Oʻzbekiston – Tojikiston Oliy davlatlararo kengashining birinchi yigʻilishidan soʻng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash va almashish marosimi boʻldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini kengaytirish toʻgʻrisida qoʻshma bayonotni imzoladilar.
Bundan tashqari, hukumatlar, vazirliklar va idoralar darajasida koʻp qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan hujjatlar toʻplami, jumladan:
– Tovar ayirboshlashni oshirish dasturi;
– Sanoat kooperatsiyasi dasturi;
– Tovarlarning kelib chiqishini sertifikatlashtirish elektron tizimlarini oʻzaro qoʻllash toʻgʻrisida bitim;
– Sogʻliqni saqlash sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida bitim;
– Chegaraoldi hududlarda radiochastotalarni oʻzlashtirishni muvofiqlashtirish toʻgʻrisida bitim;
– “Oʻzbekiston – Tojikiston investitsiya kompaniyasi”ni tashkil etish toʻgʻrisidagi hukumatlararo bitimga oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisida bayonnoma;
– “E-Permit” axborot tizimidan foydalanish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisida bitim;
– Fanlar akademiyalari oʻrtasidagi ilmiy hamkorlik toʻgʻrisida bitim;
– 2026-2028-yillarda sanoat va innovatsiyalar sohasidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish rejasi;
– 2026-2028-yillarda togʻ-kon sanoati va yangi texnologiyalar sohasidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish rejasi;
– 2026-2027-yillarda madaniyat sohasida hamkorlik boʻyicha chora-tadbirlar rejasi;
– 2026-2028-yillarda turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”;
– 2026-2028-yillarda agrosanoat majmuida hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”;
– innovatsiya, davlat xizmati, moliya, taʼlim va sud qarorlarini majburiy ijro etish sohalarida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandumlar imzolandi.

По итогам первого заседания узбекско-таджикского Высшего межгосударственного совета состоялась церемония подписания и обмена двусторонними документами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон подписали Совместное заявление об углублении стратегического партнерства и союзнических отношений.
Кроме того, на уровне правительств, министерств и ведомств подписан пакет документов, предусматривающих дальнейшее наращивание многопланового сотрудничества. Среди них:
– Программа по увеличению товарооборота;
– Программа промышленной кооперации;
– Соглашение о взаимном применении электронных систем сертификации происхождения товаров;
– Соглашение о координации на приграничных зонах радиочастотных присвоений;
– Протокол о внесении изменений в межправительственное Соглашение о создании «Узбекско-Таджикской инвестиционной компании»;
– Соглашение о сотрудничестве по использованию информационной системы «Е-Permit»;
– Соглашение о научном сотрудничестве между академиями наук;
– План по реализации мероприятий в области промышленности и инноваций на 2026–2028 годы;
– План по реализации мероприятий в области горнодобывающей промышленности и новых технологий на 2026–2028 годы;
– План мероприятий по сотрудничеству в области культуры на 2026–2027 годы;
– «Дорожная карта» по развитию сотрудничества в сфере туризма на 2026-2028 годы;
– «Дорожная карта» по дальнейшему развитию сотрудничества в области агропромышленного комплекса на 2026–2028 годы;
– меморандумы о сотрудничестве в сферах инноваций, государственной службы, финансов, образования и принудительного исполнения судебных актов.