётган мураккаб геосиёсий вазиятда Ўзбекистон ўзаро ишонч ва ҳурмат, манфаатли ҳамкорликка асосланган вазмин ташқи сиёсат юритиб, барча давлатлар билан икки ва кўп томонлама шерикликни мустаҳкамлаб келмоқда. Марказий ва Жанубий Осиё, Европа ва Америка давлатлари, араб-мусулмон мамлакатлари билан алоқалар янги босқичга чиқди.
Нуфузли халқаро ва минтақавий ташкилотлар, глобал молия институтлари билан шериклик кенгайиб бормоқда. Яқинда Самарқанд шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ва Туркий давлатлар ташкилоти саммитлари юқори даражада ўтди.
Мамлакатимизда бозор иқтисодиёти тамойилларини чуқурлаштириш, хусусий секторни фаол қўллаб-қувватлаш, хорижий сармоя ва технологияларни кенг жалб этишга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Буларнинг натижасида сўнгги 5 йилда иқтисодиётимиздаги хорижий инвестициялар ҳажми 10 баравар ошиб, 40 миллиард долларга яқинлашди.
– Биз келгуси 10 йилда мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти ҳажмини икки баробарга оширишни мақсад қилиб қўйганмиз, – деди Шавкат Мирзиёев. – Бунинг учун бизда хоҳиш-ирода ҳам, интилиш ва имкониятлар ҳам етарли. Бундай улуғвор марраларга эришиш учун сармоялар ҳажмини келгуси 5 йилда 120 миллиард долларга етказиш, жумладан, камида 70 миллиард доллар хорижий инвестициялар жалб этишни ҳисоб-китоб қилганмиз. Мамлакатимиз эшиклари жаҳон учун, дунё бозорлари эса юртимиз учун очиқ бўлиши керак.
Давлатимиз раҳбари янги элчилар вакиллари бўлган давлатлар билан ҳар томонлама ва узоқ муддатли ҳамкорликнинг истиқболларига алоҳида тўхталиб ўтди.
Корея Республикаси Ўзбекистоннинг Осиё-Тинч океани минтақасидаги асосий савдо-иқтисодий ҳамкорларидан биридир. Давлатлараро муносабатлар алоҳида стратегик шериклик даражасига кўтарилган. Охирги беш йилда мамлакатларимиз ўртасидаги савдо ҳажми икки баробар кўпайган, бу йил эса 30 фоизга ўсиб, 2 миллиард долларга етган.
Корея Республикаси томонидан киритилган инвестициялар ҳажми ва қўшма корхоналар сони ҳам икки баробарга кўпайган. Бугунги кунда ушбу мамлакатнинг етакчи компаниялари иштирокида Ўзбекистонда тўқимачилик, соғлиқни сақлаш, уй-жой қурилиши, геология, фармацевтика, металлургия, автомобилсозлик соҳаларида қиймати 14 миллиард доллардан зиёд бўлган юзга яқин инвестиция лойиҳалари самарали амалга оширилмоқда.
Ахборот технологиялари, давлат бошқаруви, таълим ва тиббиёт соҳаларида ҳам Кореянинг илғор тажрибаси юртимизда кенг татбиқ этилмоқда.
Бу йил мамлакатимизда яшаётган 200 мингдан зиёд корейс диаспораси вакиллари Ўзбекистон заминида истиқомат қила бошлаганининг 85 йиллигини нишонламоқда. Уларнинг жамоатчилик фаолияти давлатларимиз ўртасида ўзига хос дўстлик кўприги бўлаётгани қайд этилди.
2023 йилда Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва Ўзбекистон-Корея бизнес форуми ўтказилиши режалаштирилган. Ушбу тадбирлардан ҳамкорликнинг янги йўналишларини топиш ва ривожлантириш учун самарали фойдаланиш зарурлиги таъкидланди.
Қирғизистон элчисига мурожаат қилар экан, давлатимиз раҳбари ўзбек ва қардош қирғиз халқи тарихи ва анъаналари муштарак бўлган яқин қўшнилар эканини қайд этди. Бугун давлатларимиз ўртасида ишон ва ўзаро ҳурматга асосланган конструктив мулоқот қарор топган. Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг ўтган йили 11-12 март кунлари Ўзбекистонга давлат ташрифи муносабатларимиз тарихида янги саҳифа очди.
