Butun dunyo nurga, go‘zallikka to‘lgan shu dilbar faslda jonajon diyorimizga sharqona yangi yil – Navro‘zi olam kirib kelmoqda.
Bugun bamisoli ikki azim daryo tutashmoqda – Navro‘z bayramini muborak Ramazon hayiti bilan birga nishonlamoqdamiz.
Tabiat uyg‘onishi va ruhiy poklanish ramzi bo‘lgan mana shunday qutlug‘ ayyomlar bilan sizlarni, ko‘pmillatli butun xalqimizni chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Dunyoning olis va yaqin mamlakatlarida ishlayotgan, tahsil olayotgan vatandoshlarimizni ham muborakbod etib, ularga ezgu salom va tilaklarimizni izhor etaman.
Bayram barchamizga muborak bo‘lsin!
Navro‘zi olam diyorimizga tinchlik va baxt olib kelsin!
Bugun bahorni sog‘ingan yuraklarimiz yangi kun, yangi hayot shukuhi bilan yashamoqda.
Osmondan obirahmat yog‘ilib, daryo va ko‘llarimiz suvga to‘lmoqda. Bog‘larimiz, qir va adirlarimiz o‘t-o‘lanlar bilan qoplanib, yilimiz barakali bo‘lishidan darak bermoqda.
Shahar va qishloqlarimiz, vodiy va vohalarimizda sayil-tomoshalar boshlanmoqda.
Yangilanish fasli bo‘lgan Navro‘z kunlarida xalqimizning umummilliy birdamligi, bunyodkorlik salohiyati yanada yaqqol namoyon bo‘lmoqda.
Navro‘z qadriyatlariga sodiq bo‘lib, millati, tili, dinidan qat’i nazar, har bir yurtdoshimizni, butun el-yurtimizni rozi qilish yo‘lidagi ishlarimizni yangi bosqichga ko‘tarmoqdamiz. Bu yilgi bayramga “Navro‘zni ulug‘lash – insonni ulug‘lashdir”, degan da’vatkor g‘oya asos bo‘lgani ham buning yaqqol tasdig‘idir.
Biz barcha hududlarimizga, qishloq va ovullar, mahallalarimizga Yangi O‘zbekiston nafasini olib kirish bo‘yicha katta harakat boshladik.
Yangi ish o‘rinlari yaratish, kambag‘allikni qisqartirish, ijtimoiy himoyani kuchaytirish borasida ham ulkan qadamlar qo‘ymoqdamiz. Yangi-yangi zamonaviy korxonalar, kommunikatsiya tarmoqlari, shinam uy-joylar, ta’lim, tibbiyot, madaniyat va sport obyektlari barpo etilmoqda.
Kelgusida bunday qurilishlar ko‘lamini yanada kengaytiramiz.
Ushbu fayzli tongda mirishkor dehqon va fermerlarimizga barchamiz yuksak hurmat va ehtirom bildiramiz.
Siz, azizlarning elimiz dasturxonini yanada to‘kin va farovon qilishdek ezgu ishlaringizda zafar va omadlar tilaymiz. Chunki, sizlarning olijanob mehnatingiz bilan xalqimizning rizqu nasibasi butun bo‘ladi. Bu borada davlatimiz, jamiyatimiz sizlarni doimo qo‘llab-quvvatlaydi.
Yangi O‘zbekiston mamlakatimiz yoshlari uchun yuksak parvozlar, katta-katta g‘alabalar maydoniga aylanib bormoqda. Yaqinda yoshlarimiz bilan uchrashib, bunga yana bir bor ishonch hosil qildim. Har bir yo‘nalishda – ta’lim, ilm-fan, madaniyat va san’at, sport, IT va biznes sohalarida yangi nomlar, yangi qahramonlar paydo bo‘lmoqda. Mana shunday bilimli, jo‘shqin va izlanuvchan o‘g‘il-qizlar bilan barchamiz haqli ravishda faxrlanamiz.
Aziz farzandlarim, bugun Uchinchi Renessans bunyodkorlari bo‘lishdek ulkan baxt va yuksak sharaf sizlarga nasib etmoqda. Qancha-qancha ajdodlarimiz intilib yashagan shu buyuk orzuni ro‘yobga chiqarishga sizlar albatta qodirsiz.
Bugungi tinch va osoyishta hayotning, yaratilgan katta imkoniyatlar, ota-onalar, ustoz-murabbiylaringiz mehnatining qadriga yetib, tinimsiz o‘qib-o‘rgansangiz, bilim va mahoratingizni doimo oshirib borsangiz – kelajak albatta sizniki bo‘ladi.
Bu yo‘lda sizlarga, butun O‘zbekiston yoshlariga yana qanday sharoit zarur bo‘lsa, barchasini yaratib berishga tayyormiz.
Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun deb yashasangiz – Vatan va xalq ham sizni e’zozlab, boshiga ko‘taradi!
