Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining birinchi oʻrinbosari Sergey Kiriyenko boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini chuqurlashtirish doirasida oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari koʻrib chiqildi.
Barcha yoʻnalishlarda faol muloqotlar olib borilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi barqaror o‘sib bormoqda, sanoat kooperatsiyasi boʻyicha muhim loyihalar amalga oshirilib, madaniy-gumanitar almashinuv kengaymoqda.
Mamlakatimizda birinchi integratsiyalashgan atom elektr stansiyasini qurish loyihasini amalga oshirishga, shuningdek, tinch atom sohasidagi hamkorlikka alohida eʼtibor qaratildi.
Raqamli texnologiyalar, yoshlar va axborot siyosati, ommaviy axborot vositalari hamda fuqarolarning tashabbuslarini rivojlantirish borasidagi oʻzaro hamkorlikni faollashtirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял делегацию во главе с первым заместителем руководителя Администрации Президента Российской Федерации Сергеем Кириенко.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне в рамках углубления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечены интенсивные контакты по всем направлениям. Устойчиво растут объемы товарооборота, реализуются важные проекты промышленной кооперации, расширяется культурно-гуманитарный обмен.
Особое внимание уделено практической реализации проекта строительства первой интегрированной атомной электростанции в нашей стране, а также сотрудничеству в сфере мирного атома.
Достигнуты договорённости по активизации взаимодействия в сферах цифровых технологий, молодежной и информационной политики, развития средств массовой информации и гражданской инициативы.