Космик тармоқни ривожлантириш бўйича қўшимча вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев космик фаолиятни ривожлантиришга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тақдимоти билан танишди.
Маълумки, давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 30 августдаги фармонига кўра, Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида «Ўзбеккосмос» агентлиги ташкил этилган эди. Ўтган даврда бу соҳада меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар тайёрлаш, инфратузилма яратиш бўйича муайян ишлар қилинди. Лекин бугунги кунда космосдан фойдаланиш миқёси шунчалик кенгки, ҳали бу борада ўрганадиган жиҳатларимиз кўп.
Масалан, 2020 йилда дунёда космик хизматлар бозорининг умумий ҳажми 400 миллиард долларга яқинлашган. Бунда асосий ўринни ерни масофадан зондлаш, алоқа йўлдошлари, навигация хизматлари эгалламоқда. Келажакда космосдан фойдаланиш эҳтиёжи янада ортиб бораверади.
Шу боис, Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ, космик тармоқни ривожлантиришнинг 5 йиллик концепцияси ва “йўл харитаси” ишлаб чиқилди. Уларда ерни масофадан зондлаш, телекоммуникация сунъий йўлдошлари миллий гуруҳини яратиш, илмий-ишлаб чиқариш марказини ташкил этиш, кадрлар тайёрлаш, аэрокосмик стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш бўйича мақсадлар белгиланган.
Шунингдек, “Ўзбеккосмос” агентлигига қўшимча вазифалар юклатиш мўлжалланмоқда. Булар – космик суратларни таҳлил қилиш орқали иқтисодиёт соҳаларида қонунбузарлик ҳолатларини аниқлаш, давлат космик мониторингини амалга ошириш, бу жараёнда илғор технологияларни қўллаш бўйича таклифлар тайёрлаш кабилардир.
Давлатимиз раҳбари бу чора-тадбирларнинг натижадорлиги қандай бўлишини сўради.
Қайд этилганидек, бу тармоқ ривожи қишлоқ ва сув хўжалиги, ер муносабатлари, экология, геология каби кўплаб соҳаларда қўл келади. Масалан, экинларнинг тури ва майдони, ерларнинг ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши, ноқонуний чиқинди жойлари пайдо бўлишини аниқлаш даражаси 95 фоизгача етади. Сув иншоотлари, ер қаъри ва фойдали қазилмалар муҳофазаси ҳам янада кучаяди.

President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of additional measures aimed at the development of space activities.
As it is well-known, according to the Presidential Decree dated August 30, 2019, the «Uzbekspace» Agency was established under the Cabinet of Ministers. Over the past period, a number of measures to form a regulatory legal framework and create the necessary infrastructure in the area have been undertaken. However, the progress does not meet the scale and trends in the development of the world space economy.
For instance, the total market for space services in the world was worth close to $400 billion in 2020. A large share is occupied by remote Earth sensing, satellite communications, and navigation services. The need for the space services will only grow in the future.
In this regard, a five-year concept and a «roadmap» for the development of the space industry were developed under the instructions of the President. It defines goals for the remote Earth sensing, the creation of a national telecommunications satellite constellation, the establishment of a research and production center, as well as training specialists, and providing support for aerospace startups.
It is also set to assign additional tasks to the «Uzbekspace» Agency. This is, for instance, the identification of violations in the spheres of the economy by analyzing satellite images, the implementation of state space monitoring, and the preparation of proposals for the use of advanced technologies.
The President was interested in the final results of the proposed measures.
As it is noted, the development of the industry shall support a wide range of areas, including agriculture and water management, land relations, ecology and geology. Thus, the level of accuracy in the analysis of types and areas of crops, illegal land occupation and unauthorized organization of landfills will reach 95%. The protection of hydraulic facilities, subsoil and minerals resourced will be strengthened as well.