Avvalo, siz, azizlarni, sizlarning timsolingizda butun san’atsevar xalqimizni 15-aprel – Madaniyat va san’at xodimlari kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Ushbu qutlug‘ ayyomda o‘zining betakror iste’dodi, bilim va mahorati bilan el-yurtimizga sidqidildan xizmat qilib kelayotgan san’at ustalari va yosh ijrochilarga, barcha soha xodimlariga fidokorona mehnati uchun samimiy minnatdorlik bildiramiz.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda barcha sohalar qatori madaniyat va san’at tizimini zamonaviy talablar asosida rivojlantirish bo‘yicha ham keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Natijada sohaning moddiy-texnik bazasi, kadrlar salohiyati mustahkamlanib, xodimlarning ijodiy mehnati munosib rag‘batlantirilmoqda.
Teatr, kino, muzey va madaniy tadbirlar, aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati izchil yaxshilanmoqda.
Zamonaviy boshqaruv mexanizmlari joriy etilib, davlat-xususiy sheriklik asosida yangi ijodiy loyihalar, raqamli texnologiyalar va ilg‘or tajribalar amaliyotga tatbiq etilayotgani, madaniy kontent yaratish ko‘lami kengayib borayotgani madaniyat muassasalari faoliyatida samaradorlik va jozibadorlikni yanada oshirishga xizmat qilmoqda.
Keyingi yillarda yurtimizda 2 ta teatr, 19 ta madaniyat markazi, 16 ta muzey, 20 ta musiqa va san’at maktabi hamda ushbu yo‘nalishda 5 ta oliygoh tashkil etildi, ko‘plab muassasalar zamonaviy jihozlar bilan ta’minlandi, 125 ta tarixiy-madaniy meros obyektida ularni asrash va tiklash bo‘yicha zarur ishlar amalga oshirildi.
O‘tgan yili tasviriy va amaliy san’at sohasini yanada rivojlantirish bo‘yicha alohida qaror qabul qildik. Toshkent shahrida O‘zbekiston Milliy muzeyi binosi qurilishi boshlandi.
Joriy yilda esa Markaziy ko‘rgazmalar zali, Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasi fondining binosi, Pavel Benkov nomidagi rassomlik maktabida qurilish va ta’mirlash ishlari olib boriladi, soha xodimlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha zarur choralar ko‘riladi.
Yana bir muhim jarayon – o‘zbek madaniy diplomatiyasi izchil rivojlanmoqda. Nufuzli xalqaro forumlar, tanlovlar, festivallar hamda madaniyat kunlari muntazam o‘tkazib kelinmoqda. Xususan, o‘tgan yili Samarqand shahrida YUNЕSKO Bosh konferensiyasining sessiyasi, Buxoroda Birinchi xalqaro zamonaviy san’at biyennalesi, Nukusda Orol madaniyati sammiti, Xorazmda Turkiy dunyo madaniyat forumi, Toshkentda esa Markaziy Osiyo va Ozarbayjon madaniyat vazirlarining birinchi uchrashuvi yuqori saviyada tashkil etildi.
Eng muhimi, Vatanimizning san’at sohasida xalqaro jarayonlardagi ishtiroki kengayib, nufuzi ortib bormoqda.
O‘zbekistonlik san’atkorlarning Yevropadagi nufuzli madaniyat maskanlaridagi chiqishlar xorijlik san’at muxlislarida katta qiziqish uyg‘otmoqda. Bu haqda so‘z yuritganda, Avstriyaning Zalsburg shahridagi Grosses Festspielhaus sahnasida O‘zbekiston Milliy baleti guruhi tomonidan «Lazgi. Muhabbat va qalb raqsi» baleti namoyish etilganini ta’kidlash lozim.
Shu yil 9-aprelda yana bir yirik san’at maskani – Musikverein sahnasida Sohibqiron Amir Temur bobomizning 690 yillik tavallud sanasiga bag‘ishlangan musiqali opera asarining taqdimoti o‘tkazildi.
Milliy kino san’atimizni rivojlantirish, xususan, “Tirik tarix” turkumida g‘oyaviy va badiiy yuksak asarlar yaratish borasidagi ishlar dastlabki natijalarni bermoqda. O‘tgan yili davlat buyurtmasi asosida 123 ta kinofilm tayyorlanib, tomoshabinlar e’tiboriga havola etildi.
O‘tgan yilning o‘zida sohada uzoq yillardan buyon mehnat qilib kelayotgan 35 nafar xodim uy-joy bilan ta’minlandi. Madaniyat muassasalari xodimlari ish haqi o‘rtacha 35 foizga oshirildi. Dramaturglar uchun Mahmudxo‘ja Behbudiy, yosh rejissyorlar uchun Bahodir Yo‘ldoshev, yosh xonandalar uchun Botir Zokirov nomidagi mukofotlar hamda mahalliy va xorijiy ijodkorlar uchun “Kelajak merosi” xalqaro mukofoti taqdim etib kelinmoqda.
Bugungi kunda madaniyat va san’at sohasini ma’naviy tarbiya vositasi va kreativ iqtisodiyotning muhim tarmog‘i sifatida rivojlantirish, ijodiy industriyani qo‘llab-quvvatlash, madaniy xizmatlar bozorini taraqqiy ettirish, san’at mahsulotlari eksportini kengaytirish dolzarb vazifa bo‘lib qolmoqda. Yangi tashkil etilayotgan Kreativ industriya parki ayni shu maqsadlarga xizmat qiladi. Biz bu borada katta marra olib, 2030-yilgacha kreativ iqtisodiyotning yalpi ichki mahsulotdagi ulushini 5 foizga yetkazamiz.
