Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari zamonaviy toʻqimachilik korxonasiga tashrif buyurdilar
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida mamlakatimiz yengil sanoatining imkoniyatlari bilan tanishdi.
Davlat rahbarlari Buxoro viloyatidagi “Merganteks” paxta-toʻqimachilik klasteri tarkibidagi “Nigora” fabrikasiga tashrif buyurdilar.
Qiymati 35 million dollarlik loyiha doirasida tashkil etilgan fabrika paxta xomashyosini qayta ishlashdan tortib, tayyor mato va kiyim-kechak tayyorlashgacha boʻlgan uzluksiz ishlab chiqarish zanjirini yoʻlga qoʻygan.
“Shoyigul” savdo belgisi ostida ishlab chiqarilayotgan tikuv-trikotaj va tayyor kiyim mahsulotlari asosan Yevropa mamlakatlariga, xususan, Italiya, Avstriya, Buyuk Britaniya va Germaniyaga eksport qilinmoqda. Bu yerda 840 ta ish oʻrni yaratilgan.
Korxonada xalqaro standartlarga javob beruvchi zamonaviy yuqori texnologik uskunalar Xitoy, Germaniya va Belgiyadan olib kelingan. Ikkinchi bosqichda sintetik tolalar va undan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilgan.
Oliy martabali mehmonlar korxonaning shou-rumini va tayyor mahsulotlar namoyishini koʻzdan kechirdilar.
Yiliga 10 million dollarlik eksport qilayotgan fabrika mahsulotlarining sifati Tojikiston delegatsiyasi tomonidan yuqori baholandi.
Prezidentlar mamlakatlarimizning ilgʻor korxonalari oʻrtasidagi kooperatsiyani kengaytirish muhimligini taʼkidladilar.

Президенты Узбекистана и Таджикистана посетили современное текстильное предприятие
Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева ознакомился с возможностями легкой промышленности Узбекистана.
Главы государств посетили фабрику «Nigora», входящую в состав хлопково-текстильного кластера «Merganteks» в Бухарской области.
Фабрика, созданная в рамках проекта стоимостью 35 миллионов долларов, обеспечивает полный производственный цикл – от переработки хлопкового сырья до выпуска готовых тканей и одежды.
Одежда и готовые изделия, производимые под торговой маркой «Shoyigul», экспортируются в основном в европейские страны, в частности в Италию, Австрию, Великобританию и Германию. Здесь создано 840 рабочих мест.
Предприятие оснащено современным китайским, немецким и бельгийским высокотехнологичным оборудованием, соответствующим международным стандартам. На втором этапе планируется запуск производства синтетических волокон и готовой продукции из них.
Высокие гости осмотрели шоурум и показ готовой продукции предприятия.
Таджикской делегацией дана высокая оценка качеству продукции предприятия , достигшего годового объема экспорта в 10 миллионов долларов.