Buxoro viloyatida islohotlar natijadorligi hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Buxoro viloyatida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi, hududning iqtisodiy salohiyatidan samarali foydalanish va kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Buxoro viloyati sanoat, qishloq xoʻjaligi, xizmatlar va turizm sohalarida hech bir hududdan kam boʻlmagan ulkan imkoniyatlarga ega. Viloyatda 2 ta yirik neft-gaz kimyo korxonasi faoliyat yuritmoqda, yana bittasi barpo etilmoqda. Shuningdek, qiymati 5,2 milliard dollar boʻlgan, umumiy quvvati 4,5 gigavattga teng 10 ta yirik quyosh va shamol elektr stansiyasining qurilishi jadal ketmoqda.
2025-yilda hududiy yalpi mahsulot hajmi 7,2 foizga oshib, 86,6 trillion soʻmga yetdi, sanoatda 7,1 foiz, qishloq xoʻjaligida 4,3 foiz, xizmatlar sohasida 14 foiz oʻsish qayd etilgan. Ishsizlik 2024-yilga nisbatan 4,7 foizgacha, kambagʻallik darajasi 6 foizgacha pasaygan.
Yigʻilishda Buxoro viloyatini 2026-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy maqsadli koʻrsatkichlari koʻrib chiqildi. Xususan, yalpi hududiy mahsulot hajmini 102,1 trillion soʻmga yetkazib, 9,1 foiz oʻsishga erishish, sanoat hajmini 9,1 foizga, qishloq xoʻjaligini 5,9 foizga, xizmatlar hajmini esa 20,1 foizga oʻstirish vazifalari belgilandi. Ishsizlik va kambagʻallik darajasini 2 foizgacha qisqartirish, 381,5 ming nafar aholini daromadli qilish nazarda tutilgan.
Shu maqsadda Buxoro va Kogon shaharlari, shuningdek, Olot, Peshku, Qorakoʻl, Shofirkon, Gʻijduvon va Qorovulbozor tumanlarini ishsizlik va kambagʻallikdan xoli hududlarga aylantirish boʻyicha manzilli choralar amalga oshirilishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Buxoro uch ming yillik tarixga ega koʻhna zamin ekani, bunday boy madaniy meros va tarixiy obidalar jamlangan shaharlar dunyoda kam uchrashini taʼkidladi. Mazkur salohiyatni iqtisodiy oʻsish, yangi ish oʻrinlari yaratish, aholi daromadini oshirish va infratuzilmani yaxshilashga xizmat qildirish zarurligi qayd etildi.
Investitsiya va eksport yoʻnalishida 2026-yilda 3,3 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalarni oʻzlashtirish, 1,5 milliard dollarlik eksportni taʼminlash, umumiy qiymati 9,2 milliard dollarlik investitsiya loyihalarini amalga oshirish vazifasi qoʻyildi.
Sanoatni rivojlantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Qayd etilganidek, sanoat tarmoqlari kesimida 61 ta yirik loyiha shakllantirilgan boʻlib, ularning umumiy qiymati 2,2 milliard dollarni tashkil qiladi. Natijada 18 ming ta yangi ish oʻrni yaratish, aholi jon boshiga sanoat hajmini 25,6 million soʻmdan 29,6 million soʻmga yetkazish moʻljallangan.
Xususan, Kogon tumanida yiliga 80 mingta elektr va gibrid avtomobil ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish rejalashtirilgan. Loyihaning qiymati 350 million dollarni tashkil etib, 500 ta ish oʻrni yaratiladi.
Shuningdek, Buxoro tumanida pirolizni qayta ishlash orqali benzol, toluol, ksilol, pentan, geksan, bitum va kalsiy xlorid ishlab chiqarish boʻyicha 220 million dollarlik loyihani amalga oshirish, Qorovulbozor tumanida 85 million dollarlik loyiha asosida AI-91 va AI-92 benzin ishlab chiqarishni kengaytirish, Kogon tumanida qogʻoz va karton mahsulotlari tayyorlashni yoʻlga qoʻyish koʻzda tutilgan.
Qorovulbozor tumanida yiliga 100 ming tonna mineral oʻgʻit, Kogon tumanida esa gipsokarton ishlab chiqarishni kengaytirish rejalari ham muhokama qilindi.
