Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Buxorodagi qoʻshma dastur doirasida mamlakatimizdagi yetakchi toʻqimachilik korxonalaridan birining faoliyati bilan tanishdilar.
Davlat rahbarlari Buxoro shahrida raqobatbardosh tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishning toʻliq zanjirini yoʻlga qoʻygan “Nigora” kompaniyasining ishlab chiqarish quvvatlariga tashrif buyurdilar.
Ushbu loyihaning qiymati 35 million dollarni tashkil etib, 2024-yil avgust oyida muvaffaqiyatli ishga tushirilgan. Bu yerda 840 nafar xodim ish bilan taʼminlangan, ularning aksariyatini ayollar tashkil etadi.
Yaponiya, Italiya, Belgiya va Germaniyadan keltirilgan yuqori texnologik uskunalar xalqaro bozorlarda dadil raqobatlashish hamda har yili 20 million pogon metr tayyor mato va 1 million dona toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish imkonini beradi.
Prezidentlarga tayyor kiyim-kechak va matolar namunalari namoyish etildi. “Shoyigul” brendi ostida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar asosan Yevropa mamlakatlariga, xususan, Italiya, Avstriya, Buyuk Britaniya va Germaniyaga eksport qilinmoqda.
Davlat rahbarlari kompaniyaning yillik eksportni 10 million dollarga olib chiqish, ishlab chiqarishni kengaytirish hamda kelgusida sintetik tola va aralash matodan tayyor mahsulot ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish rejalarini yuksak baholadilar.

Президенты посетили текстильное предприятие «Нигора»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев в рамках совместной программы в Бухаре ознакомились с деятельностью одного из ведущих текстильных предприятий нашей страны.
Главы государств посетили промышленную площадку компании «Нигора», наладившей в городе Бухаре полный цикл выпуска конкурентноспособной готовой продукции.
Проект стоимостью 35 миллионов долларов был успешно введен в эксплуатацию в августе 2024 года. Здесь обеспечены постоянной работой 840 человек, большую часть из которых составляют женщины.
Высокотехнологичные линии из Японии, Италии, Бельгии и Германии позволяют уверенно конкурировать на зарубежных рынках и выпускать ежегодно 20 миллионов погонных метров готовой ткани и 1 миллион единиц швейных изделий.
Президентам были представлены образцы готовой одежды и тканей. Продукция, производимая под торговой маркой «Shoyigul», экспортируется в основном в Италию, Австрию, Великобританию и Германию.
Главы государств высоко оценили экспортную стратегию компании с годовым объемом поставок в 10 миллионов долларов и планы по расширению и запуску производства готовой продукции из синтетических волокон и смесовых тканей.