20-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif o‘rtasida telefon muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Ikki davlat yetakchilari butun musulmon ummati uchun muqaddas bo‘lgan Ramazon hayiti – Iyd al-Fitr va qutlug‘ Navro‘zi olam bayramlari munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutladilar. Do‘st O‘zbekiston va Pokiston xalqlariga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va davomiy ravnaq tilaklari izhor etildi.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil fevral oyida Pokistonga amalga oshirgan davlat tashrifi ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yangi sifat bosqichiga ko‘targani alohida ta’kidlandi.
Oliy darajadagi tashrifdan keyin vazirliklar, idoralar va hududlar darajasidagi muloqotlar yanada faollashgani, o‘zaro almashinuvlar aniq natijalar bilan boyib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Shuningdek, tomonlar sermahsul suhbat davomida so‘nggi vaqtlarda Janubiy Osiyo va Yaqin Sharq mintaqasidagi keskinlikdan jiddiy tashvish bildirgan holda, har qanday ziddiyat va muammoni faqat tinch va diplomatik vositalar orqali hal etish zarurligiga urg‘u berdilar.

Лидеры Узбекистана и Пакистана провели телефонный разговор
20 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Шахбазом Шарифом.
Лидеры двух стран обменялись искренними поздравлениями по случаю священного для всей мусульманской уммы праздника Ийд аль-Фитр – Рамазан хайита и светлого Навруза. Выражены искренние пожелания мира, благополучия и дальнейшего процветания дружественным народам Узбекистана и Пакистана.
Было особо подчеркнуто, что государственный визит Президента Узбекистана в Пакистан в феврале этого года вывел двусторонние отношения стратегического партнерства на качественно новый уровень.
С удовлетворением отмечено, что после визита на высшем уровне заметно активизировались контакты на уровне министерств, ведомств и регионов, а взаимные обмены все более наполняются конкретным содержанием и результатами.
В ходе беседы стороны выразили серьёзную обеспокоенность в связи с напряженностью, наблюдаемой в последнее время в регионах Южной Азии и Ближнего Востока, и подчеркнули необходимость решения любых противоречий и проблем исключительно мирными и дипломатическими средствами.