Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyevga harbiy xizmatchilarni ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash, rezerv va zaxiradagi ofitserlar tayyorlash tizimini takomillashtirish, shuningdek, 9-may – Xotira va qadrlash kuniga tayyorgarlik koʻrish yuzasidan axborot berildi.
Avvalo, armiyaning jangovar shayligi va tayyorgarligini rivojlantirish, shaxsiy tarkibga yangi tizim asosida ta’lim berish va kasbga tayyorlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan hisobot berildi.
Xususan, jangovar shaylik yo‘nalishida qo‘shinlarda majmuaviy strategik va qo‘mondonlik shtab o‘quvlari, yig‘in, dala chiqishlari va o‘quv kurslari tizimli ravishda o‘tkazib kelinayotgani, bunda shaxsiy tarkibda axloqiy-ruhiy, real jangovar vaziyatlarda qo‘rquv va emotsiyalarni boshqarish hamda dadil harakatlana olish kabi muhim jangovar sifatlarni shakllantirishga alohida e’tibor qaratilayotgani qayd etildi.
Zamonaviy jangovar harakatlar tahlilidan kelib chiqib, barcha o‘quv, trening va mashg‘ulotlarda jang olib borishning yangi usul va shakllari o‘zlashtirilayotgani, bo‘linmalarning mobilligini, jangovar imkoniyatlarini va qo‘yilgan vazifalarni mustaqil bajarish qobiliyatini oshirishga qaratilgan tegishli chora-tadbirlar ko‘rilayotgani yuzasidan axborot berildi.
Har yili mamlakatimizda 9-may – Xotira va qadrlash kuni umumxalq bayrami sifatida nishonlanishi yurtimizda tinchlikni asrash, mustaqillikni mustahkamlash, Vatan ozodligi yoʻlida qurbon boʻlganlar xotirasini yod etish, bugun oramizda sogʻ-omon yashayotgan urush va mehnat faxriylariga gʻamxoʻrlik koʻrsatishning yorqin amaliy ifodasidir.
Joriy yilda bayram munosabati bilan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga 30 million soʻm miqdorida bir martalik pul mukofotini toʻlash taklif qilindi.
Shuningdek, bu kunda urush qatnashchilari, front orti mehnat faxriylari, keksalar va ustozlarga hurmat-ehtirom koʻrsatish, yolgʻiz va kam taʼminlangan faxriylarning turar joylarini obodonlashtirish, turli xotira va qadrlash tadbirlarini tashkil etish rejalashtirilgan. Mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chogʻida halok boʻlgan Vatan fidoyilarining xotirasi ham ulugʻlanadi. Ularning oila aʼzolariga moddiy va maʼnaviy yordam koʻrsatiladi.
Ona Vatanimiz tinchligi, xalqimiz osoyishtaligi yoʻlida jon fido qilgan harbiy xizmatchilarning mardligi va jasoratini targʻib qilishga qaratilgan maʼnaviy-vatanparvarlik tadbirlari oʻtkaziladi. Mamlakatimiz boʻylab “Burch, jasorat, matonat!” shiori ostida madaniy-maʼrifiy tadbirlar, uch avlod uchrashuvlari, ijodiy kechalar, tanlovlar va ommaviy sport musobaqalari tashkil etiladi.
Taqdimotda rezervdagi va zaxiradagi ofitserlarni tayyorlash tizimini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan qoʻshimcha chora-tadbirlar ham koʻrib chiqildi. Qayd etilganidek, dunyoda yuz berayotgan harbiy mojarolar tahlili urush davridagi safarbarlik ehtiyojlaridan kelib chiqib, tinchlik davrida harbiy tayyorgarlikka ega boʻlgan ofitserlar zaxirasini shakllantirish va ularni mutaxassisliklar boʻyicha toʻgʻri taqsimlash dolzarb vazifa ekanini koʻrsatmoqda.
Hozirgi kunda 4 ta oliy taʼlim va 2 ta oliy harbiy taʼlim muassasasining harbiy tayyorgarlik oʻquv markazlari va fakultetlarida 42 ta mutaxassislik boʻyicha rezerv va zaxiradagi ofitserlar tayyorlanmoqda. Bunga qoʻshimcha ravishda Urganch, Termiz, Andijon davlat universitetlari, Samarqand iqtisodiyot va servis instituti hamda Andijon davlat tibbiyot institutida yana 5 ta harbiy tayyorgarlik oʻquv markazini tashkil etish taklif qilindi.
Shuningdek, davlat oliy taʼlim muassasalarida qoʻshimcha ravishda “Chaqiriqqacha harbiy taʼlim” yoʻnalishi boʻyicha 3 yillik bakalavriat taʼlimi asosida rezerv va zaxiradagi ofitserlarni tayyorlash tizimi yoʻlga qoʻyiladi. Harbiy tibbiyot institutida esa ilk bor klinik ordinatura va magistraturaga qabul qilingan hamda harbiy tayyorgarlikdan oʻtish istagini bildirgan talabalar toʻlov-kontrakt asosida oʻqitiladi. Bunday imkoniyat nodavlat oliy taʼlim muassasalari talabalari uchun ham yaratiladi.
Bugungi kunda dolzarb boʻlgan sunʼiy intellekt, dron, robototexnika kabi zamonaviy va tor mutaxassisliklar boʻyicha ham zaxira ofitserlari tayyorlash yoʻlga qoʻyiladi. Harbiy tayyorgarlik oʻquv boʻlinmalari uchun ilgʻor xorijiy armiyalar tajribasi asosida yangi oʻquv reja va dasturlar ishlab chiqiladi.
