- O'zbekiston Turkmaniston bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga alohida ustuvor ahamiyat beradi, ular bilan yaqin hamkorlik chuqur tarixiy ildizlarga, milliy an'analar, din, til va madaniyatning umumiyligi va yaqinligiga asoslanadi.
Bugungi kunda ikki qardosh davlat o'rtasidagi munosabatlar do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va o'zaro hurmat tamoyillari asosida muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. Ko'p qirrali O'zbekiston-Turkmaniston strategik sherikligini mustahkamlash uchun asos ikki davlat rahbarlari o'rtasidagi ochiq va ishonchli muloqotdir.
Shavkat Mirziyoyev va Gurbanguli Berdimuhamedovning qat'iy siyosiy irodasi va birgalikdagi sa'y-harakatlari ikki qardosh xalq o'rtasidagi munosabatlarning hozirgi darajasiga mustahkam poydevor qo'ydi.
2022-yilda O'zbekiston va Turkmaniston rahbarlari turli sammit va konferensiyalar doirasida besh marta uchrashdilar. Shu bilan birga, Turkmaniston Prezidentining O'zbekistonga birinchi davlat tashrifini alohida ta'kidlash lozim, bu ikki mamlakat o'rtasidagi strategik sheriklikning ikki tomonlama munosabatlarini mustahkamlashga sifat jihatidan yangi dinamika berdi.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlik davlatlar munosabatlarida muhim rol o'ynaydi.
Qiyin global tendentsiyalarga qaramay, so'nggi besh yil ichida mamlakatlar o'rtasidagi savdo hajmi 4,3 baravar oshdi.
O'zbekiston Davlat statistika qo'mitasining ma'lumotlariga ko'ra, agar 2016 yilda o'zaro savdo ko'rsatkichlari 200 million dollardan sal ko'proq bo'lsa, 2021 yil yakunlariga ko'ra bu ko'rsatkich 902 million dollarga ko'tarildi. Shuni ta'kidlash kerakki, ilgari hech qachon tovar aylanmasi bunday ko'rsatkichlarga erishmagan.
Ikki tomonlama o'zaro aloqada transport kommunikatsiyalari sohasi ayniqsa muhimdir. Ikki davlatning avtomobil va temir yo'llari orqali tashiladigan yuklar hajmi ketma-ket o'sib bormoqda, ular ham uchinchi mamlakatlarga tranzit orqali yuboriladi.
2021 yil yakunlariga ko'ra xalqaro avtomobil yuklari 1,96 million tonnani tashkil etib, 17 foizga o'sdi. Shunga o'xshash ijobiy o'sish joriy yilning to'qqiz oyi yakunlariga ko'ra kuzatilmoqda: xalqaro yuk tashishning umumiy hajmi 36 foizga o'sib, qariyb 1,9 million tonnani tashkil etdi.
Shu bilan birga, hamkorlikning ustuvor yo'nalishi madaniy-gumanitar soha bo'lib qolmoqda. Bugungi kunda ikki qardosh davlatning san'ati va adabiyotiga katta qiziqish mavjud.
Xalqlarimizning mustahkam do'stligi, birligi va madaniy yaqinligining yorqin ramzi Toshkent shahrida taniqli turkman shoiri, faylasufi va adabiyot klassikasi Maxtumkuli fragi va uning tasviri tushirilgan barelyef ko'chasining ochilishi, "Ashxobod" bog'ining ishga tushirilishi, O'zbekiston-Turkmaniston do'stlik uyi va O'zbekistonning Xorazm viloyatidagi "ulli xovli" majmuasining tashkil etilishi hisoblanadi.
O'z navbatida, Turkmaniston poytaxtida Alisher Navoiy ko'chasi ochildi, u yaqinda Toshkent bog'i barpo etilgan Maxtumkuli prospektini kesib o'tadi.
Tashabbuslarni birgalikda ilgari surishda o'zaro qo'llab-quvvatlash va yaqin muvofiqlashtirish, shuningdek, O'zbekiston va Turkmaniston rahbarlarining ikki tomonlama va mintaqaviy darajada amaliy o'zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga intilishi, albatta, mintaqada tinchlikni saqlash, xavfsizlikni ta'minlashga xizmat qiladi va butun Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanish omili hisoblanadi.

Эксперт МИЦА: Стратегическое партнёрство Узбекистана и Туркменистана – фактор устойчивого развития Центральной Азии
- Узбекистан придаёт особое приоритетное значение дальнейшему развитию и укреплению сотрудничества с Туркменистаном, тесное взаимодействие с которым базируется на глубоких исторических корнях, общности и близости национальных традиций, религии, языка и культуры.
На сегодняшний день отношения между двумя братскими государствами успешно развиваются на принципах дружбы, добрососедства и взаимного уважения. Основой для укрепления многогранного узбекско-туркменского стратегического партнёрства рассматривается открытый и доверительный диалог между главами двух государств.
Прочный фундамент нынешнему уровню отношений между двумя братскими народами заложили твёрдая политическая воля и совместные усилия Шавката Мирзиёева и Гурбангулы Бердымухамедова.
В 2022 году главы Узбекистана и Туркменистана встречались пять раз в рамках различных саммитов и конференций. В то же время, особенно следует подчеркнуть первый государственный визит Президента Туркменистана в Узбекистан, который придал качественно новую динамику укреплению двусторонних отношений стратегического партнёрства между двумя странами.
Значительную роль в отношениях государств занимает торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество.
Несмотря на непростые глобальные тренды, только за последние пять лет товарооборот между странами вырос в 4,3 раза.
Согласно данным Госкомстата Узбекистана, если в 2016 году показатели взаимной торговли составляли чуть более 200 миллионов долларов, то по итогам 2021 года этот показатель вырос до 902 миллионов долларов. Следует отметить, что никогда ранее товарооборот не достигал таких показателей.
Особо важное значение в двустороннем взаимодействии играет сфера транспортных коммуникаций. Последовательно увеличиваются объёмы грузов, перевозимых через автомобильные и железные дороги двух государств, которые также направляется транзитом в третьи страны.
По итогам 2021 года объём международных автомобильных грузоперевозок составил 1,96 миллиона тонн, увеличившись на 17 процентов. Аналогичный позитивный рост наблюдается по итогам девяти месяцев текущего года: общий объём международных грузоперевозок вырос на 36 процентов и составил порядка 1,9 миллиона тонн.
В то же время приоритетным направлением сотрудничества остаётся культурно-гуманитарная сфера. Сегодня существует огромный взаимный интерес к искусству и литературе двух братских государств.
Ярким символом крепкой дружбы, единства и культурной близости наших народов служат открытие в городе Ташкенте улицы выдающегося туркменского поэта, философа и классика литературы Махтумкули Фраги и барельефа с его изображением, запуск парка «Ашхабад», учреждение Дома узбекско-туркменской дружбы и комплекса «Улли ховли» в Хорезмской области Узбекистана.
В свою очередь, в столице Туркменистана открыта улица Алишера Навои, которая пересекает проспект Махтумкули, где недавно возведён парк «Ташкент».
Взаимная поддержка и тесная координация в совместном продвижении инициатив, а также стремление лидеров Узбекистана и Туркменистана укреплять практическое взаимовыгодное сотрудничество на двустороннем и региональном уровнях, безусловно, служат поддержанию мира в регионе, обеспечению безопасности, являются фактором устойчивого развития всей Центральной Азии.