Бугун, 21 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Францияга расмий ташрифи доирасида Париж шаҳрида ушбу мамлакатнинг етакчи компаниялари ва молиявий тузилмалари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда «MEDEF» Франция корхоналари ҳаракати бош директори Филипп Готье, «Airbus», «Orano», «Suez», «Alstom», «Total Eren», «EDF», «Schneider Electric», «Natixis» каби 20 тага яқин йирик компания ва банклар раҳбарлари иштирок этди.
Президентимиз учрашув иштирокчиларини қутлаб, расмий ташрифнинг биринчи кунидаги тадбирлар ишбилармонлик масалаларига бағишланганига эътибор қаратди.
– Бу Ўзбекистон муҳим ва ишончли ҳамкоримиз – Франция билан иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришга интилиши қатъийлигидан яна бир бор далолат беради, – деди давлатимиз раҳбари.
Бугун Ўзбекистонда хорижий инвесторлар учун кенг имкониятлар яратилгани таъкидланди. Валюта бозори эркинлаштирилди, фойдани репатриация қилишга барча чекловлар бекор қилинди, банклар, йирик саноат ва инфратузилма объектларини хусусийлаштириш дастури бошланди, давлат-хусусий шериклик механизмлари фаол жорий қилинмоқда.
Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясига мувофиқ тадбиркорликни янада рағбатлантириш, сармоядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, мулк дахлсизлигини таъминлаш ва бошқа йўналишларда аниқ чоралар амалга оширилмоқда.
- Ҳар бир инвестор Ўзбекистон деганда, энг аввало, барқарорлик ва келажакка ишончни тасаввур қилишига интилаяпмиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Жаҳондаги бугунги беқарорлик шароитида манфаатларни ҳисобга олиш ва ўзаро ишончга асосланган кўп қиррали ва конструктив шерикликни чуқурлаштириш тобора муҳим аҳамият касб этаётгани таъкидланди.
Шу маънода, Франция бизнесининг Ўзбекистон бозорига чиқиши учун катта истиқболлар очилмоқда. Мамлакатимизнинг жозибадорлиги Марказий Осиёда аҳоли сони бўйича энг йирик давлатлиги, маҳсулотларимиз МДҲнинг улкан бозорига божсиз етказиб берилаётгани билан ҳам изоҳланади.
Ўзбекистон франциялик тадбиркорларни ишлаб чиқариш учун зарур инфратузилма билан таъминлаш, имтиёзлар ва кафолатланган харидлар кўринишида қўллаб-қувватлаш ва бошқа кўмак чораларини тақдим этишга тайёр экани таъкидланди.
Президент Шавкат Мирзиёев юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш қувватларини барпо этиш, “яшил” энергетика, озиқ-овқат саноати, кимё ва автомобилсозлик, электротехника ва электроника тармоқлари, соғлиқни сақлаш соҳасини узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун энг истиқболли йўналишлар сифатида қайд этди.
Шерикликни кенгайтириш режалари юзасидан атрофлича фикр алмашилди. Франция ишбилармон доиралари вакиллари ўз чиқишларида Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларни юқори баҳолади. Мамлакатимизда қайси аниқ лойиҳаларни амалга ошириш ниятида эканини баён қилди.
Франция бизнес делегациясининг ҳар бир аъзоси билан суҳбатлашиб, давлатимиз раҳбари тадбиркорларни мамлакатимизга келиш ва Ўзбекистон инвестиция киритиш учун энг қулай жой эканига ишонч ҳосил қилишни таклиф қилди.
Учрашув якунида Ўзбекистоннинг масъул раҳбарларига тадбирда билдирилган барча ташаббусларни ўз ичига олган ҳамда уларни амалга ошириш механизмлари, аниқ муддатлари ва ижрочилари кўрсатилган Амалий чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш топширилди.

Президент Узбекистана встретился с главами ведущих компаний и банков Франции
Сегодня, 21 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках своего официального визита во Францию провёл в городе Париже встречу с главами ведущих компаний и финансовых структур этой страны.
В мероприятии приняли участие генеральный директор Движения предприятий Франции «MEDEF» Филипп Готье, руководители порядка 20 крупнейших компаний и банков, таких как «Airbus», «Orano», «Suez», «Alstom», «Total Eren», «EDF», «Schneider Electric», «Natixis» и других.
Поприветствовав участников нынешней встречи, Президент Шавкат Мирзиёев обратил внимание, что первый день программы его официального визита посвящен деловой повестке.
– Это ещё раз свидетельствует о твёрдой приверженности Узбекистана расширению экономического сотрудничества с Францией – нашим важным и надёжным партнёром, – сказал глава нашего государства.
Отмечалось, что сегодня в Узбекистане созданы широкие возможности для иностранных инвесторов. Либерализован валютный рынок, сняты все ограничения на репатриацию прибыли, запущена программа приватизации банков, крупных промышленных и инфраструктурных объектов, активно внедряются механизмы государственно-частного партнёрства.
В соответствии со Стратегией развития Нового Узбекистана реализуются конкретные меры по дальнейшему стимулированию бизнеса, обеспечению защиты прав инвесторов, неприкосновенности частной собственности и другим направлениям.
- Мы стремимся к тому, чтобы Узбекистан ассоциировался у зарубежного инвестора, в первую очередь, со стабильностью и предсказуемостью, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что в нынешних условиях нестабильности в мире особенно важное значение приобретает углубление многопланового и конструктивного партнёрства, основанного на учёте интересов друг друга и взаимном доверии.
В этом контексте видны огромные перспективы в выходе французского бизнеса на рынок Узбекистана. Его привлекательность обусловлена еще и тем, что это крупнейшая по численности населения страна в Центральной Азии, узбекская продукция беспошлинно поступает на ёмкий рынок стран СНГ.
Выражена готовность обеспечить предпринимателей из Франции всей необходимой производственной инфраструктурой, широкой поддержкой в виде льгот и гарантированных закупок, а также предоставить другие меры содействия.
Президент Шавкат Мирзиёев выделил наиболее перспективные направления для долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, включая создание совместных производств товаров с высокой добавленной стоимостью, «зеленую» энергетику, пищевую промышленность, химическую и автомобилестроительную отрасль, электротехнику и электронику, здравоохранение.
Состоялся подробный обмен мнениями о планах по расширению партнёрства. В своих выступлениях представители французских деловых кругов высоко оценили экономические реформы, осуществляемые в Узбекистане. Поделились видением того, какие конкретные проекты они намерены осуществить в нашей стране.
Побеседовав с каждым членом французской бизнес-делегации, глава нашего государства пригласил предпринимателей посетить нашу страну и убедиться в том, что Узбекистан является лучшим местом для инвестиций.
По итогам встречи ответственным руководителям с узбекской стороны поручено разработать и утвердить План практических мер с включением в него всех озвученных инициатив и указанием пошаговых механизмов, конкретных сроков и исполнителей.