Ochiq, faol va har tomonlama o'ylangan pragmatik tashqi siyosat va dinamik "iqtisodiy diplomatiya" tufayli O'zbekiston xalqaro maydondagi mavqeini kundan-kunga mustahkamlab bormoqda. ShHTning 15-16-sentabr 2022-yil Samarqandda bo'lib o'tgan sammiti kabi muhim tadbirning tashkilotchisi va mezboniga aylangan bu davlat zamonaviy dunyoda ro'y berayotgan keng ko'lamli va chuqur o'zgarishlarning oddiy statisti emasligini, balki xalqaro munosabatlarning muhim sub'ektlaridan biriga aylanganini isbotladi., boshlang'ich va shuning uchun jahon hamjamiyatida munosib o'rin egallagan ulkan mintaqada etakchi rol.
Turkiy davlatlar Tashkilotining 11-yil 2022-noyabr kuni Samarqandda bo'lib o'tgan nufuzli xalqaro sammiti bu shaharning xalqaro diplomatiyaning "yuksalib borayotgan yulduzi" sifatidagi yana bir yorqin namoyonidir. Ushbu sammit nafaqat "yutuqli qarorlar", balki uning ishtirokchilari, dunyoning 7 davlati va bir qator xalqaro tuzilmalar rahbarlari tarkibi, balki "turkiy dunyoning tiklanishi"shiori bilan ham diqqatga sazovordir. Bu yerda "Uyg'onish" va "Uyg'onish" so'zlari yangi O'zbekistonning o'ziga xos belgisiga aylanganini qayd etish o'rinlidir.
“...Xalqimizning qudratli salohiyati yuksalib borayotgan bugungi kunda O'zbekistonda yangi uyg'onish, yangi Uyg'onish davriga asos solinmoqda. Bugungi O'zbekiston kechagi O'zbekiston emas. Va bizning xalqimiz endi kechagi kabi emas."Bu fikrlarni bir necha yil avval Prezident Shavkat Mirziyoyev aytgan edi va bugun ular ko'z o'ngimizda haqiqatga aylanmoqda. Shu bilan birga, "yangi O'zbekiston" iborasining jahon miqyosida tez - tez tilga olinishi ushbu mamlakat so'nggi yillarda haqiqatan ham rivojlanishning mutlaqo yangi bosqichiga-buyuk o'tmishdan kuch va hozirgi zamon energiyasidan foydalangan holda ulkan o'zgarishlar va yutuqlar bosqichiga qadam qo'yganini e'tirof etishdan dalolat beradi. Bugungi yangilanayotgan, qadimiy va abadiy yosh Samarqand ana shu qayta tiklanishning yorqin namunalaridan biridir.
“...Xalqimizning qudratli salohiyati yuksalib borayotgan bugungi kunda O'zbekistonda yangi uyg'onish, yangi Uyg'onish davriga asos solinmoqda."Bu fikrlarni bir necha yil avval Prezident Shavkat Mirziyoyev aytgan edi va bugun ular ko'z o'ngimizda haqiqatga aylanmoqda. Shu bilan birga, "yangi O'zbekiston" iborasining jahon miqyosida tez - tez tilga olinishi ushbu mamlakat so'nggi yillarda haqiqatan ham rivojlanishning mutlaqo yangi bosqichiga-buyuk o'tmishdan kuch va hozirgi zamon energiyasidan foydalangan holda ulkan o'zgarishlar va yutuqlar bosqichiga qadam qo'yganini e'tirof etishdan dalolat beradi. Bugungi yangilanayotgan, qadimiy va abadiy yosh Samarqand ana shu qayta tiklanishning yorqin namunalaridan biridir.
Bir paytlar buyuk Amir Temur oliy darajadagi diplomatik muzokaralar markazi sifatida Samarqandga alohida ahamiyat berib, buning uchun tegishli infratuzilmani yaratgan. U muhtasham binolar va ularning atrofida barcha qulayliklarga ega go'zal bog'lar, jumladan, xorijiy delegatsiyalar uchun turar joy qurdi. Tarix shuni ko'rsatadiki, taniqli hukmdor ushbu shahar nomini abadiylashtirishga muvaffaq bo'ldi va uni ko'plab mamlakatlar uchun hal qiluvchi qarorlar qabul qilinadigan muhim siyosiy platformaga aylantirdi.
