Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari samarali muzokaralar natijalarini sarhisob qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Koʻksaroy qarorgohida ommaviy axborot vositalari vakillari bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvda Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishi yakunlari yuzasidan fikrlari bilan boʻlishdilar.
Mamlakatimiz yetakchisi Oʻzbekiston birodar Tojikistonning barqaror iqtisodiy oʻsishni taʼminlash, investitsiyalarni jalb qilish, inflyatsiyani jilovlash va aholining real daromadlarini oshirish borasida erishayotgan yuksak natijalaridan chin dildan mamnun ekanini taʼkidladi.
Tojikiston Oʻzbekiston uchun ishonchli strategik sherik va ittifoqchidir. Mamlakatlarimiz maqsadlari, qarash va intilishlari mushtarak ekani, ikki tomonlama munosabatlar siyosiy, iqtisodiy va gumanitar sohalarda jadal rivojlanayotgani taʼkidlandi.
Parlamentlar va hukumatlar, hududlar rahbarlari va ziyolilar darajasida muntazam uchrashuvlar oʻtkazilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻtgan yili ikki mamlakat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi qariyb bir milliard dollarga yetdi. Sanoat kooperatsiyasi jadal rivojlanmoqda. Hozirda mamlakatimizda 500 dan ortiq qoʻshma korxona faoliyat yuritmoqda.
Transport sohasidagi hamkorlik kengayib bormoqda. Poytaxtlar oʻrtasida haftasiga oʻnta aviareys amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston Prezidenti bugungi sammitga jiddiy tayyorgarlik koʻrilganini maʼlum qildi.
Hukumatlararo komissiya yigʻilishlari, hududlar, rektorlar, olimlar, yoshlar, tahlil markazlarining forumlari, Tojikiston madaniyati va kinosi kunlari, boshqa bir qator muhim tadbirlar muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Bugun boʻlib oʻtgan samarali muzokaralar hamda Davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishi davomida masalalarning keng doirasi muhokama qilindi, koʻp qirrali hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlari va maqsadlari belgilab olindi.
Barcha darajalarda faol aloqalarni davom ettirish, xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar, jumladan, Maslahat uchrashuvlari va “Markaziy Osiyo plyus” formatlari doirasida muloqotni mustahkamlash muhimligi taʼkidlandi.
Iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish zarurligi taʼkidlandi. Ikki mamlakat hukumatlariga alohida dastur asosida tovar ayirboshlashni ikki milliard dollarga yetkazish boʻyicha amaliy choralar koʻrish topshirildi.
Shu maqsadda “Oybek – Fotihobod” savdo zonasini tashkil etish tezlashtiriladi, energetika, geologiya, metallurgiya, toʻqimachilik, qishloq xoʻjaligi, farmatsevtika va boshqa sohalarda ikki milliard dollarlik tashabbuslarni oʻz ichiga olgan Kooperatsiya dasturi amalga oshiriladi.
Tomonlar ushbu loyihalarni ilgari surish uchun Qoʻshma investitsiya kompaniyasining salohiyatidan faol foydalanishga kelishib oldilar.
Transport va tranzit sohasiga alohida eʼtibor qaratildi. Yuk tashishda elektron ruxsatnoma berish tizimini joriy etish toʻgʻrisida bitim imzolandi, shuningdek, havo va temir yoʻl transporti qatnovlarini kengaytirish hamda chegara oʻtkazish punktlarining quvvatini oshirish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.
Ushbu oʻzaro muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarning asosiy maqsadi – biznes va fuqarolar uchun qulay sharoitlar yaratish hamda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish drayveri sifatida hududlar salohiyatini ishga solish.
Suv va energetika sohalaridagi hamkorlik ikki mamlakat aloqalarining muhim yoʻnalishi hisoblanadi.
“Yashil” energetika sohasida yirik loyihalarni birgalikda ilgari surish hamda suv taqsimoti, suv inshootlarini avtomatlashtirish va raqamlashtirish masalalarini muvofiqlashtirishga tayyorlik tasdiqlandi.
Madaniy-gumanitar aloqalar xalqlarimiz oʻrtasidagi mustahkam doʻstlik koʻprigi boʻlib qolmoqda. Hamkorlik doirasida Abdurahmon Jomiy va Alisher Navoiy doʻstligi haqida film tayyorlandi, Yangi Toshkentdagi koʻchalardan biriga esa Dushanbe shahri nomi berildi.
