Жорий йил 10-11 ноябрь куни Самарқандда Туркий давлатлар ташкилотининг саммити бўлиб ўтади ва бу Ўзбекистоннинг мазкур халқаро тузилмага раислигини бошлаб беради.
Туркий давлатлар ташкилоти (аввалги номи - Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши, ТДДТ) 2009 йил 3 октябрь куни Нахичевань (Озарбайжон) шаҳрида таъсис қилинган. Ташкилот фаолиятининг ҳуқуқий асосини Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашини ташкил этиш тўғрисидаги битим (2009 йил 3 октябрдаги Нахичевань битими) ташкил этади.
Ташкилотнинг мақсади аъзо давлатлар – Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон ўртасида ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат.
Халқаро тузилмага аъзо давлатлар олдига ҳамкорликни муҳокама қилиш ва чуқурлаштириш учун майдонча шакллантириш ва уни ривожлантириш, туркий тилли мамлакатлар ўртасидаги яқин муносабатлар истиқболларини белгилаш, ўзаро ишонч, дўстлик, яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, барқарорлик ва ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш, минтақада ва бутун дунёда хавфсизликни таъминлаш, умумий манфаатларга эга бўлган ташқи сиёсат масалалари бўйича, шу жумладан халқаро ташкилотлар ва халқаро форумлар доирасида келишилган позицияларни ишлаб чиқиш, халқаро терроризм ва сепаратизм, экстремизм, одам савдосига қарши курашиш бўйича ҳаракатларни мувофиқлаштириш, наркотрафик ва трансмиллий жиноятларга қарши курашиш, сиёсий, ҳуқуқни муҳофаза қилиш, ҳарбий-техник, савдо-иқтисодий, энергетика, транспорт, кредит-молиявий ва маданий-гуманитар соҳаларда минтақавий ва икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш, савдо ва инвестициялар, товарлар, маблағлар, хизматлар ва технологияларнинг эркин ҳаракатланиши, молиявий ва банк операцияларини соддалаштириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш каби асосий вазифалар қўйилган.
Иштирокчи давлатлар аҳоли турмуш даражасини юксалтириш мақсадида минтақада ҳар томонлама ва мутаносиб иқтисодий ўсишга, ижтимоий ва маданий ривожланишга интилади, фан-техника, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, ёшлар, спорт, туризм ва бошқа соҳаларда ҳамкорлик қилади, туркий халқларнинг буюк маданий ва тарихий меросини тарғиб қилиш ва оммалаштиришда оммавий ахборот воситалари ўртасидаги ҳамкорликни рағбатлантиришга интилади.
ТДТ БМТ Низомининг мақсад ва тамойилларига ҳамда халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган бошқа принциплари ва нормаларига, жумладан суверен тенглик, ҳудудий яхлитлик ва халқаро миқёсда тан олинган чегараларнинг дахлсизлиги, ички ишларга аралашмаслик каби қадриятларга содиқдир.
ТДТнинг олий органи Давлат раҳбарлари кенгаши бўлиб, у ташкилотга аъзо давлатлар раҳбарларининг мунтазам йиғилишлари шаклида фаолият юритади, долзарб халқаро муаммоларни ҳал қилишда ўзаро ҳамкорлик масалаларини кўриб чиқади, ўзаро муносабатларнинг устувор йўналишларини белгилайди, ташкилот фаолиятини таҳлил қилади.
Ташқи ишлар вазирлари кенгаши ўз ваколатлари доирасида ТДТнинг жорий фаолиятини кўриб чиқади, Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисларида муҳокама қилиш учун энг долзарб халқаро масалаларни белгилайди, Котибиятнинг штат жадвали ва молиявий ҳисоботини тасдиқлайди. Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг мажлислари, одатда, Давлат раҳбарлари кенгаши мажлислари олдидан ўтказилади.
