9 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Олимпия шаҳарчаси қурилишига тамал тоши қўйилди. Шу муносабат билан ўтказилган маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида барчани ушбу тарихий воқеа билан табриклаб, лойиҳанинг аҳамияти ҳақида гапирди.
- Бизнинг ўз йўлимиз, ниятларимиз, режаларимиз бор. Бугун қилаётган тарихий ишларимиз ўзининг катта натижасини беришига ишонамиз. Ана шу ишонч бизга куч-қудрат беради, - деди Шавкат Мирзиёев.
Мамлакатимизда спортни оммалаштириш, спортчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича кенг қамровли ишлар амалга оширилмоқда. Сўнгги беш йилда спорт соҳасига қарийб 4 триллион сўм йўналтирилиб, 118 та йирик иншоот фойдаланишга топширилди ва 110 таси реконструкция қилинди.
Эътибор ва шароит натижасида жорий йилнинг ўзида спортчиларимиз турли халқаро мусобақаларда 1 мингдан зиёд медални қўлга киритди. Жумладан, Ҳиндистоннинг Ченнай шаҳрида ўтган шахмат олимпиадасида миллий терма жамоамиз биринчи ўринни эгаллади. Туркиянинг Кўнё шаҳрида бўлган Ислом бирдамлиги ўйинларида эса вакилларимиз жами 158 та медаль билан умумжамоа ҳисобида иккинчи ўринни олди.
Бундай натижалар туфайли спортчиларимизга дунё тан бериб, нуфузли халқаро мусобақаларни ўтказиш Ўзбекистонга ишониб топширилмоқда. 2021 йили Тошкентда оғир атлетика бўйича, бу йил дзюдо бўйича жаҳон чемпионатлари юқори савияда ташкил этилди. Келгуси йилда юртимиз бокс бўйича жаҳон чемпионати ҳамда қитъа миқёсидаги кўплаб турнирларга мезбонлик қилади.
Кутилаётган анжуманлардан энг нуфузлиси Ёшлар ўртасидаги Осиё ва Параосиё ўйинларидир. Бу мусобақалар 2025 йилда Тошкентда ўтказилади. Унда қитъамиздаги 45 мамлакат ёшлари 20 га яқин спорт тури бўйича беллашади.
Айтиш жоизки, бундай нуфузли халқаро мусобақа Ўзбекистон тарихида биринчи марта ташкил этилади. Уни юқори савияда ўтказиш мақсадида замонавий Олимпия шаҳарчасини қуриш лойиҳаси ишлаб чиқилди. Давлатимиз раҳбари бу лойиҳа билан бир неча бор танишиб, кўрсатмалар берган эди. Бу тавсиялар бош лойиҳачи – Хитойнинг “CAMC Engineering” компанияси билан такомилга етказилди.
– Олимпия шаҳарчаси халқимизнинг юксак бунёдкорлик салоҳияти ва ўзбек спортининг оламшумул ютуқлари рамзига айланишига ишонаман. Бу маскан меъморий жиҳатдан мукаммал, энергия тежамкор ва энг илғор инновацион ечимларни мужассам қилган замонавий мажмуа бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ушбу лойиҳанинг қиймати 289 миллион доллардан зиёд. Шаҳарча майдони 100 гектар. Бу ерда 10 минг ўринли енгил атлетика ва футбол стадиони, 6 та ёпиқ ва 7 та очиқ спорт иншоотлари, сув спорти саройи, велотрек, яккакураш, жамоавий спорт мажмуалари барпо этилади.
– Агар шонли тарихимизга назар солсак, ота-боболаримиз келгуси авлодлар учун улуғвор иморатлар барпо этганига гувоҳ бўламиз. Биз ҳам аждодларимизнинг мана шундай эзгу анъаналарини муносиб давом эттириб, мамлакатимизда улкан бунёдкорлик ишларини амалга оширмоқдамиз. Албатта, бундай йирик лойиҳалар кўпчиликнинг биргаликдаги саъй-ҳаракати, меҳнаткаш халқимизнинг фаол иштироки билан юзага чиқади, – дея таъкидлади Президент.
Шуни ҳам айтиш керакки, мажмуа мусобақалардан сўнг бўшаб қолмайди. Кейинчалик бу ерда Спортни ривожлантириш вазирлиги, спорт федерациялари ва Ўзбекистон давлат спорт академияси фаолият кўрсата бошлайди. Мажмуаларда юртдошларимиз ҳам спорт билан шуғулланиши мумкин бўлади.
Тадбирда таниқли спортчилар, федерациялар раҳбарлари, соҳа фахрийлари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари жам бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев Олимпия шаҳарчаси қурилишига тамал тоши қўйди.