Барча долзарб масалалар ўз вақтида, ҳар икки томон манфаатларини ҳисобга олган ҳолда қардош халқларимизнинг фаровонлиги йўлида ҳал этилмоқда. Айниқса, эришилган келишувлар асосида чегара масалалари ҳал қилингани мисли кўрилмаган умумий ютуғимиз бўлди.
Иқтисодиёт, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт, таълим ва маданий-гуманитар жабҳалардаги алоқалар ҳам фаоллашиб бораётир. Йил бошидан буён мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш кўрсаткичи 30 фоизга ошиб, 1 миллиард долларга етган.
Минтақавий инфратузилма лойиҳалари, жумладан, Қамбар-ота гидроэлектр станцияси ҳамда Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой темир йўли қурилиши бошлангани ҳам дўст халқларимизнинг умумий манфаатларига хизмат қилади.
Ўзбекистон Президентининг келгуси ойда Қирғизистонга бўлажак ташрифи икки томонлама алоқаларни янада мустаҳкамлашига ишонч билдирилди.
Жазоир – араб-мусулмон оламида жадал ривожланиб бораётган мамлакат. Бугунги кунда давлатларимиз ўртасидаги муносабатларнинг мустаҳкам ҳуқуқий асоси яратилмоқда, парламентлараро дўстлик ва ҳамкорлик гуруҳлари самарали фаолият олиб бормоқда.
Мамлакатимиз раҳбари муштарак қадриятлар ва ўзаро ҳурматга асосланган муносабатларга тизимли тус бериш вақти етганини таъкидлади. Айниқса, нефть ва газ, тоғ-кон, тўқимачилик, озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, сайёҳлик соҳалари шерикликнинг истиқболли йўналишлари ҳисобланади.
Икки томонлама ҳамкорлик салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш мақсадида келгуси йили Ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг илк йиғилишини ҳамда “Made in Uzbekistan” саноат кўргазмасини ўтказиш таклифи билдирилди.
Қозоғистон асрлар давомида қалин дўст ва ён қўшнимиз, стратегик ҳамкор ва яқин иттифоқчимиздир. Сўнгги йилларда икки томонлама алоқаларнинг суръати юқори бўлиб келмоқда. Парламентлараро муносабатлар, ҳудудлар ўртасидаги ҳамкорлик изчил ривожланмоқда.
Устувор соҳаларда 3 миллиард 500 миллион долларлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Ўзаро савдо ҳажми ҳам муттасил ўсиб бораяпти. Бу кўрсаткич йил бошидан буён 20 фоизга ортиб, 4 миллиард долларга яқинлашгани ҳам мамлакатларимиз салоҳияти нақадар катта эканини кўрсатади.
Яқинда Қозоғистонда бўлиб ўтган Ўзбекистон маданияти кунлари ҳам икки қардош элни янада яқинлаштиришга хизмат қилди.
Декабрь ойи бошида Қозоғистон Президентининг Ўзбекистонга кутилаётган ташрифи давлатлараро муносабатларда янги даврни бошлаб беришига ишонч билдирилди.
Америка Қўшма Штатлари Ўзбекистоннинг глобал миқёсдаги энг муҳим ва ишончли ҳамкорларидан биридир. Бу йил давлатларимиз ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганининг ўттиз йиллиги ҳамда Стратегик шериклик тўғрисидаги декларация имзоланганининг йигирма йиллиги нишонланди.
АҚШ мамлакатимизнинг мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини, шунингдек, кенг кўламли ислоҳотларни доимий қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Юртимизда Америка Қўшма Штатларининг как "General Electric", "General Motors", "Hyatt", "John Deere", "Boeing", "Honeywell" каби етакчи компаниялари самарали фаолият юритмоқда.
Давлатимиз раҳбари ўзаро стратегик шерикликнинг янги шароитида Ўзбекистон савдо ва инвестициялар, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, энергетика, таълим, инновация, соғлиқни сақлаш каби соҳаларда ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг яқинда бўлиб ўтган биринчи йиғилишида Америка компаниялари вакиллари ҳам қатнашгани янги лойиҳаларга йўл очишига ишонч билдирилди.
