Prezident Shavkat Mirziyoyev madaniyat va turizm sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va yangi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Avvalo, Samarqand shahrida 9 gektar maydonda yangi Ipak yoʻli muzeyini barpo etish rejasi koʻrib chiqildi. Loyihaga koʻra, ushbu muzey ekspozitsiyasi arxeologiya, tasviriy sanʼat, amaliy sanʼat materiallarini qamrab olgan 6 mingdan ziyod noyob eksponatlarni birlashtiradi. Muzeyda doimiy va vaqtincha koʻrgazmalar uchun ekspozitsiyalar, 160 oʻrinli auditoriya, bolalar akademiyasi, konservatsiya va tadqiqot markazi, katta hajmli saqlov xonalari ham tashkil qilinadi.
Taqdimotda aholini madaniyat muassasalariga keng jalb qilish, ularning mazmun-mohiyati va ish uslubini zamon talablari asosida yangilash masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Shu munosabat bilan respublikadagi 839 ta madaniyat markazini bosqichma-bosqich transformatsiya qilish, binolarini zamonaviy qiyofaga keltirish, faoliyatiga xususiy sektorni jalb qilish, bu borada jozibadorlikni oshirish boʻyicha takliflar muhokama qilindi. Umuman, 2030-yilga qadar madaniyat sohasiga 1 trillion soʻmdan ziyod mablagʻ yoʻnaltirilishi belgilandi.
Sanʼat sohasida iqtidorli yoshlarni erta aniqlash, ularni quyi sinflardan maqsadli oʻqitish, oʻqish joyida yashab taʼlim olishi va ijod bilan shugʻullanishi uchun munosib sharoit yaratish muhim vazifa sifatida belgilandi.
Andijon yoshlar simfonik orkestri hamda “Tumor” raqs ansambli faoliyatini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha bildirilgan takliflar maʼqullandi.
Mediamakonda milliy kontentlarni koʻpaytirish, sunʼiy intellektdan oqilona foydalangan holda milliy madaniyatimiz haqida maʼlumotlar bazasini kengaytirib borish zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, nodavlat madaniyat tashkilotlari faoliyatini yoʻlga qoʻyish uchun imtiyozli kreditlar ajratish, nodavlat teatr va teatr-studiyalarini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash, ularga loyihalarni amalga oshirish uchun grantlar ajratib borish tizimi joriy etilishi belgilandi.
Shu yil boshidan mamlakatimizga 3 millionga yaqin sayyoh kelib, oʻsish surʼati 37 foizni, turizm xizmatlari eksporti esa 48 foiz oʻsib, 1,1 milliard dollarga yetgani qayd etildi. 2030-yilga qadar 20 million xorijiy sayyohni jalb qilish, 2026-yilda esa 12 million turistga xizmat koʻrsatish maqsad qilingan.
Endilikda har bir hududning oʻziga xosligidan kelib chiqib, uning turistik salohiyatini oshirish boʻyicha manzilli dasturlarni amalga oshirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Shu maqsadda hududlarda turizm infratuzilmasini jadal rivojlantirish va sohani loyihaviy boshqaruv asosida tashkil etish choralari koʻrib chiqildi. Xususan, 2026-2027-yillarda hududlarda 31 ta master-rejani amalga oshirishni boshlash, 40 mingdan ortiq ish oʻrni yaratish, joylashtirish vositalari sonini 8 ming 250 taga, turizm qishloqlari va mahallalarining umumiy sonini 84 taga olib chiqish rejalashtirilgan.
Yangi sayyohlik mahsulotlarini shakllantirish va tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha ham qator mexanizmlar koʻzda tutilgan. Jumladan, xorijiy turistlarni jalb qilishga qaratilgan targʻibot xarajatlarining 25 foizgacha qismi, biroq 500 million soʻmdan oshmagan qismi qoplab berilishi, turistlar uchun madaniy-ommaviy va sahnalashtirilgan tomoshalarni tizimli yoʻlga qoʻygan xususiy tadbirkorlarni ragʻbatlantirish, servis sohasidagi mahalliy va xorijiy mutaxassislar ishtirokida amaliy oʻquv kurslarini tashkil etish nazarda tutilgan.
