Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Buxoro viloyati hokimligi situatsion markazi faoliyati bilan tanishdilar.
Mamlakatimizda joylardagi ijro etuvchi hokimiyat organlari ishini ularni yagona manzilda jamlagan holda tashkil etishga qaratilgan mahalliy davlat boshqaruvining yangi modeli izchil joriy etilmoqda. Bunday yondashuv idoralar faoliyatining oʻzaro muvofiqlashuvini oshirish, qarorlar qabul qilishni tezlashtirish va aholini oʻylantirayotgan muammolarni yanada samaraliroq hal qilishga xizmat qiladi.
Viloyat boshqaruvining intellektual oʻzagiga aylangan zamonaviy situatsion markaz Buxoroning yangi maʼmuriy markazida tashkil etildi. Bu yerda dastlabki bosqichda viloyat va shahar hokimliklari, viloyat prokuraturasi, ichki ishlar boshqarmasi hamda boshqa tuzilmalar joylashgan.
Markazda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishdan tortib, investitsiya loyihalarini amalga oshirish, kommunal va transport infratuzilmasi, jamoat xavfsizligi holati, fuqarolar murojaatlari bilan ishlashgacha, umuman, viloyat hayotining barcha jabhalari boʻyicha maʼlumotlar real vaqt rejimida shakllanadi, qayta ishlanadi va tizimli ravishda tahlil qilinadi.
Oliy martabali mehmonga markazning hududlar kesimida vaziyatni kompleks monitoring qilish, muammoli nuqtalarni barvaqt aniqlash, joylardagi ish samaradorligini xolis baholash va belgilangan vazifalarning bajarilishini qatʼiy nazorat qilish boʻyicha imkoniyatlari aniq misollar asosida koʻrsatib berildi.
Shundan soʻng yetakchilar hokimlik xodimlari uchun yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdilar. Yangi bino zamonaviy ish joylari, majlislar zallari, raqamli infratuzilma bilan jihozlanib, davlat idoralarining samarali va uygʻun boʻlib ishlashi uchun barcha zarur qulayliklar taʼminlangan.
Tashrif davomida Qozog‘iston Prezidentiga noyob arxiv materiallarining nusxalari ham ko‘rsatildi. Bu O‘zbekistonda aniqlangan, Turkistondagi Xoja Ahmad Yassaviy va Mirzo Ulug‘bekning qizi Robiya Sultonbegim maqbaralariga aloqador 1920–1950-yillarga oid qimmatli hujjatlar, chizmalar va fotomateriallardir.
Qardosh qozoq xalqiga va ikki mamlakatning umumiy tarixiga hurmat belgisi sifatida ushbu arxiv hujjatlarining nusxalari Qozog‘iston tomoniga hadya qilindi.
Hozirgi kunga qadar aksariyati ilmiy muomalaga kiritilmagan bu materiallar katta tarixiy va ilmiy ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Noyob me’morchilik yodgorliklari bo‘lgan Ahmad Yassaviy va Robiya Sultonbegim maqbaralari Markaziy Osiyo xalqlarining umumiy tarixiy-madaniy merosida alohida o‘rin tutishi ta’kidlandi.

Высокому гостю представлены современные подходы к управлению развитием региона
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев ознакомились с деятельностью ситуационного центра Бухарского областного хокимията.
В нашей стране последовательно внедряется новая модель государственного управления на местах, основанная на концентрации органов исполнительной власти в едином пространстве. Такой подход направлен на повышение согласованности работы ведомств, ускорение принятия решений и более эффективное решение вопросов, волнующих население.
В новом административном центре Бухары, где на первом этапе размещены областной и городской хокимияты, органы прокуратуры, внутренних дел и другие структуры, создан современный ситуационный центр, ставший интеллектуальным ядром управления регионом.
Здесь в режиме реального времени аккумулируются, обрабатываются и системно анализируются данные по ключевым направлениям жизнедеятельности области – от социально-экономического развития, реализации инвестиционных проектов и состояния коммунальной инфраструктуры до транспортной ситуации, общественной безопасности и работы с обращениями граждан.
Высокому гостю на конкретных примерах продемонстрировали возможности центра по комплексному мониторингу обстановки в разрезе территорий, раннему выявлению проблемных точек, объективной оценке эффективности работы на местах и обеспечению строгого контроля за исполнением поставленных задач. Было подчеркнуто, что такие цифровые механизмы позволяют вывести качество управления на новый уровень, повысить адресность решений и усилить персональную ответственность руководителей.
Затем лидеры ознакомились с созданными условиями для сотрудников хокимията. В новом здании предусмотрены современные рабочие пространства, залы совещаний, цифровая инфраструктура и все необходимые условия для результативной и слаженной деятельности государственных органов.
В ходе посещения Президенту Казахстана были также представлены копии уникальных архивных материалов. Речь идет о выявленных в Узбекистане ценных документах, чертежах и фотоматериалах 1920–1950-х годов, относящихся к расположенным в Туркестане мавзолеям Ходжи Ахмада Яссави и дочери Мирзо Улугбека Рабии Султанбегим.
В знак уважения к братскому народу Казахстана и общей истории двух стран копии этих архивных документов были переданы в дар казахстанской стороне.
Было отмечено, что эти материалы, многие из которых до настоящего времени не вводились в научный оборот, имеют большую историческую и научную ценность. Подчеркнуто, что мавзолей Ахмада Яссави и мавзолей Рабии Султанбегим, являющиеся уникальными памятниками архитектуры, занимают особое место в общем историко-культурном наследии народов Центральной Азии.