Prezident Shavkat Mirziyoyev oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda soʻnggi yillarda oliy taʼlim qamrovini kengaytirish, taʼlim sifatini oshirish, ilmiy salohiyatni mustahkamlash va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha keng koʻlamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Qolaversa, tizimdagi mavjud salohiyatdan samarali foydalanish, ilm-fanni iqtisodiyot bilan uzviy bogʻlash, taʼlim va tadqiqot integratsiyasini chuqurlashtirish dolzarb vazifa boʻlib qolmoqda.
Shu munosabat bilan taqdimotda oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar tizimini takomillashtirish yuzasidan ishlab chiqilgan yangi chora-tadbirlar koʻrib chiqildi.
Jumladan, “U10 – Oʻzbekistonning global darajadagi ilgʻor universitetlari” dasturi amalga oshiriladi. Dastur doirasida tanlov asosida 10 ta oliy taʼlim tashkilotiga milliy tadqiqot universiteti maqomi berilib, ularda ilmiy klasterlar tashkil etiladi.
Mazkur tanlov professor-oʻqituvchi va olimlar salohiyati, ishtirokchi tashkilotlarning milliy va xalqaro reytinglardagi oʻrni, ilmiy infratuzilmasi hamda moliyalashtirishdagi ulushi kabi koʻrsatkichlar asosida oʻtkaziladi.
Tashkil etiladigan ilmiy klasterlar mahalliy va xorijiy oliy taʼlim tashkilotlari, ilmiy muassasalar hamda sanoat korxonalari hamkorligidagi konsorsium sifatida faoliyat yuritadi.
Milliy tadqiqot universiteti maqomi berilgan universitetga ilmiy klaster tashkil etish uchun Ilm-fanni moliyalashtirish va innovatsiyalarni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi hisobidan 150 milliard soʻmgacha mablagʻ ajratiladi.
Shuningdek, oliy taʼlim tizimida natijaga yoʻnaltirilgan moliyalashtirish mexanizmlarini joriy etish nazarda tutilmoqda.
Xususan, 2027-yildan boshlab oliy taʼlim tashkilotlarini ularning milliy reytingdagi natijalariga koʻra moliyaviy ragʻbatlantirish tizimi yoʻlga qoʻyiladi.
Bunda universitetlar taʼlim sifati, ilmiy faoliyat, xalqaro hamkorlik, raqamlashtirish va bitiruvchilar bandligi kabi mezonlar asosida baholanadi.
Davlat granti asosida taʼlim olayotgan talabalar uchun oliygohlarga ajratiladigan mablagʻlar miqdorini shakllantirishda ham yangi yondashuvlar taklif etildi. Endilikda taʼlim yoʻnalishining murakkabligi, mehnat bozori ehtiyojlari, universitet reytingi, hududiy omillar va professor-oʻqituvchilar mehnatini ragʻbatlantirish kabi koʻrsatkichlar inobatga olinadi.
Ilmiy tadqiqotlarni moliyalashtirishning yangi tizimi joriy etilishi koʻzda tutilmoqda. Xususan, davlat ilmiy dasturlari doirasida ajratiladigan mablagʻlarning kamida 50 foizi ustuvor yoʻnalishlarga sarflanadi. Loyihalarni saralash xalqaro ekspertiza, ilmiy-texnik kengashlar va tarmoq korxonalari bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Shuningdek, oliy taʼlim va tashkilotlar faoliyatida ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirishni kengaytirishga qaratilgan yangi tizim taklif etildi.
Jumladan, oliygohlarning “spin-off” korxonalarini tashkil etish orqali “tarmoq – korxona – oliy taʼlim tashkiloti – ilmiy tashkilot” zanjiri asosida innovatsion mahsulot va xizmatlar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish nazarda tutilmoqda.
Bu orqali ilm-fan natijalarini amaliyotga joriy etish, texnologik transferni kuchaytirish va universitetlarning tadbirkorlik faolligini oshirish maqsad qilingan.
