Bugungi anjumanimizda jahonning yetakchi kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari bo‘lgan siz, qadrli do‘stlarimiz va hamkorlarimizni ko‘rib turganimdan g‘oyat mamnunman.
Katta ijtimoiy-iqtisodiy ahamiyatga ega bo‘lgan ushbu yig‘ilishni tashkil etishda ko‘rsatgan ko‘magi uchun Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti hurmatli Odil Reno-Basso xonimga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman.
Bugungi kunda jahonda jiddiy global o‘zgarishlar yuz bermoqda.
Dunyo hamjamiyati pandemiyadan xalos bo‘lishga ulgurmay, yangi qiyinchilik va sinovlarga duch kelmoqda. Turli ziddiyat va qarama-qarshiliklar tobora kuchayib bormoqda.
Chindan ham, bunday og‘ir va murakkab sharoitda o‘zaro ishonch va hurmatga asoslangan yaqin hamkorlikning ahamiyati har tomonlama ortib bormoqda.
Aynan shu sababli Xorijiy investorlar kengashining bugungi yig‘ilishi alohida muhim ahamiyatga ega, desak, o‘ylaymanki, to‘g‘ri bo‘ladi.
Sizlarga yaxshi ma’lumki, biz so‘nggi yillarda O‘zbekistonda keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirib kelmoqdamiz.
Milliy iqtisodiyotning ochiqligini ta’minlash va uning jahon iqtisodiyotiga integratsiyasi uchun barcha zarur sharoitlarni yaratishni islohotlarning asosiy yo‘nalishi etib belgiladik.
Shu maqsadda valyuta bozorini erkinlashtirdik, xususiy investorlarga energetika, geologiya-qidiruv, kimyo va neft kimyosi, tibbiyot va ta’lim kabi sohalarda faoliyat yuritish imkoniyatlarini kengaytirdik.
Mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurash davlat siyosatining ustuvor vazifasiga aylandi.
Bu boradagi ishlarni tizimli muvofiqlashtirib borish uchun alohida agentlik tashkil etildi.
Zamonaviy iqtisodiyot drayveri bo‘lgan xususiy biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha inqilobiy qarorlar qabul qildik. Bu sohada ikki yuzdan ortiq litsenziya va ruxsatnomalarni bekor qildik.
Soliqlarning umumiy soni 13 tadan 9 taga qisqardi, ayrim soliq stavkalari 2 barobarga tushirildi. Kelgusi yildan boshlab qo‘shilgan qiymat solig‘i stavkasi 15 foizdan 12 foizga kamaytiriladi.
Biz milliy iqtisodiyotimiz rivoji uchun xorijiy investitsiyalar qanchalik zarur ekanini juda yaxshi tushunamiz.
Shu bois investorlarning huquqiy maqomini aniq belgilash va ularning manfaatlarini himoya qilish uchun investitsiyalar to‘g‘risida alohida qonun qabul qildik.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida biznes–ombudsman instituti joriy etildi.
Ana shunday chora-tadbirlar global miqyosdagi beqarorlik va inqirozlar sharoitida ham milliy iqtisodiyotimiz o‘sishini ta’minlashga yordam berdi.
Xususan, pandemiya avj olgan davrda, tashqi bozorlardagi og‘ir vaziyatga qaramasdan, iqtisodiy o‘sishning ijobiy dinamikasini saqlab qoldik.
O‘tgan yili bu ko‘rsatkich 7 foizdan oshdi. Joriy yilda ham iqtisodiyotimiz o‘sishda davom etayapti.
Fursatdan foydalanib, islohotlarimizni qo‘llab-quvvatlab, biz bilan hamkorlik qilib kelayotgan barcha biznes vakillariga chuqur minnatdorchilik bildiraman.
Hurmatli investorlar!
