Ushbu zamonaviy sport majmuasiga oʻtgan yilning 11-noyabr kuni davlatimiz rahbari tomonidan tamal toshi qoʻyilgan edi.
Ayni paytda oʻyingoh qurilishi jadal davom etmoqda. Jumladan, yerni tekislash ishlari toʻliq yakunlangan. Poydevor quyish ishlari toʻqson besh foizga bajarilgan. Qurilish joyiga metall-konstruksiya materiallari bosqichma-bosqich keltirilmoqda.
Qayd etish kerak, keyingi yillar mamlakatimiz futbol sohasida tub burilish davri boʻldi. Jumladan, mahalliy chempionatlar tizimi isloh qilinib, bolalar va oʻsmirlar akademiyalari tashkil etildi, hududlarda 75 ta katta va 302 ta mini stadion faoliyat koʻrsatmoqda.
Maʼlumki, 2017-yilda yurtimizda FIFA va Osiyo futbol konfederatsiyasi talablariga javob beradigan maydonlarning soni atigi 3 ta boʻlgan. Bugun ularning soni 10 tadan oshdi.
Shuningdek, 1,5 mingta maktabning futbol stadionlari taʼmirlanib, 1 milliondan ziyod oʻquvchi va mahalla yoshlari qamrab olindi. Yoshlar oʻrtasida mahalla, tuman, viloyat va respublika turnirlarini anʼanaviy oʻtkazish yoʻlga qoʻyildi.
Bu saʼy-harakatlar oʻz natijasini bera boshladi.
Futbol boʻyicha olimpiya terma jamoamiz Parijdagi olimpiadada ilk bor ishtirok etdi. Tariximizda birinchi marotaba milliy terma jamoamiz joriy yilda boʻladigan jahon chempionati yoʻllanmasini qoʻlga kiritdi.
Oʻtgan yilning 2-oktabr kuni FIFA Kengashi yigʻilishida futbol boʻyicha 20 yoshgacha boʻlganlar oʻrtasida 2027-yildagi jahon chempionatini Oʻzbekiston va Ozarbayjonda oʻtkazish boʻyicha qaror qabul qilindi.
Ushbu jahon chempionati doirasidagi oʻyinlar ikki mamlakatdagi 3 tadan stadionda oʻtkaziladi. Jahon chempionatlarining final va yarim final oʻyinlari sigʻimi 50 mingdan koʻp boʻlgan stadionda oʻtkazilishi FIFA talablaridan biri hisoblanadi.
Mamlakatimiz futboli uchun muhim loyiha – Yangi Toshkent stadioni shu maqsadda qurilmoqda. Qiymati 100 million dollarlik ushbu oʻyingoh qurilishi uchun nega aynan Yangi Toshkent hududi tanlandi? Sababi Yangi Toshkent kelajakda mamlakatimizning yangi imkoniyatlar va ilgʻor gʻoyalar markaziga aylanadi.
Yangi Toshkent stadioni FIFAning barcha talablariga mos ravishda barpo etilmoqda. Majmua Osiyodagi eng yirik va zamonaviy infratuzilmaga ega futbol maydonlaridan biri boʻladi.
Mazkur inshoot nafaqat 2027-yilgi 20 yoshgacha boʻlganlar oʻrtasidagi jahon chempionati uchun, balki butun oʻzbek futboli va yoshlar sportining kelgusi rivoji uchun xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbariga qurilish jarayoni haqda batafsil ma’lumot berildi.
55 ming tomoshabinga mo‘ljallangan Yangi Toshkent stadioni 6 qavatli bo‘ladi, unda nafaqat sportchilar, balki tashrif buyuruvchilar va matbuot xodimlari uchun ham keng qulayliklar yaratiladi. Tomoshabinlar stadionga tez fursatda kirib-chiqishlari uchun o‘ndan ortiq eskalator o‘rnatiladi. Hududda yana qo‘shimcha 3 ta mashg‘ulot maydoni bo‘ladi. Stadion yaqinida metro bekati barpo etiladi. 5 ming 500 o‘rinli avtoturargoh quriladi.

Строительство современного футбольного стадиона в Новом Ташкенте продолжается в ускоренном темпе
24 марта Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел ход строительства в Новом Ташкенте крупного спортивного сооружения – современного футбольного стадиона.
Первый камень в фундамент этого современного спортивного комплекса был заложен главой нашей государства 11 ноября прошлого года.
Сейчас строительство стадиона продолжается в ускоренном темпе. Полностью завершены работы по выравниванию грунта. Заливка фундамента выполнена на 95 процентов. На место строительства поэтапно доставляются металлоконструкции.
Следует отметить, что последние годы стали периодом кардинальных изменений в сфере отечественного футбола. В частности, реформирована система местных чемпионатов, созданы детские и юношеские академии, в регионах функционируют 75 крупных и 302 мини стадиона.
Как известно, в 2017 году в нашей стране было всего 3 стадиона, отвечающих требованиям ФИФА и Азиатской футбольной конфедерации. Сегодня их насчитывается более 10.
Кроме того, отремонтированы футбольные стадионы 1,5 тысяч школ, что позволило охватить более 1 миллиона учеников и молодёжи в махаллях. Налажено проведение на традиционной основе махаллинских, районных, региональных и республиканских турниров среди молодежи.
Эти усилия начинают приносить свои плоды.
Национальная олимпийская сборная по футболу впервые приняла участие в Олимпийских играх в Париже. Беспрецедентным событием в нашей истории стал выход национальной сборной на чемпионат мира, который состоится в этом году.
2 октября прошлого года на заседании Совета ФИФА было принято решение о проведении Чемпионата мира по футболу U-20 в 2027 году в Узбекистане и Азербайджане.
Для проведения матчей этого чемпионата мира будут задействованы по 3 стадиона в двух странах. Одним из требований ФИФА является проведение финальных и полуфинальных матчей чемпионата мира на стадионах вместимостью более 50 тысяч человек.
Значимый проект для футбола нашей страны – стадион Новый Ташкент – строится именно с этой целью. Почему для строительства этого стадиона стоимостью 100 миллионов долларов была выбрана территория именно Нового Ташкента? Причина в том, что в будущем Новый Ташкент станет центром новых возможностей и прогрессивных идей для нашей страны.
Новый стадион в Ташкенте строится в соответствии со всеми требованиями ФИФА. Комплекс станет одним из крупнейших и обладающих современной инфраструктурой футбольных стадионов в Азии.
Это сооружение будет служить не только для Чемпионата мира по футболу U-20 в 2027 году, но и для будущего развития узбекского футбола и молодежного спорта в целом.
Главе государства была представлена подробная информация о ходе строительства.
Стадион Нового Ташкента, рассчитанный на 55 тысяч зрителей, будет иметь шесть этажей. Здесь создаются все необходимые условия не только для спортсменов, но и для посетителей, а также представителей средств массовой информации. Для удобного и быстрого входа и выхода зрителей предусмотрена установка более десяти эскалаторов. На прилегающей территории также разместятся еще три тренировочных поля. Рядом со стадионом будет построена станция метро и создана автостоянка на 5 500 мест.
Президент особо подчеркнул, что в нашей стране впервые возводится крытый стадион такой вместимости, поэтому важно уделить внимание каждой детали. Отмечена необходимость уже сегодня планировать работы по благоустройству прилегающей территории и последовательно, поэтапно их реализовывать.