Mutaxassislarning fikriga ko'ra, tashkilotga a'zo davlatlar katta salohiyatga ega: inson resurslari taxminan 170 million kishini tashkil etadi; YAIM bo'yicha dunyoda 13-o'rinni egallaydi, bu 2021 yilda 1,4 trillion AQSh dollarini tashkil etdi. Uyushma a'zolari o'rtasidagi savdo aylanmasi 21 milliard dollarni tashkil etadi. Tashkilot davlatlarida sanoat sur'atlarining yillik o'sishi o'rtacha 8-12% ni, yalpi ichki mahsulot tarkibidagi sanoatning ulushi esa 24% ni tashkil qiladi.
O'zbekiston OTG ishida 2019 yildan buyon to'laqonli a'zo sifatida ishtirok etib kelmoqda. Tashkilotga a'zo bo'lish Toshkentning so'nggi yillarda amalga oshirilayotgan ko'p tomonlama diplomatiyasining faollashishi natijasi bo'ldi.
Mamlakatimiz aholisi soni bo'yicha turkiyzabon davlatdan keyin ikkinchi o'rinda turadi, iqtisodiyoti jadal o'sib borayotgan ulkan iqtisodiy salohiyatga ega.
OTG davlatlari O'zbekiston umumiy aylanmasining 22,4 foizini tashkil qiladi. So'nggi 5 yil ichida ushbu tashkilot davlatlari bilan o'zaro savdo 2,4 baravar o'sdi va 2021 yil yakunlariga ko'ra 9,4 milliard dollarni tashkil etdi.
O'zbekistonning OTG faoliyatida ishtirok etishiga qiziqishning ortishi, birinchi navbatda, quyidagi fikrlar bilan bog'liq.
Birinchidan, uyushma tarkibiga kirish O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning zamonaviy tashqi siyosat strategiyasiga aniq mos keladi, uning doirasida tashqi hamkorlar va xalqaro tuzilmalar bilan munosabatlarning yangi modeli yaratilmoqda. O'zbekiston ob'ektiv omillar va tarixiy, madaniy, tsivilizatsiya, geografik, geoiqtisodiy parametrlar tufayli turkiy dunyoda asosiy o'yinchi hisoblanadi.
Ikkinchidan, tashkilot savdo, iqtisodiyot, transport, energetika, turizm va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirish, mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta'minlash bo'yicha sa'y-harakatlarni muvofiqlashtirish, hozirgi zamonning global muammolariga qarshi kurashish bo'yicha sa'y-harakatlarni birlashtirish bo'yicha dolzarb masalalarni hal etish uchun samarali platforma hisoblanadi.
Uchinchidan, OTG ishida doimiy a'zo sifatida ishtirok etish Toshkentga o'z tashabbuslarini jahon miqyosida keng targ'ib qilish uchun qo'shimcha siyosiy-diplomatik resurslar beradi, shuningdek, turk-Islom sivilizatsiyasi markazlaridan biri sifatida mamlakatning xalqaro obro'si va maqomini mustahkamlaydi.
O'zbekistonning uyushma tarkibiga kirishi allaqachon o'zining yuqori samaradorligini namoyish etmoqda. Uch yil ichida mamlakatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashkilotga a'zo davlatlar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash bo'yicha o'ndan ortiq tashabbus va takliflarni ilgari surdi.
Ular orasida turkiy davlatlarning o'zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish bo'yicha takliflar ishlab chiqish, OTG doirasida transport sohasida ishtirok etuvchi mamlakatlarning o'zaro bog'liqligi dasturini qabul qilish, ekspertlar va it-mutaxassislarning doimiy faoliyat yurituvchi platformasini shakllantirish bo'yicha savdo hamkorligini o'rganish markazini tashkil etish muhim ahamiyatga ega.
Shubhasiz, O'zbekistonning birlashish bilan o'zaro aloqalari butun turkiy makonning gullab-yashnashi va barqaror rivojlanishini ta'minlash maqsadida tashkilotga a'zo davlatlar iqtisodiyotini uzoq muddatli va birgalikda rivojlantirishdan iborat.
