Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Buxoro viloyati hokimligi situatsion markazi faoliyati bilan tanishdilar.
Mamlakatimizda joylardagi ijro etuvchi hokimiyat organlari ishini ularni yagona manzilda jamlagan holda tashkil etishga qaratilgan mahalliy davlat boshqaruvining yangi modeli izchil joriy etilmoqda. Bunday yondashuv idoralar faoliyatining oʻzaro muvofiqlashuvini oshirish, qarorlar qabul qilishni tezlashtirish va aholini oʻylantirayotgan muammolarni yanada samaraliroq hal qilishga xizmat qiladi.
Viloyat boshqaruvining intellektual oʻzagiga aylangan zamonaviy situatsion markaz Buxoroning yangi maʼmuriy markazida tashkil etildi. Bu yerda dastlabki bosqichda viloyat va shahar hokimliklari, viloyat prokuraturasi, ichki ishlar boshqarmasi hamda boshqa tuzilmalar joylashgan.
Markazda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishdan tortib, investitsiya loyihalarini amalga oshirish, kommunal va transport infratuzilmasi, jamoat xavfsizligi holati, fuqarolar murojaatlari bilan ishlashgacha, umuman, viloyat hayotining barcha jabhalari boʻyicha maʼlumotlar real vaqt rejimida shakllanadi, qayta ishlanadi va tizimli ravishda tahlil qilinadi.
Oliy martabali mehmonga markazning hududlar kesimida vaziyatni kompleks monitoring qilish, muammoli nuqtalarni barvaqt aniqlash, joylardagi ish samaradorligini xolis baholash va belgilangan vazifalarning bajarilishini qatʼiy nazorat qilish boʻyicha imkoniyatlari aniq misollar asosida koʻrsatib berildi.
Shundan soʻng yetakchilar hokimlik xodimlari uchun yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdilar. Yangi bino zamonaviy ish joylari, majlislar zallari, raqamli infratuzilma bilan jihozlanib, davlat idoralarining samarali va uygʻun boʻlib ishlashi uchun barcha zarur qulayliklar taʼminlangan.
Tashrif davomida Qozog‘iston Prezidentiga noyob arxiv materiallarining nusxalari ham ko‘rsatildi. Bu O‘zbekistonda aniqlangan, Turkistondagi Xoja Ahmad Yassaviy va Mirzo Ulug‘bekning qizi Robiya Sultonbegim maqbaralariga aloqador 1920–1950-yillarga oid qimmatli hujjatlar, chizmalar va fotomateriallardir.
Qardosh qozoq xalqiga va ikki mamlakatning umumiy tarixiga hurmat belgisi sifatida ushbu arxiv hujjatlarining nusxalari Qozog‘iston tomoniga hadya qilindi.
Hozirgi kunga qadar aksariyati ilmiy muomalaga kiritilmagan bu materiallar katta tarixiy va ilmiy ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Noyob me’morchilik yodgorliklari bo‘lgan Ahmad Yassaviy va Robiya Sultonbegim maqbaralari Markaziy Osiyo xalqlarining umumiy tarixiy-madaniy merosida alohida o‘rin tutishi ta’kidlandi.

Presidents Shavkat Mirziyoyev and Kassym-Jomart Tokayev were briefed on the work of the Situation Center of the Bukhara Regional Khokimiyat.
A new model of local public administration, based on the consolidation of executive authorities within a single integrated space, is being systematically implemented in the country. This approach is aimed at enhancing interagency coordination, accelerating decision-making, and more effectively addressing issues of public concern.
At the new administrative center of Bukhara, which in its initial phase, houses the regional and city khokimiyats, prosecutor’s offices, internal affairs bodies, and other institutions, a modern Situation Center has been established, serving as the intellectual hub of regional governance.
Here, data on key aspects of the region’s life are collected, processed, and systematically analyzed in real time— from socio-economic development and the implementation of investment projects to the state of municipal infrastructure, traffic conditions, public safety, and the handling of citizens’ appeals.
The distinguished guest was briefed, through specific examples, on the center’s capabilities for comprehensive territorial monitoring, early identification of problem areas, objective assessment of local performance, and ensuring strict oversight of task implementation. It was emphasized that such digital mechanisms elevate the quality of governance, enable more targeted decision-making, and strengthen the personal accountability of officials.
The leaders then familiarized themselves with the working conditions created for khokimiyat staff. The new building features modern workspaces, meeting facilities, advanced digital infrastructure, and all necessary conditions to ensure the effective and coordinated functioning of government bodies.
During the visit, the President of Kazakhstan was also presented with copies of unique archival materials, including valuable documents, drawings, and photographs from the 1920s–1950s discovered in Uzbekistan, relating to the mausoleums of Khoja Ahmed Yasawi and Rabia Sultan Begim, the daughter of Mirzo Ulugbek, located in Turkestan.
As a sign of respect for the fraternal people of Kazakhstan and the shared history of the two countries, copies of these archival materials were presented to the Kazakh side.
It was noted that many of these materials, previously not introduced into scholarly circulation, are of significant historical and scientific value. It was emphasized that the mausoleums of Khoja Ahmed Yasawi and Rabia Sultan Begim, as unique architectural monuments, hold a special place in the shared historical and cultural heritage of the peoples of Central Asia.