Shu bilan birga, 61 ta mavjud sanoat zonasidagi boʻsh yer maydonlarida joylashtiriladigan yangi ishlab chiqarishlar uchun ustuvor yoʻnalishlar belgilab olindi. Jumladan, Buxoro shahri va Buxoro tumanida oziq-ovqat va mebelchilik, Vobkentda charm va yengil sanoat, Kogon va Qorovulbozorda neft-kimyo, Shofirkon va Peshkuda farmatsevtika hamda oziq-ovqat, Gʻijduvonda qurilish materiallari yoʻnalishlariga ustuvorlik beriladi.
Qishloq xoʻjaligida zamonaviy yerdan foydalanish texnologiyalari va irrigatsiya tizimlarini joriy etish hisobiga 100 ming gektar yerni oʻzlashtirish va foydalanishga kiritish mumkinligi qayd etildi. Bu viloyat iqtisodiyoti va eksport salohiyatini sezilarli oshirishga xizmat qiladi.
Yigʻilishda viloyatdagi 3 million gektar yaylov yerlaridan samarali foydalanish, chorvachilikni rivojlantirish, ozuqabop ekinlar maydonini kengaytirish boʻyicha yangi yondashuvlar ham muhokama qilindi. Joriy yilda 59,2 ming gektar maydonga toʻliq ozuqabop ekinlar ekish rejalashtirilgan. Shuningdek, umumiy qiymati 454 milliard soʻm boʻlgan 82 ta chorvachilik loyihasini amalga oshirish uchun chetdan 20 ming bosh naslli qoramol, 30 ming bosh qoʻy va 200 bosh ot olib kelish koʻzda tutilgan.
Paxtachilik, gʻallachilik va suv tejash yoʻnalishlarida ham aniq vazifalar belgilandi. Xususan, 2026-yilda paxta hosildorligini 52 sentnerga, gʻalla hosildorligini 100 sentnerga yetkazish, 96,8 ming gektarda suv taʼminoti va meliorativ holatni yaxshilash, 453,5 million kub metr suvni iqtisod qilish, 742 ta qishloq xoʻjaligi texnikasini olib kelish rejalashtirilgan.
Chorvachilikda har bir tumanda 50 bosh naslli qoramolga moʻljallangan zamonaviy mini fermalar tashkil etish taklifi koʻrib chiqildi. Ushbu dastur doirasida 110 ta loyiha amalga oshirilib, 5,5 ming bosh naslli qoramol olib kelinadi, 3 ming 750 ta yangi ish oʻrni yaratiladi va 51,5 ming tonna qoʻshimcha sut ishlab chiqarish quvvati shakllantiriladi.
Xizmatlar va aholi bandligini taʼminlash yoʻnalishida mahallalar ixtisoslashuvi asosida 49 ta loyiha amalga oshirilishi, 33 ta savdo va servis koʻchasi, 2 ta sohil boʻyi hududi, 4 ta turizm mahallasi va 10 ta yoʻl boʻyi loyihasi tashkil etilishi belgilandi. Buning uchun jami 12,5 trillion soʻm moliyaviy resurs, jumladan, 7,5 trillion soʻm kichik va oʻrta biznesga yoʻnaltiriladi.
Turizm sohasi hozirda asosan Buxoro shahri hisobiga toʻgʻri kelayotgani, viloyatning boshqa tumanlaridagi imkoniyatlar esa hali toʻliq ishga solinmagani qayd etildi. Jondor, Gʻijduvon, Buxoro, Qorakoʻl va Vobkent tumanlarida sohil boʻyi va yoʻl boʻyi drayver loyihalarini amalga oshirish, yangi ish oʻrinlari yaratish va aholi uchun zamonaviy dam olish muhitini shakllantirish boʻyicha katta imkoniyatlar borligi koʻrsatib oʻtildi.
Shu munosabat bilan 2026-yilda 3,5 million xorijiy va 5,5 million mahalliy sayyohni jalb qilish, umumiy turistlar sonini 9 millionga yetkazish vazifasi qoʻyildi. Buning uchun 2026-yilda 73 ta yangi joylashtirish vositasi, 15 ta yangi turoperator va turagent ishga tushiriladi.