Ташкилот таркибида Туркий тилли давлатлар оқсоқоллар кенгаши (Оқсоқоллар кенгаши) ва Котибият каби тузилмалар ҳам мавжуд. ТДТ шафелигида Туркий маданият халқаро ташкилоти (ТУРКСОЙ), Туркий давлатлар Парламент Ассамблеяси (ТуркПА), Туркий маданият ва мерос фонди, Халқаро туркий академия, Туркий савдо-саноат палатаси, ТДТнинг Венгриядаги ваколатхонаси фаолият юритмоқда.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 3 сентябрь куни Чўлпон-ота шаҳрида (Қирғизистон) бўлиб ўтган ТДДТ VI саммитида фахрий меҳмон сифатида иштирок этиши ТДТ билан ўзаро ҳамкорлик тарихидаги бурилиш нуқтаси бўлди. Бу Ўзбекистон раҳбарининг саммитда илк иштироки эди. Ушбу саммит доирасида ташкилот билан алоқаларни ривожлантириш бўйича аниқ ташаббуслар, жумладан, Хива шаҳрини 2020 йилда Туркий дунёнинг маданий пойтахти, деб эълон қилиш ҳамда Ишбилармонлар кенгаши йиғилишларидан бирини ва тегишли бизнес-форумни Тошкентда ўтказиш бўйича таклифлар илгари сурилди.
2019 йил 14 сентябрь куни Ўзбекистон Нахичевань битимини ратификация қилди ва ҳужжатнинг депозитарийси бўлган Туркия Республикасига расмий хабарнома юборди.
Ўзбекистоннинг мазкур ташкилотга аъзо бўлиши билан Туркий кенгаш фаолиятидаги бошқа аъзо давлатларнинг фаоллиги сезиларли даражада ошди, бу эса тузилманинг минтақавий ташкилот сифатидаги роли ошганидан далолат беради.
Ўзбекистон Президенти Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг 2019 йил (Боку), 2020 йил (онлайн) ва 2021 йил (Истанбул) ўтказилган саммитларида ТДТ доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган 35 дан ортиқ амалий ташаббусларни илгари сурди. Бугунги кунга қадар 20 дан зиёд ташаббус амалга оширилди.
2021 йил сентябрь ойида Ўзбекистонда биринчи йиғилиши бўлиб ўтган Ёш тадбиркорлар форумини ташкил этиш, транспорт ва божхона тартиб-таомилларини рақамлаштириш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш, унинг доирасида “ePermit” пилот лойиҳасини синовдан ўтказиш шулар жумласидандир. Ўзбекистон ва Туркия ўртасида “рақамли TIR” пилот лойиҳаси, Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистон ўртасида “яшил йўлак” ишга туширилди. Ўзбекистоннинг “Universal Logistics Services” (Тошкент), “Akhtachi” (Андижон) ва “Termez Cargo Center” (Сурхондарё) логистика марказларини ТДТнинг “Биродарлашган портлар” жараёнига қўшилиши, пандемияга қарши курашишдаги ҳамкорлик бўйича таклифни амалга ошириш, пандемияга қарши курашиш бўйича махсус мувофиқлаштирувчи гуруҳ тузиш, ташкилот доирасида эпидемиологик вазиятни биргаликда мониторинг қилиш, таҳлил қилиш ва прогнозлаш бўйича доимий фаолият юритадиган тизимни ишга тушириш, 2021 йил июнь ойида Қўқон шаҳрида туризм вазирларининг 6-йиғилишини ўтказиш, 2022 йилда Қўқон шаҳрини “Туркий давлатларнинг туристик пойтахти” деб эълон қилиш, Алишер Навоий номидаги халқаро мукофотни таъсис этиш, Маҳмуд Кошғарий, Юсуф Хос Ҳожиб, Алишер Навоий, Мусо Хоразмий ва бошқа алламоларнинг буюк меросига бағишланган халқаро илмий конференциялар ўтказиш ташаббуслари ҳам кенг қўллаб қувватланди.
2020 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси вакиллари ТДТ Котибияти ва ташкилотнинг Будапештдаги ваколатхонасида ўз фаолиятини юрита бошлади.
