Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Франция Республикаси Президенти Эманнуэль Макрон рафиқалари билан биргаликда Париждаги Араб дунёси институтига ташриф буюрдилар.
Бугунги кунда бу ерда институт ва Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ҳамкорлигида «Самарқандга йўл. Ипак ва олтин мўъжизалари” номли кўргазма ташкил этилган. Унда Ўзбекистоннинг XIX аср охири – XX аср бошларига оид бой моддий маданияти тақдим этилган.
Ўзбекистоннинг 9 та энг йирик музейларидан 300 дан ортиқ экспонат жорий йилнинг 23 ноябрь кунидан 2023 йил 4 июнь кунига қадар илк бор Францияда кенг халқаро жамоатчилик эътиборига ҳавола этилади.
Кўргазмадан Нукус, Самарқанд, Бухоро ва Тошкент музейларидан келтирилган тўқимачилик буюмлари, либос ва пойабзаллар, бош кийим тўпламлари, шунингдек, Туркистон авангарди йўналишига мансуб 24 та мўйқалам асари ўрин олган. Тайёргарлик доирасида 89 та заргарлик буюмлари реставрация қилинди.
Президентлар учун кўргазма бўйлаб экскурсия ўтказилди, экспонатлар тўғрисида батафсил сўзлаб берилди.
Ҳунарманд аждодларимизнинг юксак ижодий тафаккури ва маҳоратидан далолат берувчи ушбу буюмларнинг ранг-баранглиги ва нафосати Франция томонида ҳайрат уйғотди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг Францияга расмий ташрифи якунланди. Президент Эммануэль Макрон ва рафиқаси давлатимиз раҳбари ва рафиқаси билан самимий хайрлашди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Французской Республики Эммануэль Макрон вместе с супругами посетили Институт арабского мира в Париже.
В настоящее время институтом и Фондом развития культуры и искусства при Кабинете Министров Узбекистана совместно организована выставка под названием «Дорога в Самарканд. Чудеса шёлка и золота», в которой представлена богатейшая материальная культура Узбекистана рубежа XIX-XX веков.
Впервые во Франции с 23 ноября текущего года по 4 июня 2023 года широкой международной публике будут представлены более 300 экспонатов из 9 крупнейших музеев Узбекистана.
В экспозицию вошли коллекции текстиля, предметы одежды и обуви, головные уборы, ювелирные украшения, а также 24 живописные работы туркестанского и русского авангарда из музеев Нукуса, Самарканда, Бухары и Ташкента. В рамках подготовки были отреставрированы 89 ювелирных украшений.
Для Президентов проведена экскурсия по выставке, представлена подробная информация об экспонатах.
Французская сторона выразила восхищение красочностью и изяществом изделий, свидетельствующих о творческом гении и искусности наших предков-ремесленников.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан во Францию завершился. Президент Эммануэль Макрон с супругой тепло проводили главу нашего государства с супругой.