Yangi O‘zbekistonning oltin avlodi bo‘lib, uning zafar bayrog‘ini baland ko‘tarishdan hech qachon to‘xtamang, aziz farzandlarim!
Mahalla deganda, ko‘z oldimizda avvalo ona yurtimizning go‘zal timsoli namoyon bo‘ladi. Biz Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yilida yaxshi niyat bilan katta dastur va rejalarni amalga oshirmoqdamiz.
Bu ishlarda oila va jamiyatda tinchlik-totuvlik, o‘zaro mehr-oqibatni mustahkamlash, ijtimoiy muammolarni joyida hal etish, ezgulik va adolatni qaror toptirish uchun ko‘pni ko‘rgan otaxon va onaxonlarimiz, “mahalla yettiligi”, faol fuqarolarimiz yaqindan ishtirok etadilar, deb ishonaman.
Fursatdan foydalanib, ertaga nishonlanadigan Mahalla tizimi xodimlari kuni bilan jonkuyar mahalla raislari va faollarini, barcha yurtdoshlarimizni chin qalbimdan tabriklab, ularga yangi muvaffaqiyatlar tilayman.
Ming yillar davomida xalqlar o‘rtasida ma’naviy ko‘prik bo‘lib kelayotgan Navro‘zning tinchlik, do‘stlik va hamkorlik g‘oyalari bugungi notinch zamonda yanada dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Yurtimizda yashayotgan 130 dan ortiq millat va elat vakillari bu bayramni bir bo‘lib, shodu xurramlik bilan nishonlamoqda. Mana shunday ahillik va totuvlik Yangi O‘zbekistonimizni birgalikda barpo etishning eng ishonchli kafolatidir.
Biz jamiyatimizda millatlar va dinlararo hamjihatlikni bundan buyon ham mustahkamlash uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz. Bu borada qo‘shni va qardosh mamlakatlar bilan birga, yagona Markaziy Osiyo ovozi bo‘lib, mintaqamizning tinchlik, birodarlik va hamkorlik makoni sifatidagi nufuzini oshirishga ustuvor ahamiyat qaratamiz.
Fursatdan foydalanib, davramizda ishtirok etayotgan xorijiy davlatlarning muhtaram elchilarini, xalqaro tashkilotlar vakillarini Xalqaro Navro‘z kuni bilan samimiy qutlab, ularning o‘lkalari va xalqlariga qizg‘in tabriklarimizni yo‘llaymiz.
Mana shu tarovatli lahzalarda barchangizga, butun el-yurtimizga murojaat qilib aytmoqchiman.
Azizlar, qarang, qanday go‘zal yurtimiz, qanday saxovatli zaminimiz, betakror tabiatimiz bor.
Bu bebaho boyliklarni ming yillar osha asrab-avaylab kelayotgan mehnatkash, oq ko‘ngil va olijanob xalqimiz bor.
Xudo bizga ato etgan yer-suvimizni, barcha imkoniyatlarimizni qadrlab, ulardan oqilona foydalansak, bir boyligimizga, albatta, o‘n boylik qo‘shiladi.
Shu bois azaliy an’analarimizni davom ettirib, ko‘chat ekib, bog‘ yarataylik, uyimiz, mahallamizni obod qilib, hayotimizni yanada go‘zal va farovon etaylik!
Yaxshi qo‘shnichilik, ahilligimiz va ezgu ishlarimiz bilan yuksak marralarga intilayotgan xalq ekanimizni dunyoga namoyon etaylik!
Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot, yangi tarix, yangi kelajak yarataylik!
Siz, qadrdonlarimni, butun xalqimizni Navro‘zi olam bilan yana bir bor chin dildan tabriklayman.
Yangi O‘zbekiston Navro‘zi – yuksalish va taraqqiyot davri xalqimizga ravnaq va farovonlik ato etsin!

Приветственное слово Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжествах, посвященных всенародному празднику Навруз
В эту прекрасную пору, когда мир наполняется весенним светом и теплом, на нашу благодатную землю вступает восточный новый год – Навруз.
Сегодня мы отмечаем Навруз вместе со священным Рамазан хайитом – как будто две великие реки слились в едином потоке.
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с этими добрыми, замечательными праздниками – символами пробуждения природы и духовного очищения.
Поздравляю также соотечественников, которые работают и учатся в странах дальнего и ближнего зарубежья, и выражаю им наилучшие пожелания.
Пусть Навруз дарует мир и счастье нашей земле!
Наши сердца, с нетерпением ожидавшие весну, стучат в унисон с ритмами нового дня, новой жизни.
Благодаря щедрым дождям реки и озера наполнились живительной влагой. Сады, горы и равнины надевают зеленый наряд, предвещая плодородный год.
В городах и селах, долинах и оазисах начинаются народные гулянья (сайили) и представления.
