Tojikiston Prezidenti davlat tashrifi bilan Oʻzbekistonda boʻladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon 26-27-mart kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda boʻladi.
Tashrif doirasida oliy darajadagi muzokaralar hamda Oʻzbekiston va Tojikiston yetakchilari raisligida Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtadi.
Boʻlajak tadbirlar kun tartibidan Oʻzbekiston – Tojikiston doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari oʻrin olgan.
Siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va hududlararo hamkorlikni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi hamda transport sohasida oʻzaro bogʻliqlikni rivojlantirish, suv va energetika xavfsizligini taʼminlash hamda keng koʻlamli madaniy va gumanitar almashinuvlarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratiladi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar hamda koʻp tomonlama formatlar doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashadilar.
Shuningdek, bir qator yangi qoʻshma loyihalarni ishga tushirish koʻzda tutilgan, koʻp qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli toʻplami imzolanishi rejalashtirilgan.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон 26-27 марта совершит государственный визит в нашу страну.
В рамках программы пребывания состоятся переговоры на высшем уровне и первое заседание Высшего межгосударственного совета под председательством лидеров Узбекистана и Таджикистана.
Ключевыми темами насыщенной повесткипредстоящих мероприятий станут вопросы дальнейшего укрепления узбекско-таджикскихотношений дружбы и добрососедства,стратегического партнерства и союзничества.
Отдельное внимание будет уделено укреплению политического диалога, расширению торгово-экономического и межрегионального сотрудничества, углублению промышленной кооперации, транспортной взаимосвязанности, обеспечению водно-энергетической безопасности, продолжению обширных культурно-гуманитарных обменов.
Главы государств обменяются мнениями по актуальным аспектам международной и региональной повестки, взаимодействия в рамках многосторонних форматов.
Предусматривается также запуск ряда новых совместных проектов, подписание солидного пакета двусторонних документов, нацеленных на дальнейшее развитие многопланового сотрудничества.