Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Buxorodagi qoʻshma dastur doirasida mamlakatimizdagi yetakchi toʻqimachilik korxonalaridan birining faoliyati bilan tanishdilar.
Davlat rahbarlari Buxoro shahrida raqobatbardosh tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishning toʻliq zanjirini yoʻlga qoʻygan “Nigora” kompaniyasining ishlab chiqarish quvvatlariga tashrif buyurdilar.
Ushbu loyihaning qiymati 35 million dollarni tashkil etib, 2024-yil avgust oyida muvaffaqiyatli ishga tushirilgan. Bu yerda 840 nafar xodim ish bilan taʼminlangan, ularning aksariyatini ayollar tashkil etadi.
Yaponiya, Italiya, Belgiya va Germaniyadan keltirilgan yuqori texnologik uskunalar xalqaro bozorlarda dadil raqobatlashish hamda har yili 20 million pogon metr tayyor mato va 1 million dona toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish imkonini beradi.
Prezidentlarga tayyor kiyim-kechak va matolar namunalari namoyish etildi. “Shoyigul” brendi ostida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar asosan Yevropa mamlakatlariga, xususan, Italiya, Avstriya, Buyuk Britaniya va Germaniyaga eksport qilinmoqda.
Davlat rahbarlari kompaniyaning yillik eksportni 10 million dollarga olib chiqish, ishlab chiqarishni kengaytirish hamda kelgusida sintetik tola va aralash matodan tayyor mahsulot ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish rejalarini yuksak baholadilar.

As part of a joint program in Bukhara, Presidents Shavkat Mirziyoyev and Kassym-Jomart Tokayev familiarized themselves with the operations of one of the country’s leading textile enterprises.
The Presidents visited the production facilities of Nigora, a company that has established a full-cycle manufacturing process for competitive finished products in Bukhara.
The $35 million project was launched in August 2024 and provides permanent employment for 840 people, the majority of whom are women.
High-tech production lines from Japan, Italy, Belgium, and Germany enable the company to compete in international markets, with annual output reaching 20 million linear meters of finished fabric and 1 million garments.
The Presidents were presented with samples of finished clothing and fabrics. Products manufactured under the Shoyigul trademark are primarily exported to Italy, Austria, the United Kingdom, and Germany.
The heads of state commended the company’s export strategy, with annual supplies reaching $10 million, as well as its plans to expand production and launch new product lines based on synthetic fibers and blended fabrics.