Prezident Shavkat Mirziyoyev Javohir Sindorov bilan telefon orqali muloqot qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Xalqaro shaxmat federatsiyasining Nomzodlar turniri g‘olibi Javohir Sindorov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari yosh grossmeysterimizni O‘zbekiston shaxmat tarixida birinchi marta mazkur nufuzli musobaqada zafar qozonib, tom ma’nodagi tarixiy g‘alabaga erishgani bilan samimiy tabrikladi.
Suhbatda Javohir Sindorov ushbu turnirda ilgari hech kim yeta olmagan yuksak marrani zabt etgani, 13 ta o‘yinda 6 marotaba g‘alaba qozongani sport olamida kamdan kam uchraydigan noyob hodisa ekani alohida ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari yosh grossmeyster dunyoning eng dongdor shaxmatchilariga qarshi har bir bahsda katta jasorat va mahorat bilan dona surib, kuchli iroda, yuksak intellektual salohiyat va qat’iyat fazilatlarini namoyon etganini qayd etdi.
Prezidentimiz endi Javohir Sindorov oldida jahon toji uchun hal qiluvchi va sharafli bellashuv turganini qayd etib, bo‘lajak o‘yinlarda unga yanada ulkan omad, kuch-g‘ayrat va yangi zafarlar tiladi.
Suhbatda joriy yil Samarqand shahrida o‘tadigan 46-Butunjahon shaxmat olimpiadasida Javohir Sindorovning ishtiroki, shubhasiz, jamoamizga katta ruh va ishonch bag‘ishlashi qayd etildi.
Fursatdan foydalanib, davlatimiz rahbari Javohir Sindorovning ota-onasi, yaqinlari, ustoz va murabbiylarini ham ushbu tarixiy g‘alaba bilan chin yurakdan tabrikladi.
Javohir Sindorov yuksak e’tibor, samimiy qutlov va bildirilgan ishonch uchun Prezidentimizga chuqur minnatdorlik bildirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с победителем Турнира претендентов Международной шахматной федерации Жавохиром Синдаровым.
Глава нашего государства искренне поздравил молодого гроссмейстера с победой и достижением поистине исторического результата на этом престижном соревновании.
В ходе беседы было особо отмечено, что Жавохир Синдаров покорил на этом турнире ранее недосягаемую высоту, а его победы в 6 из 13 партий стали уникальным явлением в мире спорта.
Глава государства подчеркнул, что в партиях против сильнейших шахматистов мира молодой гроссмейстер действовал смело и мастерски, продемонстрировав твердую волю, высокий интеллектуальный потенциал и решительность.
Отметив, что теперь перед Жавохиром Синдаровым стоит решающий и престижный поединок за мировую шахматную корону, глава государства пожелал ему в предстоящих встречах еще больших успехов, сил, энергии и новых побед.
В ходе разговора было подчеркнуто, что участие Жавохира Синдарова в предстоящей 46-й Всемирной шахматной олимпиаде, которая пройдет в этом году в Самарканде, безусловно придаст нашей команде высокий дух и уверенность.
Пользуясь случаем, глава государства от всей души поздравил родителей Жавохира Синдарова, его близких, наставников и тренеров.
Жавохир Синдаров выразил глубокую благодарность Президенту за высокое внимание, искренние поздравления и доверие.