2025-yil oxiriga kelib, Oʻzbekiston turizm sohasida kuchli va dinamik oʻsishni namoyish etdi. Mamlakatga qariyb 12 million xorijiy sayyoh tashrif buyurdi, bu oʻtgan yilga nisbatan 16% ga koʻp.
Turizm eksporti 4,8 milliard dollardan oshdi, bu Oʻzbekistonga xalqaro miqyosda qiziqishning ortib borayotganini va mintaqadagi eng istiqbolli sayyohlik maskanlaridan biri sifatidagi mavqeini mustahkamlaganini tasdiqlaydi.
Bu natijalar turizm sohasida infratuzilmani yaxshilash, transportdan foydalanish imkoniyatini rivojlantirish, xizmatlarni raqamlashtirish va sayohatchilar uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan izchil islohotlar natijasida erishildi. Mamlakat turizm klasterlarini rivojlantirish, xizmat koʻrsatish sifatini oshirish va xalqaro hamkorlikni kengaytirish boʻyicha loyihalarni faol amalga oshirmoqda.
Respublikada xorijiy fuqarolar uchun soddalashtirilgan kirish tartibi joriy etildi. Xususan, hozirda 94 ta xorijiy davlat fuqarolari uchun vizasiz kirish, 52 ta davlat uchun elektron kirish vizalari va 45 ta davlat uchun besh kunlik tranzit vizasiz kirish mavjud. Dunyoning bir qator mintaqalaridagi hozirgi geosiyosiy beqarorlik, jumladan, ayrim mamlakatlarda ommaviy norozilik namoyishlari va namoyishlar fonida sayyohlarning xavfsizligi va qulayligi tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston millati yoki dinidan qat'i nazar, barcha mehmonlar uchun ochiq bo'lgan barqaror, xavfsiz va mehmondo'st mamlakat maqomini saqlab qolmoqda. Hurmat, bag'rikenglik va chinakam mehmondo'stlik an'analari o'zbek madaniyatining ajralmas qismidir.
Xalqaro reytinglar O'zbekistondagi yuqori darajadagi xavfsizlikni tasdiqlaydi. O'zbekiston so'nggi yillarda global xavfsizlik indekslari bo'yicha doimiy ravishda eng yuqori o'rinlarni egallab kelmoqda. Xususan, Xalqaro SOS xavf xaritasiga ko'ra, mamlakat kam xavfli yo'nalish sifatida tasniflangan bo'lib, umumiy xavfsizlik bo'yicha uni bir qator Yevropa mamlakatlari bilan tenglashtiradi.
Numbeo xavfsizlik indeksiga ko'ra, O'zbekiston 148 mamlakat orasida 25-o'rinni egallaydi va jinoyatchilik darajasi doimiy ravishda pastligini ko'rsatadi. Bundan tashqari, O'zbekiston yakkaxon ayollar sayohati xavfsizligi indeksi va xavfsizlikni idrok etish indeksi bo'yicha dunyoda birinchi o'rinni egalladi va mustaqil ayol sayohatchilar uchun eng yuqori xavfsizlik ballaridan biriga erishdi. Bundan tashqari, Gallup Global Law and Order indeksiga ko'ra, mamlakat jamoat xavfsizligi va qonun ustuvorligiga ishonch bo'yicha dunyo yetakchilari qatoridan joy oldi. Birgalikda, ushbu baholar O'zbekistonning xavfsiz, barqaror va qulay sayyohlik maskani sifatidagi barqaror xalqaro imidjiga hissa qo'shadi.
Bugungi kunda Oʻzbekiston sayyohlarga nafaqat Buyuk Ipak yoʻlining boy madaniy va tarixiy merosini, balki zamonaviy infratuzilma, qulay sharoitlar va ochiq muhitni ham taklif etadi.

Узбекистан укрепляет позиции как безопасное и открытое туристическое направление
По итогам 2025 года Узбекистан демонстрирует уверенный и динамичный рост туристической отрасли. Страну посетили почти 12 млн иностранных туристов, что на 16% больше по сравнению с предыдущим годом.
Экспорт туристических услуг превысил 4,8 млрд долларов США, что подтверждает растущий международный интерес к Узбекистану и укрепление его позиций как одного из наиболее перспективных туристических направлений региона.
Данные результаты стали возможны благодаря последовательным реформам в сфере туризма, направленным на улучшение инфраструктуры, развитие транспортной доступности, цифровизацию услуг и создание благоприятных условий для путешественников. В стране активно реализуются проекты по развитию туристических кластеров, повышению качества сервиса и расширению международного сотрудничества.
В Республике внедрен упрощенный порядок въезда для иностранных граждан, в частности, в настоящее время установлен безвизовый въезд для граждан 94 иностранных государств, электронная въездная виза для 52 стран и пятидневный транзитный безвизовый въезд для 45 стран.
На фоне текущей геополитической нестабильности в ряде регионов мира, включая проведение массовых акций и демонстраций в отдельных странах, всё большее значение приобретает фактор безопасности и комфортного пребывания туристов.
В этом контексте Узбекистан сохраняет статус стабильного, безопасного и гостеприимного государства, открытого для всех гостей независимо от их национальности и вероисповедания. Традиции уважения, толерантности и искреннего гостеприимства являются неотъемлемой частью культуры узбекского народа.
Международные рейтинги подтверждают высокий уровень безопасности в Узбекистане. Узбекистан на протяжении последних лет стабильно занимает ведущие позиции в глобальных индексах безопасности. В частности, согласно “International SOS Risk Map”, страна отнесена к категории направлений с низким уровнем рисков (Low Risk), что ставит её в один ряд с рядом государств Европы по уровню общей безопасности.
По данным “Numbeo Safety Index”, Узбекистан занимает 25-е место среди 148 стран мира, демонстрируя устойчиво низкий уровень преступности. Кроме того, в рейтинге “Solo Female Travel Safety Index” и “Safety Perceptions Index” Узбекистан занял 1-е место в мире, получив один из самых высоких показателей безопасности для самостоятельных путешествий женщин. Дополнительно, по индексу “Gallup Global Law and Order Index”, страна также входила в число мировых лидеров по уровню общественной безопасности и доверию к правопорядку. В совокупности эти оценки формируют устойчивый международный имидж Узбекистана как безопасного, стабильного и комфортного направления для туристов.
Сегодня Узбекистан предлагает туристам не только богатое культурно-историческое наследие Великого шелкового пути, но и современную инфраструктуру, комфортные условия и атмосферу открытости.