Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha ustuvor vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Narpay tumanida Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari yuzasidan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Davlatimiz rahbari avvalo yigʻilganlarni kirib kelayotgan muborak Ramazon hayiti va qutlugʻ ayyom – Navroʻzi olam bilan chin qalbdan tabrikladi.
Samarqandga oxirgi tashrifdan keyin oʻtgan toʻrt oy davomida mamlakatimiz hayotida katta oʻzgarishlar roʻy bergani taʼkidlandi.
Xususan, shu haftaning oʻzida Olmaliq shahrida 3-mis boyitish fabrikasi ishga tushirildi, poytaxtimizda nafaqat Oʻzbekiston, balki butun Markaziy Osiyoning maʼnaviy xazinasi boʻlgan Islom sivilizatsiyasi markazi ochildi. Ertaga esa Payariq tumanida buyuk hadisshunos ajdodimiz Imom Buxoriy yodgorlik majmuasining ochilish marosimi oʻtkazilishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari bugun Vatanimiz qudratini yuksaltirish, har bir oila va har bir inson hayotini yaxshilash boʻyicha yanada katta marralar olinganini, hududlarda amalga oshirilayotgan ishlar esa bunga mustahkam zamin yaratayotganini taʼkidladi.
Shu bilan birga, bugungi talab kechagi yondashuvlar bilan cheklanib qolmaslikni, ertangi kun vazifalari esa yanada samarali va qatʼiy harakat qilishni talab etishi koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda Samarqand ishsizlik, kambagʻallik, investitsiya va eksport kabi barcha yoʻnalishlarda namunaviy viloyat boʻlishi shartligi qayd etildi.
Buning uchun viloyat mahallalari infratuzilmasini yaxshilashga 100 million dollar, Urgut tumaniga qoʻshimcha 50 million dollar ajratildi. Umuman, viloyatga barcha manbalar hisobidan 11 trillion soʻm yoʻnaltirilmoqda. Tadbirkorlarga kredit resurslari uchun yana 18 trillion soʻm berilayotgani taʼkidlandi.
Ushbu mablagʻlar, eng avvalo, tumanlarda ishsizlik va kambagʻallikni qisqartirishga, pirovardida esa viloyat iqtisodiyotini yuksaltirishga xizmat qilishi shartligi qayd etildi.
Yigʻilishda tumanlarning sanoat, servis va qishloq xoʻjaligi koʻrsatkichlari, yer osti va yer usti zaxiralari, mehnat resurslari, aholining biznes va kasbiy koʻnikmalarini sunʼiy intellekt yordamida tahlil qilish, mahallalar imkoniyatlaridan kelib chiqib, har bir tumanning ichki rivojlanish modelini yaratish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Mazkur tahlillar asosida tuman hokimlari, “mahalla yettiligi” va mahalla bankirlari resurslarni eng koʻp ish oʻrni yaratadigan va budjet tushumlarini oshiradigan loyihalarga yoʻnaltirishi lozim.
Ushbu tizim 1-mayga qadar Narpay va Termiz tumanlarida joriy qilinib, butun respublika uchun namuna sifatida tatbiq etilishi belgilandi.
Yigʻilishda Samarqand viloyati rahbariyati oldida kamida 9 foiz iqtisodiy oʻsishni taʼminlab, yalpi hududiy mahsulot hajmini 144 trillion soʻmdan oshirish, 3 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb etish va eksportni 1,2 milliard dollarga yetkazish vazifasi turgani qayd etildi.
Shuningdek, 100 ming aholini doimiy ish bilan taʼminlash, 31 ming oilani kambagʻallikdan chiqarish va viloyatni ishsizlik hamda kambagʻallikdan xoli hududga aylantirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Mavjud imkoniyatlar va ishga solinmagan salohiyat Narpay, Qoʻshrabot, Kattaqoʻrgʻon, Paxtachi tumanlari misolida tahlil qilindi.
Ushbu tumanlar va Kattaqoʻrgʻon shahrining viloyat sanoatidagi jami ulushi atigi 10 foizni tashkil qilayotgani qayd etildi. Shu munosabat bilan mazkur hududlarda sanoatni rivojlantirish boʻyicha alohida dastur qabul qilinib, 1 trillion 200 milliard soʻm ajratiladi. Bu mablagʻning 800 milliard soʻmi sanoat loyihalarini zarur infratuzilma bilan taʼminlashga, qolgan 400 milliard soʻmi yoʻl, suv, elektr taʼminotini yaxshilash, servis va renovatsiya loyihalariga yoʻnaltiriladi.