Bugungi kunda O'zbekistonning zamonaviy rahbariyatining sa'y-harakatlari tufayli Samarqand xalqaro hayotdagi alohida rolini tiklamoqda, mamlakatning tarixiy siyosiy va diplomatik merosini yangi, keng miqyosda asrab-avaylash va yuksaltirmoqda. Sentabr oyida ushbu shaharda o'tkazilgan ShHTning misli ko'rilmagan keng ko'lamli sammiti, shuningdek, turkiy davlatlarning joriy sammiti buning yaqqol dalilidir. Yangi ko'rinish va o'sib borayotgan infratuzilmaga ega dinamik Samarqand allaqachon bir qator boshqa bir xil ahamiyatga ega xalqaro tadbirlarga mezbonlik qilmoqda va keng miqyosda xalqaro diplomatiya markazi bo'lishni va'da qilmoqda.

Thanks to an open, proactive and comprehensively thought-out pragmatic foreign policy and dynamic "economic diplomacy", Uzbekistan is strengthening its position in the international arena every day. Having become the organizer and host of such an important event as the SCO summit in Samarkand 15-16 September 2022, this state proved that it was not an ordinary statist of the large-scale and deep transformations taking place in the modern world, but became one of the important subjects of international relations and plays an active, initiatively, and therefore a leading role in a vast region, occupying a worthy place in the world community.
The prominent international summit of the Organization of Turkic States in Samarkand on November 11, 2022 is another bright manifestation of this city as a “rising star” of international diplomacy. This summit is remarkable not only for "breakthrough decisions", but also by the composition of its participants, the heads of 7 states of the world and a number of international structures, but also by its screaming slogan "Revival of the Turkic world". Here it is appropriate to note that the words "Revival" and "Renaissance" become the hallmark of the New Uzbekistan.
“...Today, when the powerful potential of our people is being realized in full swing, in Uzbekistan is being laid a new awakening, the foundation of a new Renaissance epoch. Today's Uzbekistan is not yesterday's Uzbekistan. And our people are no longer the same as they were yesterday.” These thoughts were voiced by President Shavkat Mirziyoyev several years ago, and today they are becoming reality right before our eyes. At the same time, the frequent mention of the phrase "New Uzbekistan" on a global scale indicates the recognition that this country has indeed entered a completely new stage of development in recent years - a stage of huge transformations and achievements, taking strength from the great past and the energy of the present. Today's renewed, ancient and eternally young Samarkand is one of the brightest examples of this revival.
“...Today, when the powerful potential of our people is being realized in full swing, in Uzbekistan is being laid a new awakening, the foundation of a new Renaissance epoch.” These thoughts were voiced by President Shavkat Mirziyoyev several years ago, and today they are becoming reality right before our eyes. At the same time, the frequent mention of the phrase "New Uzbekistan" on a global scale indicates the recognition that this country has indeed entered a completely new stage of development in recent years - a stage of huge transformations and achievements, taking strength from the great past and the energy of the present. Today's renewed, ancient and eternally young Samarkand is one of the brightest examples of this revival.
At one time, the great Amir Temur attached special importance to Samarkand as the center of diplomatic negotiations at the highest level and created the appropriate infrastructure for this. He built majestic buildings and beautiful gardens around them with all amenities, including accommodation for foreign delegations. As history shows, the outstanding ruler managed to perpetuate the name of this city, turning it into an important political platform where decisions crucial for many countries are made.
At present, thanks to the efforts of the modern leadership of Uzbekistan, Samarkand is restoring its special role in international life, preserving and enhancing the country's historical political and diplomatic heritage in a new, larger format. Clear evidence of this is the unprecedented large-scale SCO summit held in September in this city, as well as the current summit of the Turkic states. Dynamic Samarkand with a new look and growing infrastructure already claims to be the host of a number of other equally important international events and promises to be a center of international diplomacy on a grand scale.