Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan birgalikda Ark qo‘rg‘oni, Poi Kalon va Labi Hovuz majmualari bilan tanishdi.
Ark qoʻrgʻoni Buxoroning qadimiy qalʼasi boʻlib, qariyb 1500 yil davomida hukmdorlar qarorgohi sifatida xizmat qilgan. Uning dastlabki binolari miloddan avvalgi IV-III asrlarga mansub boʻlib, hozirgi koʻrinishi asosan XVI asrda shakllangan. Ilgari u saroylar, maʼmuriy binolar, qurolxonani oʻz ichiga olgan “shahar ichidagi shahar” boʻlgan. Oʻrta asrlarda bu yerda Rudakiy, Ibn Sino va keyinchalik Umar Xayyom kabi buyuk mutafakkirlar yashab, ijod qilgani qayd etildi.
Poi Kalon majmuasi Buxoroning eng ulugʻvor va mashhur meʼmoriy ansambllaridan biri sifatida katta qiziqish uygʻotdi. U 1127-yilda qurilgan mashhur 45,6 metrli minora, 1514-yilda barpo etilgan va 12 ming kishini sigʻdira oladigan jome masjidi, shuningdek, islom olamining eng nufuzli taʼlim muassasalaridan biri hisoblangan Mir Arab madrasasini oʻz ichiga oladi. Masjid hovlisini oʻrab turgan 288 ta gumbazli galereya, yuzlab ustunlar va noyob akustika majmuaga alohida ulugʻvorlik bagʻishlaydi.
Labi Hovuz ansambli Buxoroda saqlanib qolgan oʻrta asrlarga oid sanoqli maydonlardan biri boʻlib, uning markazida qadimiy hovuz joylashgan. Asrlar davomida shahar aholisi bu yerga dam olish, suhbatlashish va savdo qilish uchun kelgan. Majmua tarkibiga Koʻkaldosh madrasasi, Nodir Devonbegi madrasasi va xonaqohi kiradi.
Tojikiston yetakchisi har bir tarixiy obidaning badiiy uygʻunligi, milliy hunarmandchilik namunalari va tarixiy eksponatlarga katta qiziqish bildirdi. Oliy martabali mehmonga meʼmoriy uslubning oʻziga xos xususiyatlari, shuningdek, naqshlar va ramzlarning mazmun-mohiyati haqida batafsil maʼlumot berildi.
Buxoroning boy tarixi, Buyuk ipak yoʻlidagi oʻrni, ilm-fan va madaniyat rivojiga qoʻshgan ulkan hissasi haqida hikoya qiluvchi bu qadamjolar Tojikiston delegatsiyasida chuqur taassurot qoldirdi.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана осмотрели достопримечательности Бухары
Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон вместе с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым ознакомился с крепостью Арк, ансамблями Пои-Калян и Ляби-Хауз.
Крепость Арк – древняя цитадель Бухары, которая на протяжении почти полутора тысяч лет служила резиденцией правителей. Ее первые постройки относятся к IV–III векам до нашей эры, а нынешний облик сложился в основном в XVI веке. В прошлом это был фактически «город внутри города», включавший дворцы, административные здания, арсенал. Было отмечено, что в средние века здесь жили и творили такие великие мыслители, как Рудаки, Ибн Сино, а позднее — Омар Хайям.
Ансамбль Пои-Калян представляет большой интерес как один из самых величественных и известных архитектурных комплексов Бухары. В его состав входят знаменитый минарет высотой 45,6 метра, построенный в 1127 году, соборная мечеть, возведенная в 1514 году и способная одновременно вместить 12 тысяч человек, а также медресе Мир Араб, считающееся одним из самых авторитетных исламских учебных заведений. Особое величие ансамблю придают 288- купольная галерея, окружающая двор мечети, сотни колонн и ее уникальная акустика.
Ансамбль Ляби-Хауз – это одна из немногих сохранившихся средневековых площадей Бухары, в центре которой расположен старинный водоем. На протяжении веков здесь отдыхали горожане, велись беседы и торговля. В состав ансамбля входят медресе Кукельдаш, медресе и ханака Надира Диванбеги.
Лидер Таджикистана с большим интересом осмотрел художественную гармонию каждого памятника, образцы национального ремесла и исторические экспонаты. Высокому гостю представлена подробная информация об особенностях архитектурного стиля, а также смысловом значении орнаментов и символов.
Эти благословенные места, рассказывающие о богатой истории Бухары, ее роли на Великом шелковом пути, огромном вкладе в развитие науки и культуры, оставили у таджикской делегации глубокое впечатление.