Ochiq, faol va har tomonlama o'ylangan pragmatik tashqi siyosat va dinamik "iqtisodiy diplomatiya" tufayli O'zbekiston xalqaro maydondagi mavqeini kundan-kunga mustahkamlab bormoqda. ShHTning 15-16-sentabr 2022-yil Samarqandda bo'lib o'tgan sammiti kabi muhim tadbirning tashkilotchisi va mezboniga aylangan bu davlat zamonaviy dunyoda ro'y berayotgan keng ko'lamli va chuqur o'zgarishlarning oddiy statisti emasligini, balki xalqaro munosabatlarning muhim sub'ektlaridan biriga aylanganini isbotladi., boshlang'ich va shuning uchun jahon hamjamiyatida munosib o'rin egallagan ulkan mintaqada etakchi rol.
Turkiy davlatlar Tashkilotining 11-yil 2022-noyabr kuni Samarqandda bo'lib o'tgan nufuzli xalqaro sammiti bu shaharning xalqaro diplomatiyaning "yuksalib borayotgan yulduzi" sifatidagi yana bir yorqin namoyonidir. Ushbu sammit nafaqat "yutuqli qarorlar", balki uning ishtirokchilari, dunyoning 7 davlati va bir qator xalqaro tuzilmalar rahbarlari tarkibi, balki "turkiy dunyoning tiklanishi"shiori bilan ham diqqatga sazovordir. Bu yerda "Uyg'onish" va "Uyg'onish" so'zlari yangi O'zbekistonning o'ziga xos belgisiga aylanganini qayd etish o'rinlidir.
“...Xalqimizning qudratli salohiyati yuksalib borayotgan bugungi kunda O'zbekistonda yangi uyg'onish, yangi Uyg'onish davriga asos solinmoqda. Bugungi O'zbekiston kechagi O'zbekiston emas. Va bizning xalqimiz endi kechagi kabi emas."Bu fikrlarni bir necha yil avval Prezident Shavkat Mirziyoyev aytgan edi va bugun ular ko'z o'ngimizda haqiqatga aylanmoqda. Shu bilan birga, "yangi O'zbekiston" iborasining jahon miqyosida tez - tez tilga olinishi ushbu mamlakat so'nggi yillarda haqiqatan ham rivojlanishning mutlaqo yangi bosqichiga-buyuk o'tmishdan kuch va hozirgi zamon energiyasidan foydalangan holda ulkan o'zgarishlar va yutuqlar bosqichiga qadam qo'yganini e'tirof etishdan dalolat beradi. Bugungi yangilanayotgan, qadimiy va abadiy yosh Samarqand ana shu qayta tiklanishning yorqin namunalaridan biridir.
“...Xalqimizning qudratli salohiyati yuksalib borayotgan bugungi kunda O'zbekistonda yangi uyg'onish, yangi Uyg'onish davriga asos solinmoqda."Bu fikrlarni bir necha yil avval Prezident Shavkat Mirziyoyev aytgan edi va bugun ular ko'z o'ngimizda haqiqatga aylanmoqda. Shu bilan birga, "yangi O'zbekiston" iborasining jahon miqyosida tez - tez tilga olinishi ushbu mamlakat so'nggi yillarda haqiqatan ham rivojlanishning mutlaqo yangi bosqichiga-buyuk o'tmishdan kuch va hozirgi zamon energiyasidan foydalangan holda ulkan o'zgarishlar va yutuqlar bosqichiga qadam qo'yganini e'tirof etishdan dalolat beradi. Bugungi yangilanayotgan, qadimiy va abadiy yosh Samarqand ana shu qayta tiklanishning yorqin namunalaridan biridir.
Bir paytlar buyuk Amir Temur oliy darajadagi diplomatik muzokaralar markazi sifatida Samarqandga alohida ahamiyat berib, buning uchun tegishli infratuzilmani yaratgan. U muhtasham binolar va ularning atrofida barcha qulayliklarga ega go'zal bog'lar, jumladan, xorijiy delegatsiyalar uchun turar joy qurdi. Tarix shuni ko'rsatadiki, taniqli hukmdor ushbu shahar nomini abadiylashtirishga muvaffaq bo'ldi va uni ko'plab mamlakatlar uchun hal qiluvchi qarorlar qabul qilinadigan muhim siyosiy platformaga aylantirdi.
