Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon “Oʻzbekiston” xalqaro forumlar saroyida ikki mamlakat sanʼatkorlari ishtirokidagi anʼanaviy konsertni birgalikda tomosha qildilar.
Oʻzbekiston va Tojikiston xalqlarini uzoq oʻtmishga borib taqaladigan munosabatlar, mushtarak maʼnaviy va diniy qadriyatlar, anʼanalar hamda boy madaniy meros bogʻlab turadi.
Har ikki mamlakatda ham asrlar davomida shakllanib kelgan doʻstlik, oʻzaro hurmat va yaxshi qoʻshnichilik anʼanalari asrab-avaylanib, boyib bormoqda.
Ushbu madaniy tadbir buning yaqqol tasdigʻi boʻldi. Konsert dasturida birodar xalqlarimizning betakror va boy madaniyatini aks ettiruvchi milliy musiqa va sahna sanʼatining eng sara asarlari ijro etildi.
Oʻzbekiston va Tojikiston sanʼatkorlari hamda ansambllarining birgalikdagi chiqishlari oʻzaro anglashuv, maʼnaviy yaqinlik va faol madaniy muloqot ramzi boʻldi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон вместе посмотрели традиционный концерт мастеров искусства двух стран во Дворце международных форумов «Узбекистан».
Народы Узбекистана и Таджикистана объединяют глубокие исторические корни, общность духовных ценностей, религии и традиций, богатое культурное наследие.
В обеих странах бережно сохраняются и приумножаются многовековые традиции дружбы, взаимного уважения и добрососедства.
Ярким подтверждением этого стало и нынешнее культурное событие. В концертной программе были представлены лучшие образцы национального музыкального и сценического искусства, отражающие самобытность и богатство культур двух братских народов.
Совместные выступления артистов и ансамблей Узбекистана и Таджикистана стали символом взаимопонимания, духовной близости и активного культурного диалога.