Qulay investitsiya muhitini yaratish bo‘yicha amalga oshirgan islohotlarimiz natijasida so‘nggi 5 yilda iqtisodiyotimizga kirib kelgan xorijiy investitsiyalar hajmi 10 baravar oshib, qariyb 40 milliard dollarni tashkil etdi.
Biz 10 yil ichida yalpi ichki mahsulot hajmini hozirgidan ikki barobarga oshirishni maqsad qilganmiz. Bunga erishish uchun bizda xohish-iroda ham, imkoniyat ham yetarli.
O‘z oldimizga qo‘ygan bunday yuksak marralar uchun sarmoyalar hajmini kelgusi 5 yilda 120 milliard dollarga yetkazish, jumladan, kamida 70 milliard dollar xorijiy investitsiyalar jalb qilishni hisob-kitob qilganmiz.
Ushbu investitsiyalarni, eng avvalo, sanoat sohalarini modernizatsiya va transformatsiya qilish, ishlab chiqarish, kommunal va transport infratuzilmasini jadal rivojlantirishga yo‘naltirish uchun aniq loyihalar va dasturlarimiz bor.
Shuningdek, ta’lim va sog‘liqni saqlash kabi davlat qaramog‘idagi an’anaviy sohalarga ham xususiy investitsiyalar jalb qilish kun tartibimizda turadi.
Biz xorijiy investorlarni o‘zaro manfaatli yangi loyihalarni ishlab chiqish va birgalikda amalga oshirishga chaqiramiz.
Sizlarni ishontirib aytmoqchimanki, Yangi O‘zbekistonda investorlar o‘zini erkin his qilishi, ertangi kunga katta ishonch bilan barqaror ishlashi uchun barcha imkoniyatlarni yaratib beramiz.
Aynan shuning uchun bizga yaqin do‘st, xayrixoh bo‘lgan eng ishonchli investorlar ishtirokida yangi Kengashni tashkil etmoqdamiz.
Sizlar bilan uzoq muddatli, o‘zaro manfaatli investitsion hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishimizga aminman.
Sizlarni ishontirib aytmoqchimanki, biz yurtimizda ochiq, jadal rivojlanayotgan zamonaviy davlat qurish maqsadida boshlangan islohotlar yo‘lidan ortga qaytmaymiz.
Ishonchim komil, sizlarning har biringizda aniq va konstruktiv takliflar bor.
Sizlarning ko‘magingiz bilan biz Kengash doirasida rivojlantirmoqchi bo‘lgan bir qator sohalarga qisqacha to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Birinchidan, biz qonun ustuvorligini Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining bosh tamoyillaridan biri etib belgiladik.
Keyingi yillarda yurtimizda xususiy mulk daxlsizligini ta’minlash va mulkdorlar huquqlarini himoya qilish borasida misli ko‘rilmagan choralar hayotga joriy etildi.
Bundan buyon fuqaro va tadbirkorlarga mulk huquqini so‘zsiz ta’minlash va himoya qilish shaffof va adolatli sud-huquq tizimi tomonidan kafolatlanadi.
Biz kuni kecha sud sohasiga bag‘ishlangan majlisda bu borada islohotlarning navbatdagi bosqichidagi ustuvor yo‘nalishlarni belgilab oldik.
O‘zbekistonda ilg‘or xorijiy amaliyot va tajribani joriy etish maqsadida Xorijiy investorlar kengashi huzurida doimiy faoliyat yuritadigan Investorlarning huquqini himoya qilish qo‘mitasini tashkil qilishni taklif etaman.
Ikkinchidan, biz bank-moliya sohasida islohotlarni yanada chuqurlashtirish niyatidamiz.
Gap mazkur sohada sog‘lom raqobat muhitini yaratish, xorijiy banklarni O‘zbekistonga faol jalb etish, samarali fond bozorini shakllantirish haqida bormoqda.