Yillik taqvim asosida taʼlim, turizm va yoshlar yoʻnalishlarida faol almashinuvlarni davom ettirish niyati bildirildi.
Ikki mamlakatdagi yirik o‘zbek va tojik diasporalarini qo‘llab-quvvatlash, madaniy markazlarni keng rivojlantirish, ona tili, an’ana va urf-odatlarni asrab-avaylash maqsadida Madaniy-gumanitar sohada hamkorlik bo‘yicha kompleks dastur tayyorlanadi.

На встрече с представителями средств массовой информации, состоявшейся в резиденции «Куксарой», Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон поделились оценками итогов первого заседания Высшего межгосударственного совета.
В начале встречи лидер нашей страны подчеркнул, что в Узбекистане искренне радуются высоким достижениям братского Таджикистана в обеспечении устойчивого роста экономики, привлечении инвестиций, сдерживании инфляции и повышении реальных доходов населения.
Таджикистан является надежным стратегическим партнером и союзником Узбекистана. Подчеркнуто, что наши страны разделяют единые цели, взгляды и устремления, а двусторонние отношения демонстрируют динамичное развитие
в политической, экономической и гуманитарной сферах.
С удовлетворением отмечено регулярное проведение встреч на уровне парламентов и правительств, глав регионов и представителей интеллигенции.
По итогам прошлого года товарооборот между странами достиг почти одного миллиарда долларов. Активно развивается промышленная кооперация – на сегодняшний день в нашей стране функционирует более 500 совместных предприятий.
Расширяется транспортное взаимодействие. Между столицами осуществляется десять авиарейсов в неделю.
Президент Узбекистана сообщил о проделанной серьезной подготовительной работе к нынешнему саммиту.
Успешно прошли заседания Межправительственной комиссии, форумы регионов, ректоров, ученых, молодежи, аналитических центров, Дни таджикской культуры и кино, а также ряд других важных мероприятий.
В ходе состоявшихся сегодня плодотворных переговоров и первого заседания Межгосударственного совета обсуждался широкий круг вопросов, были определены приоритеты и целевые задачи развития многопланового партнерства.
Подчеркнута важность продолжения активных контактов на всех уровнях, углубления диалога в рамках международных и региональных структур, включая форматы Консультативных встреч и «Центральная Азия плюс».
Особое внимание было уделено развитию экономического трека сотрудничества. Правительствам двух стран поручено принять практические меры по доведению товарооборота до двух миллиардов долларов на основе отдельной программы.
Для этого будет ускорено создание торговой зоны «Ойбек – Фотехобод» и реализована Программа кооперации с инициативами на два миллиарда долларов в сферах энергетики, геологии, металлургии, текстиля, сельского хозяйства, фармацевтики и других отраслей.
Стороны договорились активно использовать потенциал Совместной инвестиционной компании для продвижения этих проектов.
Отдельное внимание уделено транспортно-транзитной сфере. Подписано Соглашение о внедрении электронной системы разрешений при грузоперевозках, достигнуты договоренности о расширении авиационного и железнодорожного сообщения, увеличении пропускной способности на пограничных пунктах.
Главная цель всех этих скоординированных мер – создание благоприятных условий для бизнеса и граждан, а также задействование потенциала регионов как драйверов расширения торгово-экономического партнерства.
Одним из важных направлений взаимодействия является сотрудничество в водно-энергетической сфере.
Подтверждена готовность совместно продвигать крупные проекты «зеленой» энергетики, а также координировать вопросы водораспределения, автоматизации и цифровизации водных объектов.
Культурно-гуманитарные связи остаются надежным мостом дружбы между народами. В рамках сотрудничества подготовлен фильм о дружбе Абдурахмана Джами и Алишера Навои, а одной из улиц Нового Ташкента присвоено имя города Душанбе.
Объявлено о намерении продолжать активные обмены в области образования, туризма, молодежи на основе годового календаря.
В целях поддержки крупных узбекской и таджикской диаспор в двух странах, повсеместного развития культурных центров, сохранения родных языков, традиций и обычаев будет подготовлена комплексная Программа сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере.
В завершение подчеркнуто, что итоги нынешнего исторического визита будут всемерно способствовать дальнейшему укреплению союзнических отношений, а также целям устойчивого развития и процветания двух братских стран.