Taqdimotda respublika turizm salohiyatini xalqaro bozorda keng targʻib qilish boʻyicha ham yangi yondashuvlar koʻrib chiqildi.
Mutasaddilarga muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni puxta ishlab chiqish, ularni aniq hisob-kitob va rejalar asosida amalga oshirish boʻyicha tegishli topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о ходе работ и новых проектах в сфере культуры и туризма.
Прежде всего был рассмотрен проект строительства в Самарканде нового Музея Шелкового пути на территории площадью 9 гектаров. Согласно проекту, его экспозиция объединит более 6 тысяч уникальных экспонатов, охватывающих археологические материалы, произведения изобразительного и прикладного искусства. В музее также планируется создать пространства для постоянных и временных выставок, аудиторию на 160 мест, детскую академию, центр консервации и исследований, а также крупные фондохранилища.
В ходе презентации особое внимание было уделено вопросам более широкого привлечения населения в учреждения культуры, обновления их содержания и формата работы в соответствии с современными требованиями.
В этой связи обсуждены предложения по поэтапной трансформации 839 культурных центров по республике, приданию их зданиям современного облика, привлечению частного сектора и повышению их привлекательности. Были заслушаны предложения по организации деятельности этих центров на новых направлениях, отвечающих современным запросам. В целом на культуру планируется направить более 1 триллиона сумов до 2030 года.
В качестве важной задачи обозначено раннее выявление одаренной молодежи в сфере искусства, ее целевая подготовка с младших классов, а при необходимости – создание достойных условий для проживания и творчестве на месте обучения.
Одобрены предложения по поддержке деятельности Молодежного симфонического оркестра Андижана и танцевального ансамбля «Тумор».
Подчеркнута необходимость расширять национальный контент в медиапространстве, а также последовательно наращивать базу данных о нашей национальной культуре, рационально используя возможности искусственного интеллекта.
Кроме того, намечено внедрение системы льготного кредитования для запуска деятельности негосударственных культурных организаций, государственной поддержки негосударственных театров и театров-студий, а также выделения им грантов на реализацию проектов.
Отмечено, что с начала текущего года нашу страну посетили около 3 миллионов туристов, рост составил 37 процентов, а экспорт туристических услуг увеличился на 48 процентов и достиг 1,1 миллиарда долларов. Обозначена цель к 2030 году привлечь 20 миллионов иностранных туристов, а в 2026 году – обеспечить обслуживание 12 миллионов туристов.
В этой связи указано на необходимость реализации адресных программ по наращиванию туристического потенциала каждого региона с учетом его специфики.
С этой целью рассмотрены меры по ускоренному развитию туристической инфраструктуры в регионах и организации отрасли на основе проектного управления. В частности, в 2026–2027 годах намечено приступить к реализации 31 мастер-плана, создать более 40 тысяч новых рабочих мест, довести число средств размещения до 8 250, а общее количество туристических деревень и туристических махаллей – до 84.
Предусмотрен и ряд механизмов по формированию новых туристических продуктов и поддержке предпринимательства.
В частности, планируется компенсировать до 25 процентов расходов на продвижение, направленное на привлечение иностранных туристов, но не более 500 миллионов сумов, стимулировать частных предпринимателей, наладивших на системной основе культурно-массовые и театрализованные программы для туристов, а также организовать практические учебные курсы с участием отечественных и зарубежных специалистов в сфере сервиса.
На презентации также рассмотрены новые подходы к широкому продвижению туристического потенциала республики на международном рынке.
По итогам обсуждения ответственным лицам даны соответствующие поручения по тщательной проработке рассмотренных проектов и инициатив и их реализации на основе четких расчетов и планов.