Oʻzbekistonni mintaqaviy taʼlim xabiga aylantirish maqsadida xorijiy talabalarni jalb etish boʻyicha yangi mexanizmlar taklif qilindi. Jumladan, har yili respublika davlat oliy taʼlim tashkilotlarida 500 nafargacha iqtidorli chet el fuqarolariga oliy taʼlim olish uchun grant ajratishni nazarda tutuvchi “Yangi Oʻzbekiston stipendiyasi” dasturini amalga oshirish belgilanmoqda.
Taqdimotda sohada boshqaruv samaradorligini oshirish, raqamli taʼlim va sunʼiy intellektni rivojlantirish, yoshlarning innovatsion tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan boshqa muhim tashabbuslar ham muhokama qilindi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на дальнейшее совершенствование системы высшего образования, науки и инноваций.
В последние годы в нашей стране проводятся масштабные реформы, направленные на расширение охвата высшим образованием и повышение его качества, укрепление научного потенциала и развитие международного сотрудничества. Вместе с тем актуальными задачами остаются эффективное использование имеющегося потенциала, углубление интеграции науки и экономики, образования и научных исследований.
В этой связи на презентации рассмотрены новые меры, разработанные для совершенствования системы высшего образования, науки и инноваций.
В частности, будет реализована программа «U10 – Флагманские университеты Узбекистана глобального уровня». В рамках программы 10 высшим учебным заведениям на конкурсной основе будет присвоен статус национальных исследовательских университетов. В них будут созданы научные кластеры.
Конкурс будет проводиться на основе таких показателей, как потенциал профессорско-преподавательского и ученого состава, позиции участвующих организаций в национальных и международных рейтингах, научная инфраструктура и их доля в финансировании.
Организуемые научные кластеры будут функционировать в качестве консорциума местных и зарубежных высших учебных заведений, научных организаций и промышленных предприятий.
Получившему статус национального исследовательского университета вузу из средств Фонда финансирования науки и поддержки инноваций будет выделено до 150 миллиардов сумов на создание научного кластера.
В системе высшего образования также планируется внедрение механизмов финансирования, ориентированных на результат.
В частности, с 2027 года будет запущена система финансового стимулирования организаций высшего образования на основе их результатов в национальном рейтинге.
Университеты оценят по таким критериям, как качество образования, научная деятельность, международное сотрудничество, цифровизация и занятость выпускников.
Предложены новые подходы к формированию размера средств, выделяемых университетам для обучения студентов на основе государственного гранта. Теперь будут учитываться такие показатели, как сложность образовательной программы, потребности рынка труда, рейтинг университета, территориальные факторы, а также стимулирование работы профессорско-преподавательского состава.
Планируется внедрение новой системы финансирования научных исследований. В частности, не менее 50 процентов средств, выделяемых в рамках государственных научных программ, будут направляться на приоритетные направления. Отбор проектов будет осуществляться в сотрудничестве с международными экспертами, научно-техническими советами и отраслевыми предприятиями.
Предложена также новая система, направленная на расширение коммерциализации научных разработок в деятельности высших учебных заведений и научных организаций.
В частности, планируется запустить производство инновационных продуктов и услуг на основе цепочки «отрасль – предприятие – организация высшего образования – научная организация» путем создания «спин-офф» предприятий университетов.
За счет этого намечено внедрить научные результаты в практику, усилить трансфер технологий и повысить предпринимательскую активность университетов.
Для превращения Узбекистана в региональный образовательный хаб предложены новые механизмы привлечения иностранных студентов. В частности, планируется внедрение программы «Стипендия Нового Узбекистана», предусматривающей ежегодное выделение грантов на получение высшего образования в государственных вузах республики для до 500 талантливых иностранных граждан.
В ходе презентации обсуждались и другие важные инициативы, направленные на повышение эффективности управления в сфере, развитие цифрового образования и искусственного интеллекта, а также поддержку инновационных инициатив молодежи.
Глава нашего государства подчеркнул важность тщательной проработки озвученных предложений, вывода системы высшего образования и науки на новый уровень за счет поэтапной реализации этих инициатив. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.