Mutaxassislarning fikriga ko'ra, tashkilotga a'zo davlatlar katta salohiyatga ega: inson resurslari taxminan 170 million kishini tashkil etadi; YAIM bo'yicha dunyoda 13-o'rinni egallaydi, bu 2021 yilda 1,4 trillion AQSh dollarini tashkil etdi. Uyushma a'zolari o'rtasidagi savdo aylanmasi 21 milliard dollarni tashkil etadi. Tashkilot davlatlarida sanoat sur'atlarining yillik o'sishi o'rtacha 8-12% ni, yalpi ichki mahsulot tarkibidagi sanoatning ulushi esa 24% ni tashkil qiladi.
O'zbekiston OTG ishida 2019 yildan buyon to'laqonli a'zo sifatida ishtirok etib kelmoqda. Tashkilotga a'zo bo'lish Toshkentning so'nggi yillarda amalga oshirilayotgan ko'p tomonlama diplomatiyasining faollashishi natijasi bo'ldi.
Mamlakatimiz aholisi soni bo'yicha turkiyzabon davlatdan keyin ikkinchi o'rinda turadi, iqtisodiyoti jadal o'sib borayotgan ulkan iqtisodiy salohiyatga ega.
OTG davlatlari O'zbekiston umumiy aylanmasining 22,4 foizini tashkil qiladi. So'nggi 5 yil ichida ushbu tashkilot davlatlari bilan o'zaro savdo 2,4 baravar o'sdi va 2021 yil yakunlariga ko'ra 9,4 milliard dollarni tashkil etdi.
O'zbekistonning OTG faoliyatida ishtirok etishiga qiziqishning ortishi, birinchi navbatda, quyidagi fikrlar bilan bog'liq.
Birinchidan, uyushma tarkibiga kirish O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning zamonaviy tashqi siyosat strategiyasiga aniq mos keladi, uning doirasida tashqi hamkorlar va xalqaro tuzilmalar bilan munosabatlarning yangi modeli yaratilmoqda. O'zbekiston ob'ektiv omillar va tarixiy, madaniy, tsivilizatsiya, geografik, geoiqtisodiy parametrlar tufayli turkiy dunyoda asosiy o'yinchi hisoblanadi.
Ikkinchidan, tashkilot savdo, iqtisodiyot, transport, energetika, turizm va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirish, mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta'minlash bo'yicha sa'y-harakatlarni muvofiqlashtirish, hozirgi zamonning global muammolariga qarshi kurashish bo'yicha sa'y-harakatlarni birlashtirish bo'yicha dolzarb masalalarni hal etish uchun samarali platforma hisoblanadi.
Uchinchidan, OTG ishida doimiy a'zo sifatida ishtirok etish Toshkentga o'z tashabbuslarini jahon miqyosida keng targ'ib qilish uchun qo'shimcha siyosiy-diplomatik resurslar beradi, shuningdek, turk-Islom sivilizatsiyasi markazlaridan biri sifatida mamlakatning xalqaro obro'si va maqomini mustahkamlaydi.
O'zbekistonning uyushma tarkibiga kirishi allaqachon o'zining yuqori samaradorligini namoyish etmoqda. Uch yil ichida mamlakatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashkilotga a'zo davlatlar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash bo'yicha o'ndan ortiq tashabbus va takliflarni ilgari surdi.
Ular orasida turkiy davlatlarning o'zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish bo'yicha takliflar ishlab chiqish, OTG doirasida transport sohasida ishtirok etuvchi mamlakatlarning o'zaro bog'liqligi dasturini qabul qilish, ekspertlar va it-mutaxassislarning doimiy faoliyat yurituvchi platformasini shakllantirish bo'yicha savdo hamkorligini o'rganish markazini tashkil etish muhim ahamiyatga ega.
Shubhasiz, O'zbekistonning birlashish bilan o'zaro aloqalari butun turkiy makonning gullab-yashnashi va barqaror rivojlanishini ta'minlash maqsadida tashkilotga a'zo davlatlar iqtisodiyotini uzoq muddatli va birgalikda rivojlantirishdan iborat.
Davom etayotgan ijobiy tendentsiyalar tufayli bugun biz tashkilotning muvaffaqiyatli faoliyatiga guvoh bo'lmoqdamiz, bu uning ishtirokchilarining madaniy-gumanitar sohadagi umumiy manfaatlarining savdo-iqtisodiy aloqalarning jadal rivojlanishi, shuningdek, OTG ning dunyodagi tez o'zgaruvchan vaziyatga tez moslashishi bilan bog'liq.
Sammit yakunida Samarqand deklaratsiyasi qabul qilinadi. Bu OTG faoliyatini baholashni, a'zo davlatlarning rivojlanish istiqbollari bo'yicha kelishilgan yondashuvini va uyushma ishtirokchilarining hozirgi xalqaro va mintaqaviy vaziyatga nisbatan pozitsiyasini aks ettiradi. Hujjatda sammitning asosiy qarorlari va O'zbekiston va tashkilotga a'zo boshqa davlatlar tomonidan taklif qilingan tashabbuslar ham ko'rsatiladi.
2022-2023 yillarda tashkilotga raislik qilish Turkiyadan O'zbekistonga o'tadi. Shu munosabat bilan mamlakatda ushbu maqomda ishlashga faol tayyorgarlik allaqachon boshlangan. Toshkent OTG rivojlanishining barcha shakllangan kun tartibini faol ravishda ilgari surish va erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq etish niyatida.