Davom etayotgan ijobiy tendentsiyalar tufayli bugun biz tashkilotning muvaffaqiyatli faoliyatiga guvoh bo'lmoqdamiz, bu uning ishtirokchilarining madaniy-gumanitar sohadagi umumiy manfaatlarining savdo-iqtisodiy aloqalarning jadal rivojlanishi, shuningdek, OTG ning dunyodagi tez o'zgaruvchan vaziyatga tez moslashishi bilan bog'liq.
Sammit yakunida Samarqand deklaratsiyasi qabul qilinadi. Bu OTG faoliyatini baholashni, a'zo davlatlarning rivojlanish istiqbollari bo'yicha kelishilgan yondashuvini va uyushma ishtirokchilarining hozirgi xalqaro va mintaqaviy vaziyatga nisbatan pozitsiyasini aks ettiradi. Hujjatda sammitning asosiy qarorlari va O'zbekiston va tashkilotga a'zo boshqa davlatlar tomonidan taklif qilingan tashabbuslar ham ko'rsatiladi.
2022-2023 yillarda tashkilotga raislik qilish Turkiyadan O'zbekistonga o'tadi. Shu munosabat bilan mamlakatda ushbu maqomda ishlashga faol tayyorgarlik allaqachon boshlangan. Toshkent OTG rivojlanishining barcha shakllangan kun tartibini faol ravishda ilgari surish va erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq etish niyatida.
Tashkilot mamlakatlari rahbarlari yig'ilishidagi muhim voqea, shuningdek, savdo-iqtisodiy aloqalarni jadallashtirish, mintaqalararo keng transport-kommunikatsiya tizimini shakllantirish, energetika sohasidagi o'zaro aloqalarni mustahkamlash, raqamlashtirish va yuqori texnologiyalar sohasidagi sa'y-harakatlarni birlashtirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash sohasidagi chora-tadbirlarni muvofiqlashtirishni takomillashtirish, 2022-2026 yillarga mo'ljallangan OTG strategiyasini qabul qilish bo'ladi. ta'lim va fan.
O'zbekiston doimiy ravishda tashkilot zaxiralaridan maksimal darajada foydalanish bo'yicha ish olib boradi va turkiy dunyo davlatlarini integratsion birlashtirish salohiyati va imkoniyatlarini to'liq oshirishga ko'maklashadi.
Ishonch bilan aytish mumkinki, Samarqand sammiti turkiy davlatlar tashkilotining rivojlanishiga yangi turtki beradi va a'zo davlatlar hamkorligining mustahkam asosini yaratadi
yaqin kelajak uchun. OTG doirasidagi keyingi o'zaro aloqalar davlatlar va ularning xalqlari o'rtasida yaxshi qo'shnichilik, birdamlik va hamkorlikning ulkan salohiyatini ochish, davlatlararo o'zaro ta'sir va birdamlikning muvaffaqiyatli modelini yaratish nuqtai nazaridan katta ahamiyatga ega bo'ladi.
Bobur Usmonov,
O'zbekiston Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining o'rinbosari

Организация тюркских государств – новый феномен глобальных изменений на региональном уровне, возникший под воздействием современных геоэкономических реалий в Евразии.
По оценкам экспертов, страны-участники Организации обладают значительным потенциалом: человеческий ресурс составляет около 170 миллионов человек; занимают 13-е место в мире по уровню ВВП, который составил в 2021 году 1,4 триллиона долларов США. Торговый оборот между участниками объединения составляет 21 миллиард долларов. Ежегодный рост темпов промышленности в государствах организации в среднем составляет 8-12%, а доля промышленности в структуре ВВП – около 24%.
Узбекистан участвует в работе ОТГ в качестве полноправного члена с 2019 года. Вступление в организацию стало результатом активизации многосторонней дипломатии Ташкента, проводимой в течение последних лет.
Наша страна является вторым после Турции тюркоязычным государством по численности населения, обладающим колоссальным экономическим потенциалом с динамично растущей экономикой.