Bu zalda bank sohasiga investitsiya kiritgan xorijiy hamkorlarimizni ko‘rish bizga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Biz xorijiy sarmoyadorlarning bank-moliya sohasini yanada takomillashtirishga qaratilgan taklif va tashabbuslari uchun ochiqmiz.
Uchinchidan, iqtisodiyotda davlat ulushini kamaytirish va xususiylashtirishni yanada chuqurlashtirish asosiy maqsadlarimizdan biri bo‘lib qoladi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda 1 ming 200 ta davlat korxonalari xususiylashtirildi. Kelgusi yilning o‘zida yana mingga yaqin korxona va ko‘chmas mulk obyektlarini xususiylashtirishni rejalashtirganmiz.
Shu bilan birga, davlat-xususiy sheriklik mexanizmini iqtisodiyotning barcha tarmoqlariga faol tatbiq etmoqdamiz.
Qisqa muddatda mazkur yo‘nalishda sezilarli natijalarga erishdik.
Birgina energetika sohasida O‘zbekiston ushbu mexanizmlardan foydalangan holda 8 milliard dollardan ortiq mablag‘ni jalb etdi.
Bu loyihalarga sarmoya tikib borayotgan hamkorlarimizni ham bugun tadbirda ko‘rib turganimdan mamnunman.
Kengash a’zolarini xususiylashtirish va davlat-xususiy sheriklik dasturlarida faol ishtirok etishga taklif qilamiz.
To‘rtinchidan, O‘zbekistonning boy tabiiy resurslarini o‘zlashtirishda katta imkoniyatlar mavjud.
Xabaringiz bor, mamlakatimiz oltin zaxiralari bo‘yicha dunyoda 2-o‘rin, mis bo‘yicha 7-o‘rin, volfram bo‘yicha 8-o‘rin, kumush bo‘yicha 9-o‘rin, uran bo‘yicha 12-o‘rinni egallaydi.
Foydali qazilma konlarini o‘zlashtirish sohasiga yirik investitsiyalarni jalb etish maqsadida geologik ma’lumotlarni ochiq e’lon qildik.
O‘ndan ortiq turdagi strategik foydali qazilmalarni o‘zlashtirish uchun soliq stavkalarini pasaytirdik, yer solig‘ini bekor qildik, maxsus texnikalarni bojxona to‘lovlaridan ozod etdik.
Biz xomashyoni chuqur qayta ishlash bo‘yicha aniq loyihalarni tayyorladik.
Birgina misol. O‘zbekistonda yiliga 150 ming tonna mis qazib olinadi va uning atigi 70 ming tonnasi qayta ishlanadi.
Yaqin yillarda mis ishlab chiqarish hajmini 500 ming tonnaga yetkazamiz.
Shu munosabat bilan mis klasterini barpo etishga kirishdik.
Uning hududida mis folgasi, elektrodvigatellar, quyosh panellari, kabel-o‘tkazgich mahsulotlari va boshqa yuqori qo‘shilgan qiymatli tovarlarni ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni amalga oshira boshladik.
Bundan tashqari, elektromobillarni ishlab chiqarish tarmog‘iga asos solish niyatidamiz.
Siz, hurmatli investorlarni ushbu yo‘nalishlarda amaliy hamkorlik qilishga da’vat etamiz.
Beshinchidan, O‘zbekistonda raqamlashtirish sohasiga investitsiyalarni jalb etishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Biz “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini qabul qildik.
Ushbu hujjatda barcha muhim sohalarni raqamlashtirish nazarda tutilgan.
Biz mamlakatimiz hududlarida IT-parklarni tashkil etmoqdamiz.
Bunday parklar rezidentlari barcha soliqlardan va yig‘imlardan ozod qilingan.
Xorijiy investorlar va texnologiyalarning faol ishtirokisiz ushbu sohani rivojlantirish mumkin emasligini yaxshi tushunamiz.
Shu sababli Kengash a’zolari bilan mazkur yo‘nalishda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda samarali hamkorlikka umid qilamiz.