Bugungi kunda O'zbekistonning zamonaviy rahbariyatining sa'y-harakatlari tufayli Samarqand xalqaro hayotdagi alohida rolini tiklamoqda, mamlakatning tarixiy siyosiy va diplomatik merosini yangi, keng miqyosda asrab-avaylash va yuksaltirmoqda. Sentabr oyida ushbu shaharda o'tkazilgan ShHTning misli ko'rilmagan keng ko'lamli sammiti, shuningdek, turkiy davlatlarning joriy sammiti buning yaqqol dalilidir. Yangi ko'rinish va o'sib borayotgan infratuzilmaga ega dinamik Samarqand allaqachon bir qator boshqa bir xil ahamiyatga ega xalqaro tadbirlarga mezbonlik qilmoqda va keng miqyosda xalqaro diplomatiya markazi bo'lishni va'da qilmoqda.

Благодаря открытой, инициативной и всесторонне продуманной прагматичной внешней политике и динамичной "экономической дипломатии" Узбекистан с каждым днем укрепляет свои позиции на международной арене. Став организатором и принимающей стороной такого важного мероприятия, как саммит ШОС в Самарканде 15-16 сентября 2022 года, это государство доказало, что оно не было рядовым участником масштабных и глубоких преобразований, происходящих в современном мире, а стало одним из важных субъектов международных отношений и играет активную, инициативно и, следовательно, играет ведущую роль в огромном регионе, занимая достойное место в мировом сообществе.
Выдающийся международный саммит Организации тюркских государств в Самарканде 11 ноября 2022 года является еще одним ярким проявлением этого города как “восходящей звезды” международной дипломатии. Этот саммит примечателен не только "прорывными решениями", но и составом его участников, глав 7 государств мира и ряда международных структур, но и своим кричащим лозунгом "Возрождение тюркского мира". Здесь уместно отметить, что слова "Возрождение" и "Ренессанс" становятся отличительной чертой Нового Узбекистана.
“...Сегодня, когда мощный потенциал нашего народа реализуется полным ходом, в Узбекистане закладывается новое пробуждение, фундамент новой эпохи Возрождения. Сегодняшний Узбекистан - это не вчерашний Узбекистан. И наши люди уже не те, что были вчера”. Эти мысли были озвучены Президентом Шавкатом Мирзиеевым несколько лет назад, и сегодня они становятся реальностью прямо на наших глазах. В то же время частое упоминание словосочетания "Новый Узбекистан" в глобальном масштабе свидетельствует о признании того, что в последние годы эта страна действительно вступила в совершенно новый этап развития - этап огромных преобразований и достижений, черпая силы из великого прошлого и энергию настоящего. Сегодняшний обновленный, древний и вечно молодой Самарканд - один из ярких примеров этого возрождения.
“...Сегодня, когда мощный потенциал нашего народа реализуется полным ходом, в Узбекистане закладывается новое пробуждение, фундамент новой эпохи Возрождения”. Эти мысли были озвучены Президентом Шавкатом Мирзиеевым несколько лет назад, и сегодня они становятся реальностью прямо на наших глазах. В то же время частое упоминание словосочетания "Новый Узбекистан" в глобальном масштабе свидетельствует о признании того, что в последние годы эта страна действительно вступила в совершенно новый этап развития - этап огромных преобразований и достижений, черпая силы из великого прошлого и энергию настоящего. Сегодняшний обновленный, древний и вечно молодой Самарканд - один из ярких примеров этого возрождения.
В свое время великий Амир Темур придавал особое значение Самарканду как центру дипломатических переговоров на самом высоком уровне и создал для этого соответствующую инфраструктуру. Он построил величественные здания и прекрасные сады вокруг них со всеми удобствами, включая жилье для иностранных делегаций. Как показывает история, выдающемуся правителю удалось увековечить название этого города, превратив его в важную политическую площадку, где принимаются судьбоносные для многих стран решения.
В настоящее время, благодаря усилиям современного руководства Узбекистана, Самарканд восстанавливает свою особую роль в международной жизни, сохраняя и приумножая историческое политическое и дипломатическое наследие страны в новом, более широком формате. Наглядным свидетельством этого является беспрецедентно масштабный саммит ШОС, состоявшийся в сентябре в этом городе, а также нынешний саммит тюркских государств. Динамичный Самарканд с новым обликом и растущей инфраструктурой уже претендует на роль места проведения ряда других не менее важных международных мероприятий и обещает стать центром международной дипломатии в большом масштабе.