Oʻzbekiston Prezidenti Qozogʻiston bilan koʻp qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 31-mart kuni mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Qozogʻiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayevni qabul qildi.
Suhbat avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayevning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston va Qozogʻiston oʻrtasidagi yaqin doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Parlamentlar, hukumatlar, hududlar va ishbilarmon doiralar darajasida amalga oshirilayotgan faol hamkorlik munosabatlari katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Taʼkidlanganidek, qoʻshma Hukumatlararo komissiya samarali faoliyat yuritmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi barqaror oʻsib bormoqda, sanoat, energetika, transport, ekologiya va suvdan foydalanish sohalarida kooperatsiya aloqalari izchil kengaymoqda.
Uchrashuv chogʻida iqtisodiy loyihalarni jadallashtirish, nodir metallar sohasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, sayyohlik oqimini yanada koʻpaytirish, gumanitar almashinuv dasturlarini, shu jumladan, kosmos va kreativ iqtisodiyot sohalarida tobora kengaytirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Boʻlajak ikki va koʻp tomonlama tadbirlar kun tartibini puxta tayyorlash muhimligi taʼkidlandi. Xalqaro va mintaqaviy siyosat masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

On March 31, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Ermek Kosherbayev, who is on an official visit to Uzbekistan.
At the beginning of the meeting, the distinguished guest conveyed sincere greetings and best wishes from the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev to the President of Uzbekistan.
The parties discussed key issues related to further strengthening Uzbek–Kazakh relations of friendship, strategic partnership, and alliance.
Ongoing productive contacts at the level of parliaments, governments, regions, and the business community were noted with satisfaction.
The joint Intergovernmental Commission is functioning effectively, with trade volumes steadily increasing and cooperation expanding across industry, energy, transport, environmental protection, and water management.
During the meeting, particular attention was paid to accelerating economic projects, advancing cooperation in rare metals, increasing tourist flows, and further expanding humanitarian exchange programs, including in space and the creative economy.
The importance of thorough preparation of the agenda for upcoming bilateral and multilateral events was noted. Views were also exchanged on international and regional issues.