Neft-gaz tarmogʻidagi ishlar koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga neft-gaz tarmogʻida qazib chiqarish hajmini barqarorlashtirish va yangi zaxiralarni oʻzlashtirish boʻyicha chora-tadbirlar ijrosi yuzasidan hisobot berildi.
“Oʻzbekneftgaz” tizimida tabiiy gaz qazib chiqarish dinamikasi, mavjud pasayish omillari hamda ularni qoplash boʻyicha koʻrilayotgan choralar haqida axborot berildi. Joriy yilning birinchi choragida yangi quduqlarni ishga tushirish, mavjudlarini taʼmirlash va texnologik tadbirlarni amalga oshirish hisobiga qoʻshimcha hajmlar taʼminlangani, yil davomida esa bu boradagi ishlar yanada kengaytirilishi rejalashtirilgani qayd etildi.
Quduqlar samaradorligini oshirish uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Hozirda yangi 2D va 3D seysmik tadqiqotlar uchun istiqbolli maydonlar aniqlanmoqda. Burgʻilash va dala ishlari ustidan xalqaro standartlar asosida nazoratni kuchaytirish maqsadida supervayzing tizimini yoʻlga qoʻyish, geologik-gidrodinamik modellashtirish va qazib chiqarish dasturlarini yanada puxta shakllantirish boʻyicha choralar belgilangan.
Konlarda gaz qazib olish koeffitsientini oshirish, qiyin oʻzlashtiriladigan zaxiralarga yangi yondashuvlarni tatbiq etish, 2026-2027-yillarga moʻljallangan dasturlarning iqtisodiy samaradorligini baholash masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi. Bu borada xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlikda tegishli ishlar olib borilayotgani qayd etildi.
Davlatimiz rahbari tarmoqda ishlab chiqarish barqarorligini taʼminlash, mavjud quvvatlardan samarali foydalanish, geologiya-qidiruv va burgʻilash ishlarini tizimli tashkil etish, shuningdek, xorijiy hamkorlar bilan amaliy natija beradigan sheriklikni kengaytirish muhimligini taʼkidladi.
Mutasaddilarga belgilangan rejalar ijrosini qattiq nazoratga olish va har bir yoʻnalish boʻyicha aniq natijadorlikni taʼminlash yuzasidan topshiriqlar berildi.

Рассмотрены вопросы нефтегазовой отрасли
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о проводимой работе в нефтегазовой отрасли по стабилизации объемов добычи и освоению новых запасов.
Представлена информация о динамике добычи природного газа в системе «Узбекнефтегаза», имеющихся факторах снижения и принимаемых мерах по их компенсации. Отмечено, что в первом квартале текущего года дополнительные объемы обеспечены за счет ввода новых и ремонта действующих скважин, проведения технологических мероприятий. В течение года эту работу намечено расширить.
Отдельное внимание уделено вопросам внедрения современных технологий для повышения эффективности скважин. В настоящее время определяются перспективные площади для новых 2D- и 3D-сейсмических исследований. В целях усиления контроля за буровыми и полевыми работами на основе международных стандартов намечены меры по внедрению системы супервайзинга, геолого-гидродинамического моделирования и более тщательной проработке программ добычи.
Также рассмотрены вопросы повышения коэффициента извлечения газа на месторождениях, применения новых подходов к трудноизвлекаемым запасам и оценки экономической эффективности программ, рассчитанных на 2026–2027 годы. Отмечено, что в этом направлении ведется соответствующая работа совместно с международными компаниями.
Глава государства подчеркнул важность обеспечения стабильности производства в отрасли, эффективного использования имеющихся мощностей, системной организации геологоразведочных и буровых работ, а также расширения партнерства с зарубежными компаниями, ориентированного на практический результат.
Ответственным лицам даны поручения взять под строгий контроль исполнение намеченных планов и обеспечить конкретную результативность по каждому направлению.