Экспертлар Туркий давлатлар ташкилоти фаолиятининг истиқболларини барқарор деб ҳисобламоқда. Ташкилот Марказий Осиё, Кичик Осиё ва Каспий денгизи ҳавзаси минтақасида кўп томонлама ҳамкорлик механизмларидан бири бўлиб қолади. Шу билан бирга, ТДТнинг интеграция кун тартиби иқтисодиёт, туризм, транзит ва транспорт, шунингдек, маданий-гуманитар соҳаларда кенгаймоқда.
ТДТ доирасидаги янги тенденция энергетика, транспорт ва туризм соҳасидаги турли лойиҳаларни фаоллаштириш бўлиб, бу ташкилотнинг иқтисодий фаолиятини биринчи ўринга олиб чиқади.
Узоқ муддатли истиқболда ТДТ Европа, Яқин Шарқ, Кавказ ва Марказий Осиё ўртасидаги кенг маконда субминтақавий бирлашма ва ўзига хос минтақавий ҳамкорлик механизмига айланади.

10-11 ноября в Самарканде состоится саммит Организации тюркских государств, который ознаменует начало председательства Узбекистана в данном международном объединении.
Организация тюркских государств (ранее Совет сотрудничества тюркоязычных государств, ССТГ) была учреждена 3 октября 2009 года в городе Нахичевани (Азербайджан). Правовой основой работы организации является Соглашение о создании Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Нахичеванское соглашение от 3 октября 2009 года).
Цель организации – развитие всестороннего сотрудничества между государствами-членами - Азербайджаном, Казахстаном, Кыргызстаном, Турцией и Узбекистаном.
Основными задачами, поставленными перед странами-участницами, являются формирование и развитие платформы для обсуждения и углубления сотрудничества, определения перспектив тесных отношений среди тюркоязычных республик, укрепление взаимного доверия, дружбы, добрососедства, а также поддержание стабильности и безопасности в регионе и мире в целом, выработка согласованных позиций по внешнеполитическим вопросам, представляющим общий интерес, в том числе в рамках международных организаций и на международных форумах, координация действий в борьбе с международным терроризмом и сепаратизмом, экстремизмом, торговлей людьми, незаконным оборотом наркотиков и транснациональными преступлениями, поощрение регионального и двустороннего сотрудничества в политической, правоохранительной, военно-технической, торгово-экономической, энергетической, транспортной, кредитно-финансовой и культурно-гуманитарной сферах, создание благоприятных условий для торговли и инвестиций, свободного передвижения товаров, капиталов, услуг, технологий и упрощения финансово-банковских операций.
Страны-участницы стремятся к всестороннему и сбалансированному экономическому росту, социальному и культурному развитию в регионе в целях повышения уровня и улучшения условий жизни людей, взаимодействуют в области науки и техники, образования, здравоохранения, культуры, молодёжи, спорта и туризма, поощряют сотрудничество между СМИ в пропаганде и популяризации великого культурно-исторического наследия тюркских народов.
ОТГ привержен целям и принципам Устава ООН и другим общепризнанным принципам и нормам международного права, в том числе суверенному равенству, территориальной целостности и нерушимости международно-признанных границ, невмешательству во внутренние дела.
Высшим органом ОТГ является Совет глав государств (СГГ), который осуществляет свою деятельность в форме регулярных встреч глав государств-членов организации, рассматривает вопросы взаимодействия по решению актуальных международных проблем, определяет приоритетные направления сотрудничества, проводит обзор деятельности организации.
Совет министров иностранных дел (СМИД) в пределах своей компетенции рассматривает вопросы текущей деятельности ОТГ, определяет наиболее актуальные международные проблемы для обсуждения в рамках заседаний Совета глав государств, утверждает штатное расписание и финансовый отчет Секретариата.
Заседания СМИД проходят, как правило, перед заседаниями Совета глав государств.