Шунингдек, “С5+1” форматидаги кўп томонлама ҳамкорликни ҳамда Афғонистон бўйича мулоқотларни изчил давом эттириш минтақамизнинг умумий барқарорлигига хизмат қилиши таъкидланди.
Маросим якунида Ўзбекистон Президенти элчиларнинг масъулиятли ва шарафли фаолиятига катта муваффақиятлар тилади. Мамлакатимиз билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш, ҳали ишга солинмаган салоҳиятни рўёбга чиқариш, янги “ўсиш нуқталари”ни топиш борасида фаол ва ташаббускор бўлишга чақирди.
Элчилар самимий қабул ва самарали фаолиятига яратилган шароитлар учун миннатдорлик билдириб, икки томонлама алоқаларни янада ривожлантиришга бор билим ва куч-ғайратини йўналтиришини қайд этдилар.

Сегодня, 24 ноября состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у послов Республики Корея Ким Хи Санга, Кыргызской Республики Мусы Джаманбаева, Алжирской Народной Демократической Республики Бумедиана Геннада, Республики Казахстан Бейбута Атамкулова, Соединенных Штатов Америки Джонатана Хэника.
Глава нашего государства искренне приветствовал вновь назначенных послов и поздравил их с началом дипломатической миссии в Узбекистане.
Отмечалось, что в соответствии со Стратегией развития Нового Узбекистана в стране осуществляются масштабные и уже необратимые реформы, нацеленные на построение сильного демократического правового государства, свободного гражданского общества.
В условиях неоднозначной геополитической ситуации в мире Узбекистан проводит взвешенную внешнюю политику, основанную на доверии и уважении, взаимовыгодном сотрудничестве, укрепляет двусторонние и многосторонние связи со всеми странами. На новый уровень выведены отношения с государствами Центральной и Южной Азии, Европы и Америки, арабо-мусульманского мира.
Расширяется сотрудничество с авторитетными международными и региональными организациями и глобальными финансовыми институтами. Недавно в Самарканде на высоком уровне прошли саммиты Шанхайской организации сотрудничества и Организации тюркских государств.
Подчеркивалось особое внимание, уделяемое дальнейшему внедрению принципов рыночной экономики, активной поддержке частного сектора, широкому привлечению иностранного капитала и технологий в страну. В результате за последние 5 лет объем иностранных инвестиций в нашу экономику увеличился в 10 раз и приблизился к 40 миллиардам долларов.
– Мы поставили цель в ближайшие 10 лет удвоить валовой внутренний продукт республики, - отметил Президент Шавкат Мирзиёев. - Для этого у нас есть желание и возможности. Мы рассчитываем в ближайшие 5 лет довести объем инвестиций до 120 миллиардов долларов, в том числе не менее 70 миллиардов долларов иностранных инвестиций. Наша страна должна быть открыта миру, а мировые рынки должны быть открыты для нас.
Глава государства отдельно остановился на перспективах всестороннего и долгосрочного сотрудничества со странами, которые представляют вновь назначенные послы.
Республика Корея является одним из основных торгово-экономических партнеров Узбекистана в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Отношения наших стран были подняты на уровень особого стратегического партнерства. За последние пять лет взаимная торговля увеличилась вдвое, а в этом году выросла на 30 процентов, достигнув 2 миллиардов долларов.
Удвоились также объем корейских инвестиций и количество совместных предприятий. Сегодня при участии ведущих компаний этой страны в Узбекистане успешно реализуется около ста инвестиционных проектов на сумму более 14 миллиардов долларов в текстильной промышленности, здравоохранении, жилищном строительстве, геологии, фармацевтике, металлургии, автомобилестроении.
Передовой опыт Кореи широко применяется в сферах информационных технологий, государственного управления, образования и медицины нашей страны.
В этом году более 200 тысяч представителей корейской диаспоры отмечают 85-летие своего проживания в в Узбекистане. Их общественная деятельность служит уникальным мостом дружбы между нашими странами.
В 2023 году запланировано проведение очередного заседания Межправительственной комиссии и узбекско-корейского бизнес-форума. Подчеркнута необходимость эффективного использования этих площадок для поиска и развития новых направлений сотрудничества.