На государства ОТГ приходится 22,4% общего товарооборота Узбекистана. За последние 5 лет взаимная торговля с государствами этой организации выросла в 2,4 раза, составив по итогам 2021 года 9,4 миллиарда долларов.
Повышенный интерес участия Узбекистана в деятельности ОТГ обусловлен, в первую очередь, следующими моментами.
Во-первых, вступление в состав объединения чётко вписывается в современную внешнеполитическую стратегию Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, в рамках которой создаётся новая модель взаимоотношений с внешними партнерами и международными структурами. Узбекистан – ключевой игрок в тюркском мире в силу объективных факторов и исторических, культурных, цивилизационных, географических, геоэкономических параметров.
Во-вторых, организация является эффективной площадкой для решения актуальных вопросов по развитию сотрудничества в торговле, экономике, транспорте, энергетике, туризме и культурно-гуманитарной сфере, координации усилий по обеспечению мира и безопасности в регионе, консолидации усилий для противодействия глобальным вызовам современности.
В-третьих, участие в работе ОТГ в качестве постоянного члена придает Ташкенту дополнительные политико-дипломатические ресурсы для широкого продвижения своих инициатив на мировой арене, а также укрепляет международный авторитет и статус страны в качестве одного из центров тюрко-исламской цивилизации.
Вхождение Узбекистана в состав объединения уже демонстрирует свою высокую эффективность. Всего за три года лидером нашей страны Шавкатом Мирзиёевым выдвинуто более трёх десятков инициатив и предложений по дальнейшему развитию и укреплению сотрудничества с государствами-участниками организации.
Среди них важно отметить создание Центра по исследованиям торгового сотрудничества тюркских государств для выработки предложений по увеличению объёмов взаимного товарооборота, принятие в рамках ОТГ Программы взаимосвязанности стран-участниц в транспортной сфере, формирование постоянно действующей Платформы экспертов и IT-специалистов.
Очевидно, что видение Узбекистана во взаимодействии с объединением заключается в долгосрочном и совместном развитии экономик государств, входящих в организацию с целью обеспечения процветания и устойчивого развития всего тюркского пространства.
Благодаря происходящим позитивным тенденциям, сегодня мы становимся свидетелями успешной деятельности организации, которая обусловлена сочетанием общих интересов её участников в культурно-гуманитарной сфере с динамичным развитием торгово-экономических связей, а также быстрой адаптацией ОТГ к стремительно меняющейся ситуации в мире.
По итогам саммита будет принята Самаркандская декларация. В ней найдут свое отражение оценка деятельности ОТГ, согласованный подход государств-членов относительно перспектив её развития и позиция участников объединения относительно текущей международной и региональной ситуации. В документе также будут обозначены основные решения саммита и инициативы, предложенные Узбекистаном и другими странами-членами организации.
Председательство в организации на период 2022 – 2023 годов перейдет от Турции к Узбекистану. В этой связи в стране уже началась активная подготовка к работе в данном статусе. Ташкент намерен активно продвигать всю сформированную повестку развития ОТГ и воплощать в жизнь достигнутые договоренности.
Знаковым событием на встрече лидеров стран организации также станет принятие Стратегии ОТГ на 2022-2026 годы, направленной на интенсификацию торгово-экономических связей, формирование межрегиональной разветвлённой транспортно-коммуникационной системы, укрепление взаимодействия в энергетической сфере, консолидацию усилий в области цифровизации и высоких технологий, улучшение координации мер в области обеспечения продовольственной безопасности, расширение сотрудничества в сфере образования и науки.
Узбекистан будет последовательно работать на максимальным задействованием резервов организации и всецело содействовать повышению потенциала и возможностей интеграционного объединения стран тюркского мира.
Можно с уверенностью сказать, что Самаркандский саммит придаст новый импульс развитию организации тюркских государств и заложит прочную основу сотрудничества государств-членов
на обозримую перспективу. Дальнейшее взаимодействие в рамках ОТГ будет иметь большое значение с точки зрения раскрытия огромного потенциала добрососедства, единства и сотрудничества между государствами и их народами, закладывая успешную модель межгосударственного взаимодействия и солидарности.
Бобур Усманов,
заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана