Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari yangi loyihalarni ishga tushirdilar
Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishidan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon yirik kooperatsiya loyihalarini ishga tushirish marosimida ishtirok etdilar.
Davlat rahbarlari 10 ta qoʻshma loyihani boshlab berdilar.
Ular doirasida Tojikistonda mebel va charm mahsulotlari korxonalarini tashkil etish, maishiy texnika ishlab chiqarishni kengaytirish, toʻqimachilik quvvatlarini barpo qilish, Toshkentda turar joy majmuasi va savdo obyektlarini qurish hamda Fargʻona viloyatida konserva mahsulotlari ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish koʻzda tutilgan.
Bundan tashqari, Andijon viloyatida sut mahsulotlari, Surxondaryo viloyatida esa meva sharbatlari va metall briketlar ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushirildi.
Shuningdek, Yangi Toshkentdagi koʻchalardan biriga Dushanbe shahri nomini berishga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari taqdimot qilingan loyihalarning amalga oshirilishi ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirishga kuchli surʼat bagʻishlashiga ishonch bildirdilar.

The Presidents of Uzbekistan and Tajikistan attend a ceremony to launch new projects
Following the first meeting of the Supreme Interstate Council, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Tajikistan Emomali Rahmon attended a ceremony to launch major cooperation projects.
The heads of state launched 10 joint projects.
These include the establishment of enterprises for the production of furniture and leather goods, the expansion of household appliance manufacturing, the construction of textile facilities in Tajikistan, the development of a residential complex and retail facilities in Tashkent, and the launch of canned goods production in the Fergana region.
In addition, production facilities for dairy products in the Andijan region, as well as for fruit juices and metal briquettes in the Surkhandarya region, were launched.
A ceremonial event was also held to name one of the streets in New Tashkent after the city of Dushanbe.
The Presidents of Uzbekistan and Tajikistan expressed confidence that the implementation of these projects will provide strong momentum for the further expansion of bilateral trade and economic cooperation between the two countries.