Albatta, bu ulkan reja va tashabbuslarni amalga oshirishda siz, jonkuyar va fidoyi insonlarning o‘rni beqiyosdir. Sizlarning bilimingiz, tajribangiz va ijodiy salohiyatingiz milliy madaniyatimizni yangi bosqichga olib chiqishiga ishonchim komil.
Biz bundan buyon ham sohani har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ijodiy va texnik xodimlar mehnatini munosib qadrlashga ustuvor ahamiyat qaratamiz.
Sizlarni bugungi kasb bayramingiz bilan yana bir bor chin dildan tabriklab, barchangizga mustahkam sog‘liq, baxt-saodat, yangi ijodiy yutuqlar, xonadonlaringizga tinchlik va fayzu baraka tilayman.

От всей души поздравляю вас и в вашем лице весь наш народ, почитающий искусство, с Днем работников культуры и искусства, отмечаемым 15 апреля.
В этот замечательный день мы выражаем искреннюю признательность за самоотверженный труд вам – мастерам искусств, молодым исполнителям, всем работникам сферы, которые верно служат народу своим неповторимым талантом, знаниями и мастерством.
В последние годы в нашей стране осуществляются масштабные реформы в том числе и по развитию системы культуры и искусства на основе требований времени. Укрепляется материально-техническая база, кадровый потенциал, достойно стимулируется творческий труд работников сферы, последовательно повышается качество услуг, предоставляемых населению театрами, кино, музеями, культурных мероприятий.
Внедряются современные механизмы управления, реализуются новые творческие проекты на основе государственно-частного партнерства, активно вводятся в практику цифровые технологии, передовой опыт, расширяются масштабы создания культурного контента, что способствует дальнейшему повышению эффективности и привлекательности деятельности учреждений культуры.
Только за последние годы в стране было создано 2 театра, 19 культурных центров, 16 музеев, 20 школ музыки и искусства, а также 5 вузов сферы, учреждения оснащаются современным оборудованием, на 125 объектах историко-культурного наследия проведена необходимая работа по их сохранению и реставрации.
В прошлом году мы приняли отдельное постановление о дальнейшем развитии изобразительного и прикладного искусства. В Ташкенте началось строительство здания Национального музея Узбекистана. В нынешнем году будут осуществлены строительные и ремонтные работы в Центральном выставочном зале, фондовом здании Дирекции художественных выставок, Республиканской художественной школе имени Павла Бенькова, приняты необходимые меры по поддержке работников сферы.
Как еще одно важное направление последовательно развивается узбекская культурная дипломатия. Регулярно проводятся авторитетные международные форумы, конкурсы, фестивали, дни культуры. Так, в прошлом году на высоком уровне были организованы сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде, первая Международная биеннале современного искусства в Бухаре, Аральский культурный саммит в Нукусе, Форум культуры Тюркского мира в Хорезме, а также первая встреча министров культуры стран Центральной Азии и Азербайджана в Ташкенте.
Самое важное, расширяется участие нашей страны и крепнет ее авторитет в международных процессах в сфере искусства.
Выступления деятелей искусства Узбекистана на престижных культурных площадках Европы вызывают огромный интерес у зарубежных поклонников. Следует отметить состоявшуюся на сцене Grosses Festspielhaus в австрийском городе Зальцбурге премьеру балета «Лазги. Танец души и любви» в исполнении Национального балета Узбекистана.
9 апреля этого года на сцене еще одного из ведущих центров искусства — Musikverein было представлено оперное произведение, посвященное 690-летию Сахибкирана Амира Темура.
Свои первые результаты дает работа по развитию нашего национального киноискусства, в частности, созданию высокоидейных и высокохудожественных произведений серии «Живая история». В прошлом году на основе государственного заказа было снято и представлено вниманию зрителей 123 фильма.
Только за прошедший год жильем были обеспечены 35 работников, которые много лет служат в сфере. В среднем на 35 процентов увеличилась заработная плата работников культуры. Учреждены премии для драматургов – имени Махмудходжи Бехбуди, для молодых режиссеров – имени Баходира Йулдошева, для молодых исполнителей – имени Батыра Закирова, международная премия «Наследие будущего» – для отечественных и зарубежных творческих деятелей.
Сегодня нашими актуальными задачами остаются развитие сферы культуры и искусства как средства духовного воспитания и важной отрасли креативной экономики, поддержка творческой индустрии, продвижение рынка культурных услуг, расширение экспорта продукции сферы. Именно этим целям будет служить создаваемый новый Парк креативной индустрии. Мы наметили высокую цель – довести до 2030 года долю креативной экономики в валовом внутреннем продукте до 5 процентов.
Безусловно, в реализации этих масштабных планов и инициатив неоценима ваша роль — преданных своему делу, самоотверженных людей. Уверен, что с вашими знаниями, опытом и творческим потенциалом мы выведем нашу национальную культуру на новый уровень.
Мы и впредь будем уделять приоритетное внимание всесторонней поддержке сферы и достойной оценке труда творческих и технических работников.
Еще раз искренне поздравляю вас с профессиональным праздником и желаю всем вам крепкого здоровья, счастья, новых творческих успехов, мира и благополучия вашим семьям.