Tashkilot mamlakatlari rahbarlari yig'ilishidagi muhim voqea, shuningdek, savdo-iqtisodiy aloqalarni jadallashtirish, mintaqalararo keng transport-kommunikatsiya tizimini shakllantirish, energetika sohasidagi o'zaro aloqalarni mustahkamlash, raqamlashtirish va yuqori texnologiyalar sohasidagi sa'y-harakatlarni birlashtirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash sohasidagi chora-tadbirlarni muvofiqlashtirishni takomillashtirish, 2022-2026 yillarga mo'ljallangan OTG strategiyasini qabul qilish bo'ladi. ta'lim va fan.
O'zbekiston doimiy ravishda tashkilot zaxiralaridan maksimal darajada foydalanish bo'yicha ish olib boradi va turkiy dunyo davlatlarini integratsion birlashtirish salohiyati va imkoniyatlarini to'liq oshirishga ko'maklashadi.
Ishonch bilan aytish mumkinki, Samarqand sammiti turkiy davlatlar tashkilotining rivojlanishiga yangi turtki beradi va a'zo davlatlar hamkorligining mustahkam asosini yaratadi
yaqin kelajak uchun. OTG doirasidagi keyingi o'zaro aloqalar davlatlar va ularning xalqlari o'rtasida yaxshi qo'shnichilik, birdamlik va hamkorlikning ulkan salohiyatini ochish, davlatlararo o'zaro ta'sir va birdamlikning muvaffaqiyatli modelini yaratish nuqtai nazaridan katta ahamiyatga ega bo'ladi.
Bobur Usmonov,
O'zbekiston Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining o'rinbosari

Deputy Director of ISRS Bobur Usmanov on tangible prospects for strengthening good neighborliness and developing regional partnership within the framework of the Organization of Turkic States
The organization of the Turkic States is a new phenomenon of global changes at the regional level, which arose under the influence of modern geo–economic realities in Eurasia.
According to experts, the participating countries of the Organization have significant potential: the human resource is about 170 million people; they occupy the 13th place in the world in terms of GDP, which amounted to 1.4 trillion US dollars in 2021. The trade turnover between the members of the association is $ 21 billion. The annual growth rate of industry in the organization's states averages 8-12%, and the share of industry in the GDP structure is about 24%.
Uzbekistan has been participating in the work of the OTG as a full member since 2019. Joining the organization was the result of the intensification of Tashkent's multilateral diplomacy conducted over the past years.
Our country is the second Turkic-speaking state after Turkey in terms of population, having enormous economic potential with a dynamically growing economy.
The OTG states account for 22.4% of the total trade turnover of Uzbekistan. Over the past 5 years, mutual trade with the states of this organization has grown 2.4 times, amounting to $9.4 billion by the end of 2021.
The increased interest of Uzbekistan's participation in the activities of the OTG is primarily due to the following points.
Firstly, joining the association clearly fits into the modern foreign policy strategy of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, within which a new model of relations with external partners and international structures is being created. Uzbekistan is a key player in the Turkic world due to objective factors and historical, cultural, civilizational, geographical, geo-economic parameters.
Secondly, the organization is an effective platform for solving topical issues of developing cooperation in trade, economy, transport, energy, tourism and cultural and humanitarian spheres, coordinating efforts to ensure peace and security in the region, consolidating efforts to counter the global challenges of our time.
Thirdly, participation in the work of the OTG as a permanent member gives Tashkent additional political and diplomatic resources for the broad promotion of its initiatives on the world stage, and also strengthens the international authority and status of the country as one of the centers of the Turkic-Islamic civilization.
Uzbekistan's entry into the association is already demonstrating its high efficiency. In just three years, the leader of our country Shavkat Mirziyoyev has put forward more than three dozen initiatives and proposals for the further development and strengthening of cooperation with the member states of the organization.
Among them, it is important to note the creation of a Center for research on trade cooperation of the Turkic states to develop proposals to increase the volume of mutual trade turnover, the adoption within the framework of the OTG of the Program of interconnectedness of the participating countries in the transport sector, the formation of a permanent Platform of experts and IT specialists.
It is obvious that the vision of Uzbekistan in cooperation with the association is the long-term and joint development of the economies of the member states of the organization in order to ensure prosperity and sustainable development of the entire Turkic space.
Thanks to the positive trends taking place, today we are witnessing the successful activity of the organization, which is due to the combination of the common interests of its participants in the cultural and humanitarian sphere with the dynamic development of trade and economic ties, as well as the rapid adaptation of the OTG to the rapidly changing situation in the world.
The Samarkand Declaration will be adopted at the end of the summit. It will reflect the assessment of the activities of the OTG, the coordinated approach of the member States regarding the prospects for its development and the position of the members of the association regarding the current international and regional situation. The document will also outline the main decisions of the summit and the initiatives proposed by Uzbekistan and other member countries of the organization.
The chairmanship of the organization for the period 2022-2023 will be transferred from Turkey to Uzbekistan. In this regard, active preparation for work in this status has already begun in the country. Tashkent intends to actively promote the entire formed development agenda of the OTG and implement the agreements reached.
A landmark event at the meeting of the leaders of the organization's countries will also be the adoption of the OTG Strategy for 2022-2026, aimed at intensifying trade and economic ties, forming an interregional extensive transport and communication system, strengthening cooperation in the energy sector, consolidating efforts in the field of digitalization and high technologies, improving coordination of measures in the field of food security, expanding cooperation in the field of education and science.
Uzbekistan will consistently work to maximize the use of the organization's reserves and fully contribute to increasing the potential and capabilities of the integration association of the countries of the Turkic world.
It is safe to say that the Samarkand Summit will give a new impetus to the development of the organization of Turkic States and lay a solid foundation for cooperation between the member states
for the foreseeable future. Further cooperation within the framework of the OTG will be of great importance in terms of unlocking the enormous potential of good-neighborliness, unity and cooperation between States and their peoples, laying a successful model of interstate interaction and solidarity.
Bobur Usmanov,
Deputy Director of the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of Uzbekistan