Хитой қишлоқ хўжалиги соҳасида йирик салоҳият ва илғор тажрибага эга. Аграр соҳада илмий-инновацион ечимлар, “ақлли” қишлоқ хўжалиги, сув тежамкор технологиялар, чўлланишга қарши кураш, уруғчиликни ривожлантириш каби қатор йўналишлар Ўзбекистон-Хитой қишлоқ хўжалиги ҳамкорлигида муҳим ўрин тутади.
Мамлакатимизнинг Пекиндаги элчихонаси томонидан ушбу йўналишларда Хитойнинг вазирлик ва идоралари, давлат ва хусусий компаниялари, илмий-инновацион муассасалари билан доимий мулоқот йўлга қўйилган. Хусусан, Хитой Қишлоқ хўжалиги фанлари академияси (CAAS) раҳбарияти ва мутахасислари билан сўнгги ойларда бир қатор учрашувлар ўтказилди.
Академия президенти Хуан Саньвэнь билан мулоқотларда мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантириш, замонавий технологияларни жорий этиш, чўлланишга қарши кураш борасидаги кенг қамровли саъй-ҳаракатлар ва дастурлар ҳақида атрофлича ахборот берилди.
Ўзаро ҳамкорликда мамлакатларимиз учун муҳим йўналишларда лойиҳаларни амалга ошириш, қишлоқ хўжалиги соҳасида илмий-амалий алмашинувларни кенгайтириш, ўзаро қўшма ўқув дастурлари, академик ва тажриба алмашув курслари, илмий анжуман ва форумларни ташкил этишга келишилди. Шунингдек, сув тежовчи технологиялар ва интеграциялашган суғориш тизимларини ривожлантириш, рақамли технологияларни жорий этиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, биохавфсизлик, шўрланган ва деградацияга учраган ерларни қайта тиклаш каби масалаларда ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.
Хитой Қишлоқ хўжалиги фанлари академияси 1957 йилда ташкил этилган. Академия 40 га яқин илмий-тадқиқот институтлари ва 8 та қишлоқ хўжалиги илмий-техник инновацион марказларига эга бўлиб, дунёдаги энг йирик академиялардан бири ҳисобланади. Қишлоқ хўжалиги соҳасида Хитойнинг энг йирик илмий ташкилотидир.

Развивается сотрудничество между Узбекистаном и Китаем в сфере сельского хозяйства
Китай обладает огромным потенциалом и передовым опытом в сфере сельского хозяйства. Такие направления, как научные и инновационные решения в аграрной сфере, «умное» сельское хозяйство, водосберегающие технологии, борьба с опустыниванием и развитие семеноводства, играют важную роль в узбекско-китайском сельскохозяйственном сотрудничестве.
Посольством нашей страны в Пекине установлен регулярный диалог с министерствами и ведомствами, государственными и частными компаниями, а также научно-инновационными учреждениями Китая в этих направлениях. В частности, в последние месяцы был проведен ряд встреч с руководством и специалистами Китайской академии сельскохозяйственных наук (CAAS).
В ходе переговоров с президентом Академии Хуан Саньвэнем была представлена подробная информация о масштабных усилиях и программах, предпринимаемых в нашей стране для развития сельскохозяйственного сектора, внедрения современных технологий и борьбы с опустыниванием.
Было достигнута договоренность о реализации проектов в таких важных для наших стран сферах, как расширении научно-практического обмена в сфере сельского хозяйства, организации совместных учебных программ, курсов академического и практического обмена, научных конференций и форумов. Также были определены направления сотрудничества в области разработки водосберегающих технологий и интегрированных систем орошения, внедрения цифровых технологий, переработки сельскохозяйственной продукции, биобезопасности и восстановления засоленных и деградированных земель.
Китайская академия сельскохозяйственных наук была основана в 1957 году. В её состав входят около 40 научно-исследовательских институтов и 8 сельскохозяйственных научно-технических инновационных центров, что делает её одной из крупнейших академий в мире. Это крупнейшая научная организация в Китае в области сельского хозяйства.