- Мамлакатимизда ҳамма соҳаларда лойиҳалар, иморатлар кўпайяпти. Буларнинг замирида буюк халқимизнинг буюк меҳнати ётибди, буюк халқимизнинг нияти, эртанги кунга ишончи ётибди. Худо хоҳласа, бундай лойиҳалар яна кўп бўлади, - деди давлатимиз раҳбари.
Маросимда Осиё Олимпия кенгаши бош директори Ҳусайн ал-Мусаллам, Осиё Паралимпия қўмитаси президенти Мажид Рашид, “CAMC Engineering” компанияси бош директори Ли Хайсин, Ўзбекистон спорт ташкилотлари фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов ва ёш спортчилар сўзга чиқиб, шаҳарчанинг бўлажак шароитлари ва аҳамияти ҳақида гапирди.

9 ноября в городе Ташкенте состоялась церемония закладки первого камня в строительство объектов Олимпийского городка. В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В начале своего выступления глава государства поздравил всех с этим историческим событием и отметил значимость проектов.
- У нас свой путь, свои устремления и планы. Мы верим, что историческая работа, которую мы начинаем сегодня, даст большие результаты. Эта уверенность придает нам сил, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В нашей стране проводится масштабная работа по популяризации спорта и поддержке спортсменов. За последние пять лет в эту сферу направлено почти 4 триллиона сумов, введено в эксплуатацию 118 и реконструировано 110 крупных объектов.
Благодаря уделяемому вниманию и создаваемым условиям в одном только текущем году наши спортсмены завоевали более тысячи медалей на различных международных соревнованиях. В частности, наша сборная заняла первое место на шахматной олимпиаде, проходившей в индийском Ченнаи. На Играх исламской солидарности в Конье (Турция) наши представители заняли второе место в общем зачете, завоевав 158 медалей.
Благодаря таким результатам и мировому признанию Узбекистану доверяется проведение престижных международных турниров. В 2021 году в Ташкенте на высоком уровне был организован чемпионат мира по тяжелой атлетике, а в этом году - чемпионат мира по дзюдо. В следующем году наша страна примет чемпионат мира по боксу и множество континентальных турниров.
Самым статусным и масштабным из предстоящих событий являются Азиатские игры и Азиатские Пара-игры среди молодежи, которые пройдут в Ташкенте в 2025 году. Молодежь из 45 стран нашего континента будут соревноваться почти в 20 видах спорта.
Стоит отметить, что столь престижное международное событие проводится впервые в истории Узбекистана. Для обеспечения высокой организации был разработан проект строительства современного олимпийского городка. Глава нашего государства несколько раз знакомился с этим проектом и давал указания по нему. С учетом этих рекомендаций проект дорабатывался вместе с главным проектировщиком - китайской компанией CAMC Engineering.
- Уверен, что Олимпийский городок станет символом высокого созидательного потенциала нашего народа и беспрецедентных достижений узбекского спорта. Этот объект будет представлять собой современный комплекс с прорывной архитектурой, энергоэффективный и вобравший в себя самые передовые инновационные решения, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Стоимость проекта составляет более 289 миллионов долларов. Площадь городка составит 100 гектаров. Здесь будут построены легкоатлетический и футбольный стадион на 10 тысяч мест, 6 крытых и 7 открытых спортивных сооружений, дворец водных видов спорта, велотрек, комплексы единоборств, командных видов спорта.
- Если мы посмотрим на нашу славную историю, то увидим, что наши предки строили великолепные здания для будущих поколений. Мы продолжаем благородные традиции наших предков и ведем в нашей стране большую созидательную работу. Конечно, такие масштабные проекты рождаются совместными усилиями многих людей и при активном участии нашего трудолюбивого народа, - сказал Президент.
Следует отметить, что после соревнований комплекс не будет пустовать. Позже здесь разместятся Министерство развития спорта, спортивные федерации и Государственная академия спорта Узбекистана. Комплексы будут доступны соотечественникам для занятия спортом.
На мероприятии присутствовали известные спортсмены, руководители федераций, ветераны сферы, представители государственных и общественных организаций.
Президент Шавкат Мирзиёев заложил первый камень в фундамент Олимпийского городка.
- Во всех сферах жизни нашей страны реализуется множество проектов, строится все больше объектов. В основе всего этого лежит великий труд нашего великого народа, его уверенность в завтрашнем дне. Даст Бог, таких проектов станет еще больше, - сказал глава государства.
На церемонии выступили генеральный директор Олимпийского совета Азии Хусейн аль-Мусаллам, президент Паралимпийского комитета Азии Маджид Рашид, генеральный директор CAMC Engineering Ли Хайсин, председатель Совета ветеранов спортивных организаций Узбекистана Баходир Махситов и спортсмены, они поделились мнениями об условиях и важной роли будущего городка.