Oltinchidan, O‘zbekiston “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish jarayonida faol qatnashmoqda.
Qabul qilingan Strategiyamizga muvofiq, 2026-yilga borib muqobil manbalardan olinadigan energiyaning umumiy generatsiyadagi ulushini 25 foizga yetkazamiz.
Shu bilan birga, ilmiy-texnik salohiyatni rivojlantirish va qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasida mutaxassislar tayyorlash uchun zarur sharoitlar yaratishni mo‘ljallamoqdamiz.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki va Jahon banki bilan birga 2050-yilgacha milliy iqtisodiyotni dekarbonizatsiya qilish strategiyasini ishlab chiqishga kirishdik.
“Yashil” loyihalarga xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni davom ettirishdan manfaatdormiz va ularda Kengash a’zolarining ishtirokini qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz.
Afsuski, ajratilgan vaqt hamkorlikning barcha istiqbolli yo‘nalishlarini batafsil muhokama qilish imkonini bermaydi.
Shuning uchun xorijiy investorlar bilan ishlashni quyidagi tartibda tashkil etish zarur, deb hisoblayman.
Qayd etilgan har bir ustuvor yo‘nalishni amalga oshirish uchun Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi qoshida Sarmoyadorlarni qo‘llab-quvvatlash ishchi guruhi tashkil etiladi.
Ushbu ishchi guruh Xorijiy investorlar kengashi huzurida faoliyat yuritadi hamda chet ellik sarmoyadorlarni kompleks va tizimli ravishda qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanadi.
Xususan, investorni aeroportda kutib olishdan tortib, biznes uchun zarur ruxsatnoma va litsenziyalar berishgacha bo‘lgan barcha xizmatlarni “yagona oyna” tamoyili asosida ko‘rsatadi.
Yangi ishchi guruhning faoliyatini Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Kudratov muvofiqlashtirib boradi.
U boshqa barcha masalalardan ozod qilinib, bor e’tiborini faqat investorlar bilan ishlashga qaratadi.
Bosh vazir o‘rinbosarlari J.Xodjayev, J.Qo‘chqorov, J.Mirzamaxmudov o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha kelib tushadigan murojaatlarni ijobiy hal etishni ta’minlaydi.
Ishchi guruh Kengash kotibiyati bilan, xorijiy investorlar takliflari asosida, aniq loyihalar, ularni amalga oshirish uchun qonunchilikni takomillashtirish, muddatlar va mas’ul ijrochilar belgilangan “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishi lozim.
Birinchi navbatda, bildirgan qimmatli g‘oya va takliflaringiz uchun barchangizga o‘zimning chuqur tashakkurimni izhor qilmoqchiman.
O‘zbekiston bilan konstruktiv va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish borasidagi e’tiboringiz va qat’iy niyatlaringizni yuksak qadrlayman.
Takror aytaman: O‘zbekistonda biznesingiz muvaffaqiyatli bo‘lishi, mamlakatimizda o‘zingizni ishonchli, erkin va qulay his etishingiz uchun barcha choralarni ko‘ramiz.
Sizlar bergan takliflar alohida “yo‘l xaritalari”ga kiritiladi.
Yana bir bor hurmatli Odil Reno-Basso xonimga Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi barcha islohot va o‘zgarishlarni doimiy qo‘llab-quvvatlab kelayotgani hamda qo‘shma dastur va tashabbuslarni samarali amalga oshirayotgani uchun minnatdorchilik bildiraman.

First of all, I give a warm welcome to all participants at the First Plenary Session of the Foreign Investors' Council.
It gives me great pleasure to see the leaders of the world's leading companies and financial institutions - our dear friends and partners - present at today's event.
I would like to thank the President of the European Bank for Reconstruction and Development H.E. Odile Renauld-Basso for facilitating today's event which is of great socio-economic importance.
The world is undergoing major global change today.
