Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан жорий йилнинг 21-22 ноябрь кунлари расмий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади.
Ташриф дастурида Париж шаҳрида олий даражадаги икки томонлама музокаралар, Франция Парламентининг қуйи палатаси – Миллий йиғинида учрашув ҳамда ушбу мамлакатнинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари иштирокида ишбилармонлик тадбирларини ўтказиш кўзда тутилган.
Кун тартибидан конструктив сиёсий мулоқотни янада ривожлантириш, кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш, энг аввало, иқтисодиётнинг турли тармоқларида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, фаол гуманитар ва таълим алмашинувларини давом эттириш масалалари ўрин олган.
Саммит якунида ўндан ортиқ муҳим икки томонлама ҳужжатлар, шунингдек, инвестиция битимлари ва савдо шартномалари тўпламининг қабул қилиниши режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, ташриф кунлари Франция пойтахтидаги жаҳонга машҳур Лувр музейи ва нуфузли Араб дунёси институтида мамлакатимизнинг бой маданий ва тарихий меросига бағишланган ноёб кўргазмалар очилади.
Бундан ташқари, шу кунларда Парижда Франциянинг «MEDEF» тадбиркорлар ҳаракати кўмаги билан ташкил этилган бизнес форум бўлиб ўтмоқда.

По приглашению Президента Французской Республики Эммануэля Макрона Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21-22 ноября этого года посетит эту страну с официальным визитом.
Программой пребывания предусмотрено проведение в городе Париже двусторонних переговоров на высшем уровне, встречи в Национальном собрании – нижней палате Парламента Франции, а также деловых мероприятий с участием руководителей ведущих французских компаний и банков.
В повестку дня включены вопросы дальнейшего развития конструктивного политического диалога, расширения многопланового сотрудничества, прежде всего реализации инвестиционных проектов в различных отраслях экономики, продолжения активного гуманитарного и образовательного обмена.
По итогам саммита планируется принятие более десяти важных двусторонних документов, а также пакета инвестиционных соглашений и торговых контрактов.
Следует отметить, что в дни проведения визита в столице Франции откроются уникальные выставки богатейшего культурного и исторического наследия нашей страны
во всемирно известном музее Лувра и авторитетном Институте арабского мира.
Кроме того, в эти дни в Париже проходит бизнес-форум, организованный при поддержке Французского движения предпринимателей «MEDEF».