Prezident Yangi Toshkentda musiqali favvora loyihasi bilan tanishdi
Mamlakatimizda aholi uchun zamonaviy jamoat makonlari, koʻngilochar va madaniy hordiq maskanlarini tashkil etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bu kabi loyihalar shaharlar qiyofasini boyitish, aholi uchun qulay dam olish muhitini yaratish, shuningdek, mahalliy va xorijiy mehmonlar oqimini koʻpaytirishga xizmat qiladi.
Yangi Toshkentda qariyb 8 gektardan iborat maydonda musiqali favvora majmuasi barpo etish rejalashtirilgan.
Loyihaga koʻra, suv yuzasining umumiy maydoni 6,3 gektarni tashkil etadigan havzada 1,5 gektar maydonda suv, musiqa va yorugʻlik uygʻunligidagi shoularni oʻtkazish imkonini beradigan favvora barpo etiladi. Majmua tarkibida suvni 232 metr balandlikkacha ota oladigan super favvora, diametri 100 metrli suzuvchi platforma boʻladi.
Favvora radiusi 185 metr boʻlgan, 360 darajali suv ekranini hosil qilish hamda uning yuzasida turli tasvirlarni proyeksiya qilishga qodir boʻladi.
Shuningdek, yuqori quvvatli lazer nurlari, dinamik suv kompozitsiyalari va turli vizual effektlardan foydalanish rejalashtirilgan. Nasos, elektr, lazerli proyeksiya va boshqa texnik tizimlar yer ostidagi ikki qavatli inshootda joylashtiriladi.
Suv havzasi atrofida yashil hududlar hamda xizmat koʻrsatish obyektlarini tashkil etish koʻzda tutilgan. Ushbu majmua Yangi Toshkentning eng diqqatga sazovor joylaridan biriga aylanishi, shaharning meʼmoriy qiyofasini boyitishi va turli madaniy tadbirlar, bayram hamda festivallar uchun yana bir zamonaviy maskan boʻlib xizmat qilishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari loyihaning mazmun-mohiyati, texnik yechimlari va hududni kompleks obodonlashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi. Bu yerga tashrif buyuruvchilar uchun zamonaviy savdo, ovqatlanish va servis xizmatlarini sifatli tashkil etish muhimligini taʼkidladi. Shu bilan birga, ayni hududda joriy yilgi Mustaqillik bayrami munosabati bilan shou tadbirlarini yuqori saviyada oʻtkazish zarurligi qayd etildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом фонтанного комплекса, который будет построен в Новом Ташкенте.
В нашей стране уделяется особое внимание созданию для населения современных общественных пространств, мест для развлечений и культурного досуга. Такие проекты служат обогащению облика городов, созданию комфортной среды для отдыха, а также увеличению потока местных и иностранных гостей.
В Новом Ташкенте планируется строительство музыкального фонтанного комплекса на территории площадью около 8 гектаров.
Согласно проекту, в бассейне с общей площадью водной поверхности 6,3 гектара будет сооружен фонтан, который позволит проводить шоу воды, музыки и света на площади 1,5 гектара. В состав комплекса войдут суперфонтан, способный выбрасывать воду на высоту до 232 метров, а также плавучая платформа диаметром 100 метров.
Фонтан сможет формировать круговой водный экран радиусом 185 метров и проецировать на него различные изображения в формате 360 градусов.
Также предусмотрено использование мощных лазерных лучей, динамичных водных композиций и различных визуальных эффектов. Насосные системы, электрооборудование, лазерные проекторы и другие технические устройства будут размещены в подземном двухэтажном сооружении.
Вокруг водоема намечено обустроить зеленые зоны и объекты обслуживания. Ожидается, что этот комплекс станет одной из самых примечательных достопримечательностей Нового Ташкента, обогатит архитектурный облик города и послужит еще одной современной площадкой для проведения культурных мероприятий, праздников и фестивалей.
Глава государства уделил особое внимание содержательной части проекта, его техническим решениям и вопросам комплексного благоустройства территории. Он подчеркнул важность качественной организации современных торговых, гастрономических и сервисных услуг для посетителей. Вместе с тем была отмечена необходимость проведения на этой площадке в текущем году зрелищных мероприятий, посвященных Дню независимости.