Mazkur mablagʻlar hisobidan Kattaqoʻrgʻon shahridan 40 kilometr masofada joylashgan Ingichka shaharchasiga sanoat va Yangi Oʻzbekiston qiyofasi kirib borishi, Kattaqoʻrgʻon shahri markazidagi Narpay kanali ustida 60 yil avval qurilgan koʻprik ham rekonstruksiya qilinishi belgilandi.
Joriy yil Samarqand viloyatiga 500 ta elektrobus olib kelish choralarini koʻrish topshirildi.
Umuman, Narpay, Paxtachi, Payariq, Qoʻshrabot, Ishtixon, Kattaqoʻrgʻon tumanlari va Kattaqoʻrgʻon shahrida sanoat va servisni rivojlantirish, hududlarga yangicha qiyofa olib kirish ustuvor vazifa sifatida belgilab berildi.
Yigʻilishda jahondagi notinchliklar tufayli logistika zanjirlarining uzilishi, neft narxi va transport xarajatlarining oshib borayotgani oziq-ovqat narxlariga taʼsir qilishi tabiiy ekani taʼkidlandi. Shu bilan birga, dunyoda qariyb 100 million turist sayohat uchun tinch va xavfsiz mamlakatlarni qidirayotgani qayd etildi.
Bunday sharoitda oziq-ovqat mahsulotlarini koʻpaytirish, turizm va servis sohalaridagi mavjud imkoniyatlarni toʻliq ishga solish hokimlarning eng asosiy vazifasi boʻlishi kerakligi koʻrsatib oʻtildi.
Yaylov yerlarini toʻgʻridan-toʻgʻri ijaraga berish muddati yana bir yilga uzaytirilishi belgilandi. Viloyatning 4 ta tumanida jami 43 ming gektar maydonda jamoat yaylovlari tashkil etilib, mahallalarga 30 yilga bepul ijaraga beriladi. Yaylovlarda quduq qazish, suv chiqarish, urugʻ ekish va degradatsiyadan chiqarish xarajatlari uchun 50 milliard soʻm ajratiladi.
Chorva naslchiligini rivojlantirish maqsadida laboratoriya uskunalari va naslli qoramol xaridi uchun 10 yilga 12 foizli kredit ajratiladi. Bulungʻur tumanida 50 million dollarlik goʻsht yoʻnalishidagi naslchilik korxonasi, Qoʻshrabotda esa 20 million dollarlik tuxum yoʻnalishidagi naslchilik korxonasi ishga tushiriladi.
Joriy yil 1-maydan boshlab baliqchilik xoʻjaliklariga quyosh panellarini oʻrnatish uchun 16 foizli kredit ajratiladi. Panelni oʻz mablagʻi hisobidan oʻrnatganlarga esa xarajatning 25 foizi qoplab beriladi.
Kartoshka yetishtirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, Misrdan 250 ming dona kartoshka mini tuganagi olib kelinib, Bulungʻur tumanida koʻpaytirish boshlanadi. Gollandiyadan 6 ming tonna urugʻlik kartoshka olib kelinib, fermerlarga ustamasiz yetkazib beriladi.
Prezidentimiz turizm sohasidagi vazifalarga ham alohida toʻxtalib oʻtdi.
Xalqaro turizm bozoridagi noaniqlik sharoitida Oʻzbekistonni xavfsiz turistik yoʻnalish sifatida targʻib qilish boʻyicha katta kampaniya boshlanishi qayd etildi. Bu jarayonda turizm uchun eng qulay davr boʻlgan aprel-iyun oylari uchun alohida dastur tayyorlanib, “Oʻzbekistonda ochiq turizm mavsumi” eʼlon qilinadi.
Ushbu muddatda aviakompaniyalarga yangi reyslar yoʻlga qoʻyib, olib kelingan har bir xorijiy sayyoh uchun 100 dollardan subsidiya beriladi. Bunday aviakompaniyalarga aeroport xizmatlari uchun 20 foiz chegirma taqdim etiladi.