Buxoro shahrida barpo etilayotgan yangi turizm markazida 5 ta xalqaro brendli mehmonxona tashkil etish, Shofirkon tumanida Xoʻja Orif, Buxoro tumanida Chor Bakr va Yorjon turizm qishloqlarini rivojlantirish, Buxoro shahrida Mohi Xosa turizm mahallasini shakllantirish nazarda tutilgan. Buxoro tarixiy markazida UNESСO talablariga mos alohida maʼmuriy boshqaruv tizimini joriy qilish muhimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, Kogon shahrida 6 ta tarixiy obyekt negizida turizm shaharchasini tashkil etish taklifi koʻrib chiqildi.
Kadrlar tayyorlash masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Avstriyaning Krems universiteti bilan qoʻshma fakultet ochish, Buxoro turizm va madaniy meros texnikumini mazkur oliygoh boshqaruviga berish rejalashtirilgan. Bunda toʻliq dual taʼlim asosida mutaxassislar tayyorlash va boshqaruv kadrlarini qayta tayyorlash tizimini yoʻlga qoʻyish zarurligi taʼkidlandi. Ushbu universitet Buxoro shahrida tashkil etilayotgan tun-u kun koʻchalarni boshqarish boʻyicha yangi modelni ishlab chiqishga ham koʻmaklashadi.
Yigʻilishda aholi sonining oʻsishiga mos ravishda uy-joy va infratuzilmani rivojlantirish masalalari ham koʻrib chiqildi. Xususan, Buxoro tumanidagi Rabotak mahallasi hududida 63 gektar maydonda 10 mingdan ortiq xonadonli zamonaviy uy-joy kompleksi hamda Buxoro shahrida yangi maʼmuriy markaz tashkil qilish, “Yangi Oʻzbekiston” massivi hamda “Yangi Oʻzbekiston” bogʻini barpo etish, Buxoro davlat universitetining yangi kampusini qurish kabi yirik qurilish va urbanizatsiya loyihalari muhokama qilindi.
Yoʻl va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash boʻyicha ham qator vazifalar belgilandi. Viloyatda uzunligi 33,1 kilometr boʻlgan 7 ta aylanma yoʻl barpo etish, “Gʻuzor – Buxoro – Nukus – Beyneu” yoʻlining 78 kilometri va “Samarqand – Buxoro – Turkmanboshi” yoʻlining 71 kilometr qismini rekonstruksiya qilish, A-380 yoʻli boʻyida 30,8 gektar yer maydonini auksionga chiqarib, 403 ta servis loyihasini joylashtirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, ogʻir toifadagi 3 ta tuman va 36 ta mahallada, shuningdek, “Yangi Oʻzbekiston qiyofasidagi” 2 ta tuman va 35 ta mahallada yangi yondashuvlar asosida yoʻl, elektr, suv va sugʻorish tarmoqlarini yaxshilash ishlari amalga oshirilishi, ushbu maqsadlarga jami 593 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirilishi maʼlum qilindi.
Ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish uchun 2026-yilda jami 4 trillion 484 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirilishi, buning hisobiga maktab, bogʻcha, tibbiyot muassasalari hamda kommunal va transport infratuzilmasi boʻyicha yuzlab loyihalar amalga oshirilishi qayd etildi.
Prezidentimiz Buxoro viloyatining mavjud imkoniyatlarini toʻliq ishga solish, har bir tashabbusni aniq loyihaga aylantirish, investitsiya, ishlab chiqarish, qishloq xoʻjaligi, turizm va infratuzilma sohalarida natijadorlikni taʼminlash boʻyicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по результативности проводимых реформ в Бухарской области, эффективному использованию экономического потенциала региона и дальнейшим приоритетным задачам.
Бухарская область обладает огромным потенциалом в сферах промышленности, сельского хозяйства, сферы услуг и туризма, не уступающим другим регионам. Здесь действуют 2 крупных нефтегазохимических предприятия, еще одно находится в стадии строительства. Кроме того, полным ходом идет строительство 10 крупных солнечных и ветровых электростанций общей мощностью 4,5 гигаватта стоимостью 5,2 миллиарда долларов.
В 2025 году валовой региональный продукт увеличился на 7,2 процента и составил 86,6 триллиона сумов, рост промышленности составил 7,1 процента, сельского хозяйства – 4,3 процента, сферы услуг – 14 процента. Уровень безработицы снизился до 4,7 процента, бедности – до 6 процентов по сравнению с 2024 годом.