В дни Навруза еще ярче проявляются наше общенациональное единство и созидательный потенциал.
Сохраняя приверженность ценностям Навруза, мы еще больше внимания уделяем обеспечению достойной жизни для каждого соотечественника, независимо от его национальности, языка, религии, для всего нашего народа.
В подтверждение этого – в нынешнем году праздник мы проводим под девизом «Прославление Навруза – прославление человека!».
Мы начали огромную работу, чтобы привнести дух Нового Узбекистана во все наши регионы, села, аулы и махалли.
Делаем важные шаги для создания новых рабочих мест, сокращения бедности, усиления социальной защиты. Строятся новые современные предприятия, сети коммуникаций, комфортные жилые дома, объекты сферы образования, здравоохранения, культуры, спорта. В будущем мы еще больше расширим масштабы такой деятельности.
В эту пору обновления все мы выражаем глубокое уважение нашим умелым дехканам и фермерам. Желаем вам новых успехов в вашем благородном деле, от которого зависят достаток и изобилие в домах. Ведь именно вашим кропотливым трудом обеспечивается благополучная жизнь нашего народа. И в этом государство и общество всегда будут поддерживать вас.
Новый Узбекистан становится для нашей молодежи ареной высоких взлетов и больших побед.
Я вновь убедился в этом на недавней встрече с молодежью. В каждой сфере появляются новые имена, новые герои – в образовании, науке, культуре и искусстве, спорте, IT и бизнесе.
Все мы по праву гордимся таким образованным, энергичным, постоянно находящимся в поиске молодым поколением.
Мои дорогие, вы удостоились огромного счастья и высокой чести стать созидателями Третьего Ренессанса. Несомненно, вы способны осуществить эту великую мечту, к которой стремились многие поколения наших предков.
Если вы будете ценить сегодняшнюю мирную и спокойную жизнь, созданные большие возможности, труд родителей, учителей и наставников, будете неустанно учиться, работать над собой, расширять свои знания и повышать мастерство, то перед вами откроется прекрасное будущее. На этом пути мы готовы создать для вас все необходимые условия.
Если вы будете жить во имя Родины, во имя нации и народа, то Родина и народ по достоинству оценят ваши усилия!
Дорогие юноши и девушки, вы – золотое поколение Нового Узбекистана, всегда будьте целеустремленными, высоко несите флаг нашей страны!
Когда мы говорим о махалле, перед нашим взором предстает прекрасный облик родного края. В Год развития махалли и всего общества мы с добрыми надеждами реализуем большие программы и планы.
Убежден, что непосредственное участие в этой работе по укреплению атмосферы мира и спокойствия, взаимного уважения и доброты в семье и обществе, решению на местах социальных проблем, утверждению на практике идей гуманизма и справедливости примут наши почтенные ветераны, члены «махаллинских семерок», активные граждане.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю с отмечаемым завтра Днем работников системы махалли председателей и активистов органов местного самоуправления, всех наших соотечественников, желаю им новых успехов.
Навруз тысячелетиями служит духовным мостом между народами. В нынешнее неспокойное время воплощенные в нем идеи мира, дружбы и сотрудничества становятся все более актуальными.
Живущие в нашей стране представители более 130 наций и народностей отмечают этот праздник как одна большая семья, в радостном настроении. Такая дружба, взаимоуважение и сплоченность являются самой надежной гарантией построения Нового Узбекистана.
Мы мобилизуем все силы и возможности для дальнейшего укрепления межнационального и межконфессионального согласия в нашем обществе. Становясь вместе с соседними братскими странами единой Центральной Азией, мы будем придавать приоритетное значение повышению статуса региона как оплота мира, братства и сотрудничества.
Пользуясь возможностью, искренне поздравляю присутствующих на нашем торжестве уважаемых послов зарубежных государств, представителей международных организаций с Международным днем Навруза, желаю процветания их странам и народам.
В эти чудесные мгновения, обращаясь ко всем вам, всему нашему народу, хочу сказать: дорогие мои, посмотрите, как прекрасна наша страна, как щедра и благодатна земля, неповторима природа!
Но самая большая ценность – наш трудолюбивый, добросердечный и благородный народ, который на протяжении столетий бережно сохраняет все эти богатства.
Если мы будем беречь дарованные Всевышним блага – землю, воду и другие ресурсы. рационально их использовать, то, несомненно, наши возможности приумножатся многократно.
Продолжая древние традиции, сажая деревья, возделывая сады, благоустраивая дома и махалли, мы сделаем нашу жизнь еще более прекрасной и процветающей!
Вновь подтвердим, что мы – народ, который завоевывает свое счастье, получает уважение и признание своим добрососедством, духом дружбы, благородными свершениями, своим самоотверженным трудом!
Давайте сделаем все для того, чтобы наша молодежь осваивала современные знания и профессии, иностранные языки и вступала в жизнь гармонично развитым поколением!