1-apreldan boshlab turoperatorlarga uch oy mobaynida jalb qilingan har 1 ming xorijiy turist uchun byudjetdan 5 ming dollargacha subsidiya beriladi. Qoʻshilgan qiymat soligʻining yarmi “keshbek” sifatida qaytariladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda 5 milliondan ortiq kuzatuvchisi boʻlgan 50 nafar xorijiy blogerga Oʻzbekistonga kelish uchun yetti kunlik bepul turpaket taqdim etiladi.
Joriy yilning oʻzida Samarqandda dunyoga mashhur kamida 5 nafar sanʼatkorning gastrolini, shuningdek, 10 ta biznes-forum va moda festivalini oʻtkazish muhimligi taʼkidlandi.
Shu bilan birga, Samarqandni aniq va tabiiy fanlar boʻyicha olimpiada, forum va ilmiy konferensiyalar oʻtkaziladigan xalqaro xabga aylantirish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.
Mavjud salohiyatdan samarali foydalanish hisobiga Samarqandga yil yakuniga qadar 6 million sayyoh olib kelish maqsadi belgilab olindi.
Yigʻilishda viloyat va tuman hokimlari, tarmoq rahbarlari hamda boshqa mutasaddilarning hisobotlari tinglandi, Samarqand ahli bilan muloqot qilindi.

В Нарпайском районе под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Самаркандской области.
Глава нашего государства искренне поздравил собравшихся с наступающими праздниками – священным Рамазан хайитом и Наврузом.
Отмечено, что за четыре месяца, прошедшие с момента последнего визита в Самарканд, в жизни страны произошли значительные изменения.
В частности, только на этой неделе в городе Алмалыке запущена медно-обогатительная фабрика №3, в столице открылся Центр исламской цивилизации, являющийся духовным достоянием не только Узбекистана, но и всей Центральной Азии. А завтра в Пайарыкском районе состоится церемония открытия мемориального комплекса великого хадисоведа Имама Бухари.
Глава нашего государства подчеркнул, что в деле укрепления мощи нашей Родины, улучшения жизни каждой семьи и каждого человека поставлена еще более высокая планка. Проводимая в регионах работа закладывает для этого прочную основу.
Вместе с тем указано, что нынешние условия требуют не ограничиваться вчерашними подходами, а задачи на будущее – более эффективных и решительных действий.
На совещании отмечено, что Самарканд должен стать методическим регионом во всех направлениях, включая безработицу, бедность, инвестиции и экспорт.
Для этого на улучшение инфраструктуры махаллей области выделено 100 миллионов долларов и дополнительно 50 миллионов долларов Ургутскому району. В целом из всех источников в область направляется 11 триллионов сумов. Подчёркнуто, что предпринимателям дополнительно выделяется еще 18 триллионов сумов кредитных ресурсов.
Отмечено, что эти средства в первую очередь должны способствовать сокращению безработицы и бедности в районах, а в конечном итоге – развитию экономики области.
На совещании указано на необходимость анализа с использованием искусственного интеллекта показателей районов в сфере промышленности, сервиса и сельского хозяйства, подземных и наземных ресурсов, трудовой силы, предпринимательских и профессиональных навыков населения, и разработки модели развития каждого района исходя из внутреннего потенциала и возможностей махаллей.
На основе этой аналитики хокимы районов, «махаллинская семерка» и махаллинские банкиры должны направлять ресурсы на те проекты, которые создадут наибольшее количество рабочих мест и увеличат поступления в бюджет.
Данную систему намечено внедрить до 1 мая в Нарпайском и Термезском районах, а затем масштабировать по всей республике в качестве образцовой практики.
На совещании отмечено, что перед руководством Самаркандской области стоит задача обеспечения экономического роста не менее чем на 9 процентов и доведения объема валового регионального продукта до более чем 144 триллионов сумов, привлечения иностранных инвестиций в размере 3 миллиардов долларов и увеличения экспорта до 1,2 миллиарда долларов.
Также подчеркнута необходимость обеспечения постоянной занятости 100 тысяч человек, выведения 31 тысяч семей из бедности и превращения региона в территорию, свободную от безработицы и бедности.
Существующие возможности и нереализованный потенциал были проанализированы на примерах Нарпайского, Кушрабатского, Каттакурганского и Пахтачинского районов.