The global community is facing new challenges and tribulations before it has recovered from the pandemic. There are growing confrontations and conflicts between different forces.
In such really difficult circumstances, the role of a close partnership based on mutual trust and respect multiply increases.
That is why I believe that today's meeting of the Foreign Investors' Council is of particular importance.
Dear participants of the event!
As you know, over the last few years we have been implementing large-scale reforms and transformations in Uzbekistan.
One of the main goals of the reforms we have defined is the openness of the national economy and the creation of all the necessary conditions for its integration into the global economy.
To this end, we have liberalised the foreign exchange market, opened up access for private investors to sectors such as energy, exploration, chemicals and petrochemicals, medicine and education.
The fight against corruption has become a top priority of state policy in our country. A separate agency has been created to ensure systematic work in this area.
We have taken revolutionary decisions to support private business, the driver of today's economy. We abolished more than two hundred licences and permits.
The total number of taxes has been reduced from 13 to 9, and the rates of some of them have been halved. From next year, the VAT rate will be reduced from 15% to 12%.
We are very aware of how important foreign investment is for the development of our economy.
In order to provide investors with legal protection and to clearly define their legal status, we have adopted a separate law on investment.
We have also introduced the institution of Business Ombudsman under the President of Uzbekistan.
These measures we have taken have helped the national economy grow even against the backdrop of global turbulence and crises.
Thus, in the midst of the pandemic, and despite the difficult situation in foreign markets, we have maintained positive economic growth.
Last year the figure exceeded 7%. This year our economy has also continued its growth (over 5%).
I would like to take this opportunity to express my deep gratitude to all the business people who have supported our reforms and continue to walk on this path with us.
Dear investors!
As a result of the reforms carried out to create a favourable investment climate over the last 5 years, the amount of foreign investment in our economy increased tenfold, reaching about $40 billion.
We have set ourselves the goal of doubling our gross domestic product over the next 10 years. We have both the will and the capacity to do this.
To achieve these lofty goals, we expect to increase investment to $120 billion over the next 5 years, including at least $70 billion of foreign investment.
We have already developed specific projects and programmes to channel these investments into modernising and transforming industries and accelerating the development of production, utilities and transport infrastructure.
At the same time, the current investment agenda covers the traditionally public spheres of education and health.
We invite foreign investors to develop and jointly implement new mutually beneficial projects.
I can assure you that we will create all the conditions for investors in the New Uzbekistan to feel free and work with full confidence in the future.
That is why we are creating a new Council with investors who are our closest and most trusted friends.
I am confident that together we can raise long-term and mutually beneficial investment cooperation to a qualitatively new level.
I want to assure you that we will never diverge from the path of reforms that we have embarked on to build an open and rapidly developing modern state in our country.
I am sure that each of you has concrete and constructive suggestions.
I would like to briefly highlight a few areas that, with your support, we intend to develop within the Council.
First, we have identified the rule of law as one of the main priorities of the New Uzbekistan.
Unprecedented measures have been taken to ensure the inviolability of private property and to protect the rights of owners.
From now on, the property rights of citizens and entrepreneurs will be unconditionally secured and protected through a transparent and fair legal and judicial system.
Yesterday, at a meeting on the judiciary, we identified priorities for the next stage of reform in this area.
I propose the creation of a permanent Committee under the Council to protect the rights of investors with a view to introducing the best foreign practices and experience in Uzbekistan.
Second, we intend to deepen reforms in the banking and financial sector.
It is a question of creating healthy competition in this sphere and actively attracting foreign banks to Uzbekistan and creating an effective stock market.
We are very pleased to see in this hall our foreign partners who have invested in the banking sector.
We are open to suggestions and initiatives from foreign investors aimed at further improving the banking and financial sector.
Third, reducing the state's share of the economy and deepening privatisation remains one of our main objectives.
In recent years, 1,200 state enterprises have been privatised in Uzbekistan.
