Tojikiston Prezidenti davlat tashrifi bilan Oʻzbekistonda boʻladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon 26-27-mart kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda boʻladi.
Tashrif doirasida oliy darajadagi muzokaralar hamda Oʻzbekiston va Tojikiston yetakchilari raisligida Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtadi.
Boʻlajak tadbirlar kun tartibidan Oʻzbekiston – Tojikiston doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari oʻrin olgan.
Siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va hududlararo hamkorlikni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi hamda transport sohasida oʻzaro bogʻliqlikni rivojlantirish, suv va energetika xavfsizligini taʼminlash hamda keng koʻlamli madaniy va gumanitar almashinuvlarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratiladi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar hamda koʻp tomonlama formatlar doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashadilar.
Shuningdek, bir qator yangi qoʻshma loyihalarni ishga tushirish koʻzda tutilgan, koʻp qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli toʻplami imzolanishi rejalashtirilgan.

President of Tajikistan to pay a state visit to Uzbekistan
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon will pay a state visit to Uzbekistan on March 26–27.
The visit program includes high-level talks and the first meeting of the Supreme Interstate Council, to be co-chaired by the leaders of Uzbekistan and Tajikistan.
Key topics on the agenda will focus on further strengthening Uzbek–Tajik relations of friendship and good-neighborliness, as well as strategic partnership and alliance.
Special attention will be paid to strengthening political dialogue, expanding trade, economic, and interregional cooperation, deepening industrial collaboration, enhancing transport connectivity, ensuring water and energy security, and continuing broad cultural and humanitarian exchanges.
The heads of state will exchange views on topical aspects of the international and regional agenda, as well as on cooperation within multilateral formats.
The launch of several new joint projects and the signing of a comprehensive package of bilateral documents aimed at further developing multifaceted cooperation are also planned.