O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni Valiahdi bilan telefon orqali muloqot qildi
29-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Saudiya Arabistoni Podshohligi Valiahdi, Vazirlar Mahkamasi Raisi Muhammad bin Salmon Ol Saud bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida ikki mamlakat yetakchilari bir-birlarini o‘tgan Ramazon hayiti – Iyd al-Fitr munosabati bilan yana bir bor samimiy qutladilar.
Yaqin Sharq mintaqasida kechayotgan keskin vaziyat, qarama-qarshiliklar tobora avj olayotgani tomonlarni jiddiy xavotirga solayotgani qayd etildi.
Bunday xatti-harakatlarning kengayib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik va ularni to‘liq bartaraf etish nafaqat bu yerdagi davlatlarning manfaatlariga, balki global barqarorlikni ta’minlash maqsadlariga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Davlatimiz yetakchisi bunday sinovli kunlarda O‘zbekiston Saudiya Arabistoni Rahbariyati va birodar xalqi bilan birdam hamda yakdil ekanini qayd etib, Podshohlikning vazmin va oqilona siyosatini har tomonlama qo‘llashini bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti hozirda ushbu mamlakatda Umra amallarini bajarayotgan fuqarolarimizga ko‘rsatilayotgan amaliy ko‘mak va yaratib berilayotgan qulay shart-sharoitlar uchun Podshoh Salmon bin Abdulaziz Ol Saud A’lo Hazratlari va Valiahd shahzodaga alohida minnatdorlik izhor etdi.
O‘z navbatida, Muhammad bin Salmon Ol Saud O‘zbekiston Prezidenti tomonidan bildirilgan samimiy xayrixohlik va do‘stona qo‘llab-quvvatlovni yuksak qadrlashini ma’lum qildi. Ikki va ko‘p tomonlama munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarish uchun oliy darajadagi muloqotlarni va muvofiqlashtirilgan qo‘shma sa’y-harakatlarni faollashtirishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана провел телефонный разговор с Наследным принцем Саудовской Аравии
29 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Наследным принцем, Председателем Совета Министров Королевства Саудовская Аравия Мухаммадом бин Салманом Аль Саудом.
В начале беседы лидеры двух стран еще раз тепло поздравили друг друга с прошедшим праздником Рамазан хайит – Ийд аль-Фитр.
Отмечено, что стороны серьезно обеспокоены острой обстановкой на Ближнем Востоке и нарастающей напряженностью в регионе.
Подчеркнуто, что недопущение дальнейшей эскалации и полное урегулирование отвечают не только интересам государств региона, но и целям обеспечения глобальной стабильности.
Глава нашего государства отметил, что в это непростое время Узбекистан солидарен с Руководством и братским народом Саудовской Аравии, и выразил всестороннюю поддержку взвешенному и мудрому курсу Королевства.
Президент Узбекистана также выразил особую признательность Его Величеству Королю Салману бин Абдулазизу Аль Сауду и Наследному принцу за практическое содействие и созданные благоприятные условия для граждан нашей страны, совершающих в настоящее время обряды Умры в Саудовской Аравии.
В свою очередь Мухаммад бин Салман Аль Сауд заявил, что высоко ценит искреннюю доброжелательность и дружескую поддержку, выраженные Президентом Узбекистана. Стороны договорились активизировать контакты на высшем уровне и скоординированные совместные усилия в целях вывода двусторонних и многосторонних отношений на новый уровень.