В рамках организации функционируют также такие структуры, как Совет старейшин тюркоязычных государств (Совет аксакалов) и Секретариат. Под эгидой ОТГ действуют Международная организация тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), Парламентская Ассамблея тюркских государств (ТюркПА), Международная Тюркская академия, Фонд тюркской культуры и наследия, Тюркская торгово-промышленная палата, Представительство Организации тюркских государств в Венгрии
Узбекистан изначально был одним из активных участников и инициаторов налаживания и наращивания взаимодействия между тюркоязычными государствами. Однако начиная с 2000 года республика ограничила и позже приостановила свое участие в саммитах тюркоязычных стран.
Поворотной точкой в истории взаимодействия с ОТГ стало участие Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в VI саммите ССТГ 3 сентября 2018 года в городе Чолпон-Ате (Кыргызстан) в качестве почетного гостя. Это было первое в истории присутствие главы Узбекистана на саммите. Тогда же были выдвинуты конкретные инициативы по связям с организацией, в том числе предложения об объявлении города Хивы культурной столицей Тюркского мира в 2020 году и проведении одного из заседаний Делового совета и соответствующего бизнес-форума в Ташкенте, который прошел 5 октября 2019 года.
14 сентября 2019 года Узбекистан ратифицировал Нахичеванское соглашение и направил официальное уведомление Турецкой Республике – депозитарию документа.
С присоединением Узбекистана к организации наблюдается заметный рост активности и других государств-членов в деятельности Тюркского совета, что свидетельствует о возрастании роли структуры как региональной организации.
На саммитах Совета сотрудничества тюркоязычных государств в 2019-м (Баку), 2020-м (онлайн) и 2021 году (Стамбул) Президентом Узбекистана выдвинуто более 35 конкретных инициатив, направленных на дальнейшее развитие многопланового сотрудничества в рамках ОТГ. К текущему времени более 20 инициатив реализованы.
В их числе - учреждение Форума молодых предпринимателей, первое заседание которого проведено в Узбекистане в сентябре 2021 года, имплементация проектов по цифровизации транспортных и таможенных процедур, в рамках которой проведен тестовый запуск пилотного проекта «ePermit» между Узбекистаном и Турцией, запущены пилотный проект “цифровой TIR” и «зеленый коридор» между Узбекистаном, Казахстаном и Кыргызстаном, присоединение узбекских логистических центров “Universal Logistics Services” (Ташкент), “Akhtachi” (Андижан) и “Termez Cargo Center” (Сурхандарья) в процесс «Порты-побратимы» ОТГ, воплощение предложения по взаимодействию в борьбе с пандемией, учреждение специальной координационной группы по борьбе с пандемией, формирование постоянно действующей Системы совместного мониторинга, анализа и прогнозирования эпидемиологической ситуации в рамках организации, проведение 6-го заседания министров по делам туризма в Коканде в июне 2021 года, объявление Коканда “Туристической столицей тюркского мира” в 2022 году, учреждение Международной премии имени Алишера Навои «за вклад в единство в Тюркском мире», проведение международных научных конференций, посвященных культурному наследию Махмуда Кашгари, Юсуфа Хос Хаджиб, Алишера Навои, Мусы Ал-Хорезми и другие.
С 2020 года представители Республики Узбекистан начали трудовую деятельность в Секретариате ОТГ и Представительстве организации в Будапеште.
Перспективы Организации тюркских государств представляются экспертами достаточно стабильными. Организация останется одним из механизмов многостороннего взаимодействия в регионе Центральной Азии, Малой Азии и Каспийского бассейна. При этом интеграционная повестка ОТГ расширяется в областях экономики, туризма, транзита и транспорта, а также в культурно-гуманитарной сфере.
Новой тенденцией в рамках ОТГ становится активизация различных проектов в области энергетики, транспорта и туризма, что выводит на передний план экономическую деятельность организации.
В долгосрочной перспективе ОТГ становится субрегиональным объединением и своеобразным механизмом регионального сотрудничества на обширном пространстве между Европой, Средним Востоком, Кавказом и Центральной Азией.