Обратившись к послу Кыргызстана, глава нашего государства особо отметил, что узбекский и братский кыргызский народы являются близкими соседями, которые связывают общие история, культура и традиции. Между нашими странами установился конструктивный диалог, основанный на доверии и взаимоуважении. Государственный визит Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова в Узбекистан 11-12 марта прошлого года открыл новую страницу в истории наших отношений.
Сегодня все актуальные вопросы решаются своевременно, с учетом интересов обеих сторон на благо наших братских народов. Так, в результате достигнутых договоренностей решен вопрос о границах, что стало беспрецедентным успехом наших стран.
Активизируется сотрудничество в экономике, сельском хозяйстве, энергетике, транспорте, образовании и культурно-гуманитарной сфере. С начала года показатель товарооборота между нашими странами вырос на 30 процентов и достиг 1 миллиарда долларов.
Начало реализации региональных инфраструктурных проектов, в том числе по строительству Камбаратинской ГЭС, железной дороги Узбекистан - Кыргызстан - Китай, служит общим интересам наших дружественных народов.
Выражена уверенность, что предстоящий визит Президента Узбекистана в Кыргызстан послужит дальнейшему укреплению двусторонних отношений.
Алжир – динамично развивающаяся страна в арабо-мусульманском мире. Сегодня формируется прочная правовая база взаимовыгодных связей между нашими странами, эффективно действуют межпарламентские группы дружбы и сотрудничества.
Лидер нашей страны подчеркнул, что настало время придать системный характер двусторонним отношениям, базирующимся на общих ценностях и взаимном уважении. В числе перспективных направлений партнерства выделены нефтегазовый сектор, горнодобывающая, текстильная, пищевая промышленность, сельское хозяйство, фармацевтика и туризм.
В целях полной реализации потенциала двустороннего сотрудничества предложено провести в следующем году первое заседание Межправительственной комиссии и промышленную выставку «Сделано в Узбекистане».
Казахстан на протяжении веков является нашим ближайшим другом и соседом, стратегическим партнером и союзником. В последние годы двусторонние отношения демонстрируют стабильно высокую динамику. Поступательно развиваются межпарламентские связи и межрегиональное взаимодействие.
В приоритетных отраслях реализуются инвестиционные проекты в целом на 3 миллиарда 500 миллионов долларов. Неуклонно растет объем взаимной торговли, увеличившись только с начала года на 20 процентов и приблизившись к 4 миллиардам долларов, что является ярким подтверждением огромного потенциала наших стран.
Еще большему сближению двух братских народов послужили также прошедшие недавно в Казахстане Дни узбекской культуры.
Выражена уверенность, что ожидаемый визит Президента Казахстана в Узбекистан в начале декабря положит начало новой эре в межгосударственных отношениях.
Соединенные Штаты Америки являются одним из самых важных и надежных глобальных партнеров Узбекистана. В этом году исполнилось тридцать лет со дня установления дипломатических отношений между нашими странами и двадцать лет – со дня подписания Декларации о стратегическом партнерстве.
Соединенные Штаты неуклонно поддерживают суверенитет и территориальную целостность нашей страны, а также проводимые широкомасштабные реформы.
В Узбекистане ведут успешную деятельность такие ведущие американские компании, как "General Electric", "General Motors", "Hyatt", "John Deere", "Boeing", "Honeywell".
Глава нашего государства подчеркнул, что в новых условиях стратегического партнерства Узбекистан заинтересован в расширении двустороннего взаимодействия в сферах торговли и инвестиций, сельского хозяйства, текстиля, энергетики, образования, инноваций, здравоохранения.
Выражена уверенность, что участие представителей американских компаний в недавно состоявшемся первом заседании Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан сподвигнет их к разработке и запуску новых проектов.
Отмечалось также, что многостороннее сотрудничество в формате «С5+1» и продолжение диалога по Афганистану послужит обеспечению стабильности в нашем региона.
В завершение церемонии Президент Узбекистана пожелал послам больших успехов в их ответственной и почетной миссии, призвав их направить свой дипломатический талант, активность и инициативность на укрепление сотрудничества с нашей страной, раскрытие его большого потенциала, поиск новых точек роста.