Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 ноябрь куни Париждаги Бурбон саройида Франция Миллий йиғини Раиси Яэль Браун-Пиве билан учрашув ўтказди.
Парламентлар ўртасидаги ҳамда ижтимоий-сиёсий ҳаётни янада демократлаштириш бўйича ислоҳотларни амалга ошириш борасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш юзасидан фикр алмашилди.
Франция Миллий йиғини раҳбари Ўзбекистонда, шу жумладан парламентаризмни ривожлантириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш, гендер тенгликни илгари суриш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли демократик янгиланишларнинг боришини юксак баҳолади.
Гендер тенгликни таъминлаш жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон бу борада катта муваффақиятларга эришгани, мамлакатимизда хотин-қизлар қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимият идораларида, тадбиркорлик ва ижтимоий соҳада муносиб ўрин эгаллаётгани қайд этилди.
2022 йил сентябрь ойида мамлакатимизда илк бор жаҳон парламентлари етакчи аёлларининг 14-саммити ўтказилди. Етакчи аёлларнинг ролини ошириш тўғрисида Тошкент декларацияси қабул қилинди.
Учрашувда ўлим жазосини бекор қилиш, инсон ҳуқуқларининг кафолатларини кучайтириш, экологик муаммоларни ҳал этиш тўғрисидаги нормалар ва бошқа муҳим қоидаларни мустаҳкамлаб қўйиш кўзда тутилган конституциявий ислоҳотни амалга оширишга тайёргарлик борасидаги асосий ёндашувлар муҳокама қилинди.
Парламентлараро дўстлик гуруҳининг учрашувларини ўтказиш, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши, Европа Парламенти, Парламентлараро иттифоқ, ЕХҲТ Парламент ассамблеяси доирасидаги ҳамкорликни кучайтиришга келишиб олинди.
Учрашув якунида Президентимиз Фахрий меҳмонлар китобида қайд ёзиб қолдирди. Шунингдек, Франция Миллий йиғини Раисини ўзи учун қулай вақтда ташриф билан мамлакатимизга боришга таклиф этди.

On November 22, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the Chairman of the French National Assembly Yael Braun Piver at Bourbon Palace in Paris.
There was an exchange of views on the further deepening of inter-parliamentary cooperation in the field of reforms for the further democratization of social and political life.
The Chairman of the French National Assembly appreciated the progress of large-scale democratic reforms in Uzbekistan, including in the areas of developing parliamentarism, ensuring and protecting human rights and freedoms, and promoting gender equality.
A particular attention was paid to the aspects of ensuring gender equality. There was a huge progress achieved by Uzbekistan, where women occupy a worthy place in the legislative and executive authorities, business and the social sphere.
On September 2022, the 14th Summit of Women Leaders of Parliaments of the World was held in our country for the first time. The Tashkent Declaration on Enhancing the Role of Women Leaders was adopted.
They also discussed the key approaches to preparing for a constitutional reform, within which it is planned to consolidate the norms on the abolition of the death penalty, enhanced guarantees of human rights, solving the environmental problems and other important provisions.
Agreements were reached on holding the meetings of the parliamentary friendship group, strengthening interaction on the platforms of the UN Human Rights Council, the European Parliament, the Inter-Parliamentary Union, and the OSCE Parliamentary Assembly.
At the end of the meeting, the President of the Republic of Uzbekistan left an entry in the Book of Honored Guests. The Leader of Uzbekistan also invited the Chairman of the French National Assembly to pay a visit to our country at any time convenient for her.