На совещании рассмотрены ключевые целевые показатели социально-экономического развития Бухарской области на 2026 год. В частности, поставлена задача довести объем валового регионального продукта до 102,1 триллиона сумов, достигнув роста на 9,1 процент, нарастить промышленность на 9,1 процент, сельское хозяйство на 5,9 процента, сферу услуг на 20,1 процент. Предусмотрено сокращение уровня безработицы и бедности до 2 процентов, а также обеспечить источниками дохода 381,5 тысячи человек.
С этой целью будут реализованы адресные меры по превращению городов Бухары и Кагана, а также Алатского, Пешкунского, Каракульского, Шафирканского, Гиждуванского и Караулбазарского районов в территории, свободные от безработицы и бедности.
Глава нашего государства подчеркнул, что Бухара – древний город с трехтысячелетней историей, лишь считанные города в мире имеют такое богатое культурное наследие и количество исторических памятников, собранных в одном месте. Отмечено, что этот потенциал следует использовать для стимулирования экономического роста, создания новых рабочих мест, повышения доходов населения и улучшения инфраструктуры.
В сфере инвестиций и экспорта поставлена задача освоить в 2026 году 3,3 миллиарда долларов иностранных инвестиций, обеспечить экспорт на 1,5 миллиарда долларов и реализовать инвестиционные проекты общей стоимостью 9,2 миллиарда долларов.
Особое внимание уделено вопросам развития промышленности. Как отмечалось, в разрезе отраслей промышленности сформирован 61 крупный проект общей стоимостью 2,2 миллиарда долларов. В результате планируется создать 18 тысяч новых рабочих мест, увеличить объем промышленности на душу населения с 25,6 миллиона сумов до 29,6 миллиона сумов.
В частности, в Каганском районе планируется наладить производство 80 тысяч электромобилей и гибридных автомобилей в год. Стоимость проекта составит 350 миллионов долларов, будет создано 500 рабочих мест.
Кроме того, предусматривается реализовать проект стоимостью 220 миллионов долларов по производству бензола, толуола, ксилола, пентана, гексана, битума и хлорида кальция методом пиролиза в Бухарском районе, расширить производство бензина АИ-91 и АИ-92 в рамках проекта стоимостью 85 миллионов долларов в Караулбазарском районе, а также наладить изготовление бумажной и картонной продукции в Каганском районе.
Обсуждались также планы по производству 100 тысяч тонн минеральных удобрений в год в Караулбазарском районе и расширению выпуска гипсокартона в Каганском районе.
Наряду с этим, определены приоритетные направления для новых производственных мощностей, которые будут размещены на свободных земельных участках в 61 действующей промышленной зоне. В частности, в городе Бухаре и Бухарском районе приоритет будет отдан пищевой и мебельной, в Вабкенте – кожевенной и текстильной, в Кагане и Караулбазаре – нефтехимической, в Шафиркане и Пешку – фармацевтической и пищевой промышленности, в Гиждуване – отрасли строительных материалов.
Отмечено, что за счет внедрения современных технологий землепользования и ирригационных систем в сельское хозяйство можно освоить и ввести в оборот 100 тысяч гектаров земли. Это ощутимо повысит экономическую активность региона и экспортный потенциал.
На совещании также обсуждено внедрение новых подходов к продуктивному использованию 3 миллионов гектаров пастбищ области, развитию животноводства и расширению площадей кормовых культур. В текущем году планируется полностью засеять кормовыми культурами 59,2 тысячи гектаров. Кроме того, предусмотрено реализовать 82 проекта в сфере животноводства общей стоимостью 454 миллиарда сумов, планируется завезти в этих целях 20 тысяч голов племенного крупного рогатого скота, 30 тысяч голов овец и 200 лошадей.
Определены конкретные задачи и в сферах хлопководства, зерноводства и рационального использования воды. В частности, в 2026 году планируется довести урожайность хлопка до 52 центнеров, зерновых культур – до 100 центнеров с гектара, улучшить водоснабжение и мелиоративное состояние на площади 96,8 тысячи гектаров, сэкономить 453,5 миллиона кубометров воды и завезти 742 единицы сельскохозяйственной техники.
