Yangi Toshkentdagi “Buyuk Ipak yoʻli” loyihasi taqdimot qilindi
Maʼlumki, Yangi Toshkent shahrini barpo etish doirasida birinchi bosqichda 6 ming gektar hududda qurilish ishlarini amalga oshirish koʻzda tutilgan. Ushbu bosqich yakunida 600 ming aholi uchun zamonaviy infratuzilma yaratiladi. Loyiha toʻliq roʻyobga chiqarilganda esa Yangi Toshkent 2 million nafar aholi yashaydigan zamonaviy megapolisga aylanadi.
Maydoni 32 gektar boʻlgan “Buyuk Ipak yoʻli” majmuasi Yangi Toshkentning muhim jamoat va madaniy makonlaridan biri boʻlishi rejalashtirilgan. Bu yerda turar joylar, tijorat binolari, mehmonxonalar, madaniyat va taʼlim markazlari, shuningdek, boshqa zamonaviy infratuzilma obyektlari quriladi.
Konsepsiyaga koʻra, majmua hududida Buyuk Ipak yoʻli bilan bogʻliq turli sivilizatsiyalarga bagʻishlangan mavzuli mahallalar tashkil etiladi. Har bir hudud Buyuk Ipak yoʻli boʻyida joylashgan mamlakatlarni ifodalaydi.
Taqdimotda Oʻzbekiston mahallasiga alohida eʼtibor qaratildi. Bu yerda har bir bino, har bir koʻcha va maydon orqali xalqimizning tarixi, madaniyati va qadriyatlarini aks ettirish zarurligi qayd etildi.
Mamlakatimizning boy tarixiy merosini yanada keng namoyon etish, ajdodlarimizning ilm-fan, madaniyat va meʼmorchilik sohalaridagi ulkan yutuqlarini yosh avlodga yetkazish, shuningdek, xalqaro turizm salohiyatini oshirishga qaratilgan bir qator muzeylarni renovatsiya qilish rejalari ham koʻrib chiqildi.
Jumladan, Imom Moturidiy ziyoratgohida muzey tashkil etish, unda “Yangi Oʻzbekistonda Imom Moturidiy merosiga eʼtibor”, “Imom Moturidiy hayoti” kabi mavzuli zallar va moturidiylik taʼlimotiga bagʻishlangan boʻlimlar joylashtirish rejalashtirilgan. Shuningdek, “Bahouddin Naqshband” ilmiy-innovatsion muzeyi faoliyatini mazmunan boyitish, ayniqsa, “Yetti pir” zalida ulugʻ allomalar hayoti va merosini zamonaviy shaklda keng yoritish boʻyicha takliflar bildirildi.
Bundan tashqari, Temuriylar tarixi davlat muzeyini zamonaviy muzeyshunoslik va dizayn yechimlari asosida renovatsiya qilish rejasi haqida ham axborot berildi. Unda ekspozitsiya zallarini qayta shakllantirish va tashrif buyuruvchilarga yuqori darajadagi vizual va maʼrifiy tajribani taklif etish koʻzda tutilgan. Har bir zal alohida tarixiy davr va mavzuga bagʻishlanadi.

Президенту Шавкату Мирзиёеву представлен проект «Великий Шелковый путь», который планируется реализовать на территории Нового Ташкента.
Как известно, в рамках первого этапа строительства Нового Ташкента ведутся работы на 6 тысячах гектаров площади. По завершении этого этапа будет создана современная инфраструктура для 600 тысяч жителей. С полной реализацией проекта Новый Ташкент станет современным мегаполисом для населения в 2 миллиона человек.
Комплекс «Великий Шелковый путь» площадью 32 гектара планируется сделать одним из важнейших общественных и культурных центров Нового Ташкента. В нем разместятся жилые и коммерческие объекты, гостиницы, культурные и образовательные центры, а также другие современные объекты инфраструктуры.
Согласно концепции, комплекс будет включать тематические кварталы, посвященные различным цивилизациям Великого Шелкового пути. Каждая махалля будет представлять ту или иную страну, расположенную вдоль Великого Шелкового пути.
На презентации особое внимание уделено кварталу «Узбекистан». Отмечено, что здесь через каждое здание, каждую улицу и площадь необходимо отразить историю, культуру и ценности нашего народа.
Рассмотрены также планы реновации ряда музеев, предусматривающие дальнейшее продвижение богатого исторического наследия нашей страны, доведение до молодого поколения великих достижений наших предков в области науки, культуры и архитектуры, а также повышение международного туристического потенциала страны.
В частности, планируется организовать музей в реконструируемом комплексе Имама Мотуриди, разместить в нем такие тематические залы, как «Внимание к наследию Имама Мотуриди в Новом Узбекистане», «Жизнь Имама Мотуриди», а также разделы, посвященные матуридизму. Кроме того, выдвинуты предложения по обогащению содержания научно-инновационного музея «Бахауддина Накшбанди», особенно в контексте широкого освещения жизни и наследия великих ученых в зале «Етти пир».
Кроме того, доложено о плане реновации Государственного музея истории Тимуридов с использованием современных музеологических и дизайнерских решений. Предусматривается перепланировать выставочные залы и предложить посетителям высококачественный визуальный и образовательный опыт. Каждый зал будет посвящен отдельному историческому периоду и теме.
Общая цель представленных проектов – глубокое освещение национальной истории на научной основе, формирование современной культурной инфраструктуры и создание привлекательных туристических пространств для посетителей нашей страны.