Отмечено, что суммарная доля этих районов и города Каттакургана в региональной промышленности составляет всего 10 процентов. В связи с этим для них будет принята отдельная программа развития промышленности, в рамках которой будет выделено 1,2 триллиона сумов. Из которых 800 миллиардов сумов будет направлено на обеспечение промышленных проектов необходимой инфраструктурой, а оставшиеся 400 миллиардов сумов – на улучшение дорожной, водопроводной, электроэнергетической инфраструктуры, проекты по сервису и реновации.
За счет этих средств намечено индустриализировать небольшой городок Ингичку, расположенный в 40 километрах от Каттакургана и придать ему облик Нового Узбекистана, а также реконструировать мост через Нарпайский канал в центре Каттакургана, построенный 60 лет назад.
Поручено принять меры по поставке в Самаркандскую область 500 электробусов.
В целом Нарпайский, Пахтачинский, Пайарыкский, Кушрабатский, Иштыханский, Каттакурганский районы и город Каттакурган определены приоритетными в развитии промышленности и сферы услуг, а также придании территориям нового облика.
На совещании отмечено, что глобальные потрясения естественным образом повлияют на стабильность логистических цепочек, а подорожание нефти и транспортных услуг – на цену продуктов питания. Вместе с тем подчеркнуто, что около 100 миллионов туристов по всему миру ищут спокойные и безопасные страны для путешествий.
Указано, что в таких обстоятельствах важнейшей задачей хокимов должно стать увеличение производства продуктов питания и полное использование существующих возможностей в сферах туризма и услуг.
Срок действия порядка, согласно которому аренда пастбищных земель осуществляется по прямым договорам, решено продлить еще на один год. В 4 районах региона на общей площади 43 тысячи гектаров будут созданы коллективные пастбища, которые будут сдаваться махаллям в бесплатную аренду сроком на 30 лет. На расходы по бурению колодцев, добыче воды, посеву семян и выведению из деградации будет выделено 50 миллиардов сумов.
В целях развития племенного животноводства на закупку лабораторного оборудования и племенного крупного рогатого скота будет выделяться кредит на 10 лет под 12 процентов. В Булунгурском районе будет введено в эксплуатацию племенное предприятие по производству мяса стоимостью 50 миллионов долларов, а в Кушрабатском районе – племенное хозяйство по производству яиц стоимостью 20 миллионов долларов.
С 1 мая текущего года рыбохозяйственным предприятиям будут предоставляться кредиты под 16 процентов на установку солнечных панелей. Тем, кто устанавливает панели за собственные средства, компенсируют 25 процентов затрат.
Особое внимание уделено и вопросам выращивания картофеля. В частности, из Египта будет привезено 250 тысяч мини-клубней картофеля для размножения в Булунгурском районе. Из Голландии поступит 6 тысяч тонн семенного картофеля, который будет передан фермерам без наценки.
Президент также подробно остановился на задачах в сфере туризма.
Отмечено, что в условиях неопределенности на международном туристическом рынке будет запущена масштабная кампания по продвижению Узбекистана как безопасного туристического направления. В рамках этого процесса на период с апреля по июнь, являющийся наиболее благоприятным для туризма, будет подготовлена отдельная программа и объявлен «Открытый сезон туризма в Узбекистане».
В этот период авиакомпаниям, открывшим новые рейсы, за каждого прилетевшего иностранного туриста предоставят субсидию в размере 100 долларов. Такие авиакомпании также получат скидку в размере 20 процентов на услуги аэропорта.
С 1 апреля туроператорам в течение трех месяцев будет предоставляться субсидия из бюджета до 5 тысяч долларов за каждую тысячу привлеченных иностранных туристов. Половина налога на добавленную стоимость будет возвращена в виде «кэшбэка».
Пятидесяти иностранным блогерам с аудиторией более 5 миллионов человек в социальных сетях будет предоставлен бесплатный семидневный турпакет в Узбекистан.
Отмечена важность проведения в Самарканде уже в этом году гастролей как минимум пяти всемирно известных артистов, а также организации 10 бизнес-форумов и фестивалей моды.
Наряду с этим отмечено, что у Самарканда есть все возможности стать международным хабом по проведению олимпиад, форумов и научных конференций по точным и естественным наукам.
Определена цель до конца года привлечь в Самарканд 6 миллионов туристов за счет эффективного использования имеющихся возможностей.
На совещании были заслушаны отчеты хокимов области и районов, руководителей отраслей и других ответственных лиц, состоялся диалог с жителями Самарканда.