Рассмотрено предложение о создании в каждом районе современных мини-ферм, рассчитанных на 50 голов племенного крупного рогатого скота. В рамках этой программы будет реализовано 110 проектов и завезено 5,5 тысячи голов племенного скота, создано 3750 новых рабочих мест и сформированы мощности для производства дополнительно 51,5 тысячи тонн молока.
В сфере услуг и обеспечения занятости населения намечено реализовать 49 проектов на основе специализации махаллей, создать 33 улиц торговли и сервиса, 2 прибрежных и 10 придорожных зон, 4 туристических махалли. На эти цели направят суммарно 12,5 триллиона сумов финансовых ресурсов, в том числе 7,5 триллиона сумов будет выделено на поддержку малого и среднего бизнеса.
Отмечено, что в настоящее время туристическая активность в основном сосредоточена в городе Бухаре, тогда как потенциал других районов области пока не задействован полностью. Подчеркнуто, что в Джандарском, Гиждуванском, Бухарском, Каракульском и Вабкентском районах существуют большие возможности для реализации прибрежных и придорожных драйверных проектов, создания новых рабочих мест и формирования современных пространств для досуга населения.
В этой связи поставлена задача привлечь 3,5 миллиона иностранных и 5,5 миллиона местных туристов в 2026 году, доведя общее число туристов до 9 миллионов. С этой целью в 2026 году будут введены в строй 73 новых объекта размещения, организована работа 15 новых туроператоров и туристических агентств.
В возводимом в городе Бухаре новом туристическом центре планируется создать 5 гостиничных комплексов международных брендов, развивать туристические деревни «Ходжа Ориф» в Шафирканском районе, «Чор Бакр» и «Ёржон» в Бухарском районе, а также организовать туристическую махаллю «Мохи Хоса» в городе Бухаре. Подчеркнута важность внедрения отдельной системы административного управления в историческом центре Бухары в соответствии с требованиями ЮНЕСКО.
Кроме того, рассмотрены предложения по созданию туристического городка на базе шести исторических объектов в городе Кагане.
Особое внимание также уделено вопросу подготовки кадров. Планируется открыть совместный факультет с австрийским университетом Кремса и передать в управление этого вуза Бухарский техникум туризма и культурного наследия. Подчеркнута необходимость организации системы подготовки специалистов и переподготовки управленческих кадров полностью на основе дуального образования. Этот университет также будет содействовать разработке новой модели управления круглосуточными улицами, создаваемыми в городе Бухаре.
На совещании также рассматривались вопросы развития жилищного строительства и инфраструктуры пропорционально росту численности населения. В частности, обсуждены такие крупные проекты урбанизации, как строительство современного жилого комплекса на более чем 10 тысяч квартир на площади 63 гектара в махалле Работак Бухарского района, организация нового административного центра в городе Бухаре, возведение массива «Янги Узбекистон» и одноименного парка, строительство нового кампуса Бухарского государственного университета.
Также поставлен ряд задач по улучшению дорожной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры. В области планируется построить 7 объездных дорог общей протяженностью 33,1 километра, реконструировать 78 километровый участок дороги «Гузар – Бухара – Нукус – Бейнеу» и 71 километровый участок магистрали «Самарканд – Бухара – Туркменбаши», выставить на аукцион 30,8 гектаров земли вдоль дороги А-380 и разместить 403 сервисных объекта.
Кроме того, в трех районах и 36 махаллях, отнесенных к «тяжелой» категории, а также в двух районах и 35 махаллях «в облике Нового Узбекистана» будут проведены работы по улучшению дорожных, электрических, водопроводных и ирригационных сетей на основе новых подходов. На эти цели будет направлено суммарно 593 миллиарда сумов.
Подчеркнуто, что для развития социальной и производственной инфраструктуры в 2026 году планируется выделить в общей сложности 4 триллиона 484 миллиарда сумов и реализовать сотни проектов по строительству и ремонт школ, детсадов, медицинских учреждений, коммунальной и транспортной инфраструктуры.
Президент дал ответственным лицам поручения по полному задействованию имеющихся возможностей Бухарской области, превращению каждой инициативы в конкретный проект, а также обеспечению результативности в сферах инвестиций, промышленного производства, сельского хозяйства, туризма и инфраструктуры.