Prezident Shavkat Mirziyoyevga neft-gaz tarmogʻida barqaror ishlab chiqarish koʻrsatkichlarini taʼminlash va moliyaviy-iqtisodiy samaradorlikni oshirish boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan hisobot berildi.
“Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati tizimida joriy yilning birinchi choragi yakunlari, ikkinchi chorakdagi asosiy vazifalar, ishlab chiqarish hamda moliyaviy koʻrsatkichlar dinamikasi koʻrib chiqildi.
Tarmoqda qazib chiqarish hajmlarini barqarorlashtirish, mavjud yoʻqotishlarni qoplash, quduqlarni ishga tushirish, taʼmirlash va texnologik tadbirlar izchillik bilan olib borilmoqda. Shu bilan birga, xarajatlarni maqbullashtirish, debitor qarzdorlikni qisqartirish, resurslardan samarali foydalanish hamda ayrim yoʻnalishlarda bozor mexanizmlarini takomillashtirish boʻyicha ishlanmoqda.
Quduqlar samaradorligini oshirish va qazib chiqarishga zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Bu borada xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlikda bir qator texnologik yechimlar oʻrganilayotgani va ularni bosqichma-bosqich amaliyotga kiritish koʻzda tutilayotgani taʼkidlandi.
Geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish, yangi istiqbolli maydonlarni aniqlash va ularni oʻzlashtirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar haqida ham axborot berildi.
Jumladan, 2D va 3D seysmik-qidiruv tadqiqotlari koʻlamini oshirish, yangi maydonlarda burgʻilash ishlarini boshlash, burgʻilash dasturlarini xalqaro talablar asosida tashkil etish, shuningdek, supervayzing, geologik-gidrodinamik modellashtirish va loyihalashtirish jarayonlarini yanada takomillashtirish choralari koʻrilmoqda. Qayd etilganidek, joriy yilda bir qator yangi maydonlarda ish boshlangan boʻlib, navbatdagi bosqichlarda bu ishlar yanada kengaytiriladi.
Oʻrta muddatli dasturlar doirasida qiyin oʻzlashtiriladigan zaxiralarda ishlash, chuqur va murakkab quduqlarni burgʻilashda ilgʻor xorijiy tajribani jalb etish muhimligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari neft-gaz tarmogʻida ishlab chiqarish barqarorligini taʼminlash, mavjud quvvatlardan unumli foydalanish, geologiya-qidiruv, burgʻilash va taʼmirlash ishlarini tizimli asosda tashkil etish, moliyaviy intizomni mustahkamlash yuzasidan tegishli topshiriqlar berdi.

Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о реализуемых мерах по обеспечению стабильных производственных показателей и повышению финансово-экономической эффективности в нефтегазовой отрасли.
Рассмотрены итоги деятельности в системе акционерного общества «Узбекнефтегаз» в первом квартале текущего года, основные задачи на второй квартал, а также динамика производства и финансовых показателей.
Последовательно продолжаются мероприятия по стабилизации объемов добычи, компенсации существующих потерь, запуску и ремонту скважин, другие технологические мероприятия. Наряду с этим ведется работа по оптимизации расходов, сокращению дебиторской задолженности, эффективному использованию ресурсов и совершенствованию рыночных механизмов по отдельным направлениям
Особое внимание уделено повышению эффективности скважин и внедрению современных технологий в процесс добычи. Отмечено, что совместно с международными компаниями изучается ряд технологических решений, предусматривается их поэтапное внедрение в практику.
Также доложено о работе по расширению геологоразведочных работ, выявлению новых перспективных участков и их освоению.
В частности, принимаются меры по расширению масштабов 2D и 3D-сейсморазведки, запуску буровых работ на новых участках, организации программ бурения в соответствии с международными требованиями, а также дальнейшему совершенствованию процессов супервайзинга, геолого-гидродинамического моделирования и проектирования. Отмечено, что в текущем году уже начаты работы на ряде новых месторождений, планируется их расширение в дальнейшем.
Подчеркнута важность привлечения передового зарубежного опыта в работу с трудноизвлекаемыми запасами, бурение глубоких и сложных скважин в рамках среднесрочных программ.
Глава нашего государства дал поручения по обеспечению стабильности производства, эффективному использованию имеющихся мощностей, системной организации геологоразведочных, буровых и ремонтных работ, а также укреплению финансовой дисциплины в нефтегазовой отрасли.