Next year, we intend to privatise about a thousand more companies and properties.
At the same time, we are actively introducing public-private partnerships in all sectors of the economy.
In a very short period, we have been able to achieve considerable success in this area.
In the energy sector alone, Uzbekistan has attracted more than $8 billion in foreign direct investment through PPP mechanisms.
I am also pleased to see our partners at the event today who are investing to these projects.
Members are welcome to actively participate in privatisation and public-private partnership programmes.
Fourth, we see enormous potential in the development of Uzbekistan's rich natural resources.
As you know, our country has the world's 2nd largest gold reserves, 7th largest copper and 8th largest tungsten, 9th silver, 12th uranium reserves.
In order to attract more investment to the development of mineral deposits, we have declared open geological data.
We reduced tax rates on the development of more than 10 types of strategic minerals, abolished land tax and exempted imported exploration equipment from customs duties.
We have prepared specific projects for the deep processing of raw materials.
Let me give you one example. Every year, 150,000 tonnes of copper are mined in Uzbekistan, but only 70,000 are processed.
In the next few years, we will increase our copper output to 500,000 tonnes.
In this regard, we have embarked on the creation of a copper cluster.
It has launched projects to produce copper foil, electric motors, solar panels, cable and wire products and other high value-added products.
In addition, we intend to establish an electric car industry.
We invite you, our esteemed investors, to establish practical cooperation in this area.
Fifthly, Uzbekistan pays special attention to attracting investment to digitalisation.
We have approved the Digital Uzbekistan 2030 Strategy.
This document envisages the digitalisation of all important sectors.
We are setting up IT parks in all regions of the country.
Residents of these parks are exempt from all taxes and mandatory contributions.
We understand that the full development of this sphere is impossible without the active participation of foreign investors and technology.
We therefore look forward to effective cooperation with Council members in implementing joint projects in this area.
Sixth, Uzbekistan is actively involved in the development of green economy processes.
In accordance with the Strategy we have adopted, we plan to increase the share of energy from alternative sources in total generation to 25% by 2026.
We also intend to develop scientific and technical potential, create conditions for applied research, and train specialists in renewable energy sources.
Together with the European Bank for Reconstruction and Development and the World Bank, we have started to develop a strategy for the deep decarbonisation of the national economy until 2050.
We are interested in further attracting foreign investment in green projects and would welcome the participation of Council members in these projects.
Dear members of the council!
Unfortunately, the time available will not be enough to discuss all the promising areas of our cooperation.
In this regard, I consider it necessary to organise work with foreign investors as follows.
A working group on investor support will be set up under the Ministry of Investment and Foreign Trade to implement each of these priorities.
This Working Group will operate under the Foreign Investors Council and deal with comprehensive and systematic support for foreign investors.
In particular, it will provide all services from meeting the investor at the airport to issuing the necessary permits and business licences on a one-stop-shop basis.
The new Working Group will be coordinated by First Deputy Minister of Investment and Foreign Trade, Laziz Kudratov.
He will be relieved of all other affairs and will focus only on working with investors.
Deputy Prime Ministers J. Khojaev, D. Kuchkarov, J. Mirzamakhmudov will ensure that appeals received in their areas are resolved positively.
The Working Group together with the Council Secretariat should develop a roadmap based on proposals from foreign investors, with specific projects, legislative improvements for implementation, deadlines and responsible actors.
***
First and foremost, I express my sincere thanks for all your valuable ideas and suggestions.
We highly appreciate your attention and intention to develop constructive and long-term cooperation with Uzbekistan.
I will repeat: We will take all measures to ensure that your business in Uzbekistan is successful and that you feel confident, free and comfortable in our country.
The proposals you have voiced will be included in separate roadmaps.
Once again, I give my appreciation to H.E. Odile Renauld-Basso for the European Bank's unwavering support to reforms and transformations in Uzbekistan as well as for the implementation of joint programmes and initiatives.