Harbiy xizmatchilarni ijtimoiy himoya qilish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi. Joriy yil 13-yanvar kuni Prezidentimiz, Qurolli Kuchlarimiz Oliy Bosh Qoʻmondoni raisligida oʻtkazilgan Xavfsizlik kengashi yigʻilishida mazkur masala ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilangan edi.
Jumladan, Mudofaa vazirligi ofitserlariga xizmat yillari uchun toʻlanadigan har oylik ustama miqdori ikki baravarga oshirish, kontrakt boʻyicha xizmat qilayotgan oddiy askar va serjantlarning oylik pul taʼminotini 10 foizga koʻpaytirish taklif qilindi.
Prezidentimiz takliflarni qoʻllab-quvvatlab, ularning ijrosi harbiy xizmatchilar va ularning oila aʼzolari ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish, harbiy xizmat nufuzi va jozibadorligini oshirishga xizmat qilishini taʼkidladi hamda tegishli hujjatlarni imzoladi.

Определены меры по достойному проведению Дня памяти и почестей, военной подготовке и поддержке военнослужащих
Президенту, Верховному Главнокомандующему Вооруженными Силами Шавкату Мирзиёеву доложено о мерах по социальной поддержке военнослужащих, совершенствованию системы подготовки офицеров резерва и запаса, а также подготовке к 9 мая – Дню памяти и почестей.
Прежде всего представлен отчет о проводимой работе по повышению боеготовности и боевой подготовке армии, внедрению новой системы образования и профессионального обучения личного состава.
В частности, отмечалось, что в целях поддержания боеготовности в войсках на регулярной основе проводятся комплексные стратегические и командно-штабные учения, сборы, полевые выходы и учебные курсы. При этом особое внимание уделяется формированию у личного состава таких важных боевых качеств, как морально-психологическая устойчивость, умение управлять страхом и эмоциями в реальной боевой обстановке, а также способность действовать решительно.
Сообщено, что с учетом анализа современных боевых действий во всех учениях, тренировках и занятиях осваиваются новые методы и формы ведения боя, принимаются соответствующие меры по повышению мобильности подразделений, их боевых возможностей и способности самостоятельно выполнять поставленные задачи.
Ежегодное широкое празднование в нашей стране 9 мая – Дня памяти и почестей как общенародного праздника является практическим воплощением проводимой в Узбекистане политики по сохранению мира, укреплению независимости, увековечению памяти павших за свободу Родины, а также проявлению заботы о ныне живущих ветеранах войны и труда.
По случаю праздника в текущем году предложено выплатить каждому участнику и инвалиду Второй мировой войны единовременное денежное вознаграждение в размере 30 миллионов сумов.
Кроме того, в этот день планируется оказать особое внимание и почести участникам войны, ветеранам трудового фронта, старшему поколению и наставникам, благоустроить жилье одиноких и малообеспеченных ветеранов, провести различные памятные и торжественные мероприятия. Будет также увековечена память верных сынов Родины, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости. Их семьям будет оказана материальная и моральная поддержка.
Запланированы духовно-просветительские и патриотические мероприятия, направленные на прославление мужества и отваги военнослужащих, отдавших жизнь во имя мира и спокойствия нашей Родины. По всей стране под девизом «Долг, мужество, стойкость!» будут организованы культурно-просветительские мероприятия, встречи трех поколений, творческие вечера, конкурсы и массовые спортивные соревнования.
Были рассмотрены дополнительные меры, направленные на выведение на новый уровень системы подготовки офицеров резерва и запаса. Как отмечалось, анализ происходящих в мире военных конфликтов показывает, что с учетом мобилизационных потребностей военного времени одной из актуальных задач является формирование в мирное время подготовленного офицерского резерва и его правильное распределение по воинским специальностям.
В настоящее время в военных учебных центрах и на факультетах 4 гражданских и 2 высших военных образовательных учреждений осуществляется подготовка офицеров резерва и запаса по 42 специальностям. В дополнение к этому предложено создать еще 5 военных учебных центров – в Ургенчском, Термезском и Андижанском государственных университетах, Самаркандском институте экономики и сервиса, а также в Андижанском государственном медицинском институте.
Наряду с этим в государственных высших учебных заведениях будет внедрена система подготовки офицеров резерва и запаса на основе трехлетнего бакалавриата по направлению «Допризывное военное образование». В Военно-медицинском институте впервые будет организовано обучение на платно-контрактной основе для поступивших в клиническую ординатуру и магистратуру студентов, выразивших желание пройти военную подготовку. Такая возможность будет создана и для студентов негосударственных высших учебных заведений.
Будет также налажена подготовка офицеров запаса по современным и узкоспециализированным направлениям, особенно востребованным сегодня, таким как искусственный интеллект, дроны и робототехника. Для подразделений военной подготовки на основе опыта передовых зарубежных армий будут разработаны новые учебные планы и программы.
Отдельное внимание было уделено вопросам социальной защиты военнослужащих. На заседании Совета безопасности, состоявшемся 13 января текущего года под председательством Президента, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами, эта тема была обозначена в числе приоритетных.
В частности, предложено в два раза увеличить размер ежемесячной надбавки офицерам Министерства обороны за выслугу лет, а также на 10 процентов повысить денежное довольствие рядовых и сержантов, проходящих военную службу по контракту.
Президент нашей страны поддержал представленные предложения, подчеркнув, что их реализация послужит дальнейшему укреплению социальной защиты военнослужащих и членов их семей, а также повышению престижа и привлекательности военной службы. По итогам были подписаны соответствующие акты.