Prezident Yangi Toshkentda musiqali favvora loyihasi bilan tanishdi
Mamlakatimizda aholi uchun zamonaviy jamoat makonlari, koʻngilochar va madaniy hordiq maskanlarini tashkil etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bu kabi loyihalar shaharlar qiyofasini boyitish, aholi uchun qulay dam olish muhitini yaratish, shuningdek, mahalliy va xorijiy mehmonlar oqimini koʻpaytirishga xizmat qiladi.
Yangi Toshkentda qariyb 8 gektardan iborat maydonda musiqali favvora majmuasi barpo etish rejalashtirilgan.
Loyihaga koʻra, suv yuzasining umumiy maydoni 6,3 gektarni tashkil etadigan havzada 1,5 gektar maydonda suv, musiqa va yorugʻlik uygʻunligidagi shoularni oʻtkazish imkonini beradigan favvora barpo etiladi. Majmua tarkibida suvni 232 metr balandlikkacha ota oladigan super favvora, diametri 100 metrli suzuvchi platforma boʻladi.
Favvora radiusi 185 metr boʻlgan, 360 darajali suv ekranini hosil qilish hamda uning yuzasida turli tasvirlarni proyeksiya qilishga qodir boʻladi.
Shuningdek, yuqori quvvatli lazer nurlari, dinamik suv kompozitsiyalari va turli vizual effektlardan foydalanish rejalashtirilgan. Nasos, elektr, lazerli proyeksiya va boshqa texnik tizimlar yer ostidagi ikki qavatli inshootda joylashtiriladi.
Suv havzasi atrofida yashil hududlar hamda xizmat koʻrsatish obyektlarini tashkil etish koʻzda tutilgan. Ushbu majmua Yangi Toshkentning eng diqqatga sazovor joylaridan biriga aylanishi, shaharning meʼmoriy qiyofasini boyitishi va turli madaniy tadbirlar, bayram hamda festivallar uchun yana bir zamonaviy maskan boʻlib xizmat qilishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari loyihaning mazmun-mohiyati, texnik yechimlari va hududni kompleks obodonlashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi. Bu yerga tashrif buyuruvchilar uchun zamonaviy savdo, ovqatlanish va servis xizmatlarini sifatli tashkil etish muhimligini taʼkidladi. Shu bilan birga, ayni hududda joriy yilgi Mustaqillik bayrami munosabati bilan shou tadbirlarini yuqori saviyada oʻtkazish zarurligi qayd etildi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed the project for a fountain complex to be built in New Tashkent.
In the country, special attention is paid to the creation of modern public spaces for recreation, entertainment, and cultural leisure. Such projects enhance the urban landscape, create a comfortable environment for recreation, and increase the flow of both domestic and international visitors.
In New Tashkent, the construction of a musical fountain complex covering an area of about 8 hectares is planned.
According to the project, the fountain will be built within a basin with a total water surface area of 6.3 hectares, enabling water, music, and light shows across an area of 1.5 hectares. The complex will feature a super-fountain capable of reaching heights of up to 232 meters, as well as a floating platform with a diameter of 100 meters.
The fountain will be able to create a circular water screen with a radius of 185 meters, onto which various images can be projected in a 360-degree format.
The project also includes the use of powerful laser beams, dynamic water compositions, and a range of visual effects. Pumping systems, electrical equipment, laser projectors, and other technical installations will be housed in a two-storey underground structure.
Green areas and service facilities are planned around the water body. The complex is expected to become one of New Tashkent’s key attractions, enhancing the city’s architectural appearance and serving as a modern venue for cultural events, holidays, and festivals.
The Head of State paid particular attention to the project’s concept, its technical solutions, and the comprehensive development of the surrounding area. He emphasized the importance of ensuring high-quality retail, dining, and service facilities for visitors. The need to hold large-scale Independence Day events at this venue this year was also noted.