Klasterda paxta yetishtirishdan tortib, uni chuqur qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha boʻlgan toʻliq qiymat zanjiri shakllantirilgan. Xususan, paxta va urugʻlik yetishtirish, yogʻ-moy ishlab chiqarish, tola va ip-kalava tayyorlash, shuningdek, tayyor kiyim-kechaklar ishlab chiqarishni qamrab olgan 25 million dollarlik loyihalar amalga oshirilgan. Bunday yondashuv qishloq xoʻjaligi va sanoatni uzviy bogʻlash orqali yuqori qoʻshimcha qiymat yaratish imkonini bermoqda.
Amalga oshirilgan ishlar natijasida korxona ip-kalava ishlab chiqarish boʻyicha yiliga 5,5 ming tonna, tayyor trikotaj mahsulotlari boʻyicha esa 1 million dona quvvatga ega boʻldi. Mazkur koʻrsatkichlar 10 million dollarlik eksport salohiyatini taʼminlashga xizmat qiladi. Bu esa klasterning ichki va tashqi bozorlardagi oʻrnini mustahkamlashga zamin yaratadi.
Korxona faoliyatining yana bir muhim jihati aholi bandligini taʼminlashga qoʻshayotgan hissasidir. Ayni paytda bu yerda 1 ming nafar doimiy ish oʻrni yaratilgan boʻlsa, mavsumiy ishlar davrida yana 3 ming nafar aholi ish bilan taʼminlanmoqda.
“Maroqand sifat” klasterining mato qoldiqlarini qayta ishlash orqali ip-kalava ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonasi ilgʻor va samarali tashabbuslardan biri hisoblanadi.
Loyiha tarkibida biolaboratoriya hamda tikuv sexlari faoliyat yuritmoqda. Bu yerda ishlab chiqarish jarayonida hosil boʻladigan chiqindilarni qayta ishlashga alohida eʼtibor qaratilgan.
Jumladan, tikuv sexlarida foydalanib boʻlingan mato qoldiqlari tashlab yuborilmaydi. Ular zamonaviy, yuqori tezlikda ishlovchi uskunalar orqali qayta ishlanib, yana ip-kalava holatiga keltiriladi. Ushbu yoʻnalishda yillik tola ishlab chiqarish quvvati 5 ming tonnani tashkil etadi. Bu esa resurslardan samarali foydalanish va ekologik barqarorlikni taʼminlash nuqtayi nazaridan muhim ahamiyatga ega.
Mazkur loyihaning umumiy qiymati 7 million dollar boʻlib, u 3,3 gektar maydonda joylashgan. Korxonada 500 nafar aholining doimiy bandligi taʼminlangan. Shu bilan birga, ishlab chiqarishda energiya tejamkor texnologiyalarning joriy etilgani uning iqtisodiy samaradorligini yanada oshirmoqda.
Hozirda korxona hududida quyosh panellari oʻrnatilgan boʻlib, ular orqali ishlab chiqarish jarayonida qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan samarali foydalanilmoqda. Bu korxonaning energiya xarajatlarini kamaytirish bilan birga “yashil iqtisodiyot” tamoyillarini amaliyotga tatbiq etishga xizmat qilmoqda.
Prezidentimiz ishlab chiqarish jarayonini koʻzdan kechirdi va tikuv sexida mehnat qilayotgan xodimlar bilan samimiy suhbat qurdi.
– Sizlar bilan uchrashganimdan mamnunman. Bu yerda yaratilgan sharoitlar, tashkil etilgan ish oʻrinlari aholining bandligini taʼminlashda muhim omil boʻlib xizmat qilyapti. Har bir amalga oshirilayotgan loyiha – yurtimizdagi ulkan oʻzgarishlarning bir qismi. Albatta, ish oʻrinlariga talab oshib bormoqda. Shuning uchun biz yanada faol ishlayapmiz, har bir hududda yangi imkoniyatlar yaratishga harakat qilyapmiz, – dedi davlatimiz rahbari.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью расположенного в Нарпайском районе предприятия в составе кластера «Мароканд сифат», которое работает по безотходному принципу.
В кластере сформирована полная цепочка добавленной стоимости – от выращивания хлопка до его глубокой переработки и производства готовой продукции. В частности, реализованы проекты стоимостью 25 миллионов долларов, охватывающие выращивание хлопка и семенного материала, производство масел, подготовку волокна и пряжи, а также выпуск готовой одежды. Такой подход, основанный на интеграции сельского хозяйства и промышленности, позволяет создавать высокую добавленную стоимость.
В результате проведенных работ предприятие получило мощности по производству 5,5 тысяч тонн пряжи и 1 миллиона готовых трикотажных изделий в год. Эти показатели обеспечивают экспортный потенциал на сумму 10 миллионов долларов, создавая основу для укрепления позиций кластера на внутреннем и внешнем рынках.
Ещё одним важным аспектом деятельности предприятия является вклад в обеспечение занятости населения. В настоящее время создано 1 тысяча постоянных рабочих мест, а в период сезонных работ дополнительно трудятся ещё 3 тысячи человек.
Специализирующееся на производстве пряжи из переработанных текстильных отходов предприятие кластера «Мароканд сифат» считается одной из передовых и эффективных инициатив.
В рамках проекта осуществляют деятельность биолаборатория и швейные цеха. Особое внимание здесь уделяется переработке отходов, возникающих в процессе производства.
В частности, остатки использованных тканей в швейных цехах не выбрасываются. На современном высокоскоростном оборудовании они перерабатываются и возвращаются в форму пряжи. Годовая производственная мощность по выпуску волокна в этом направлении составляет 5 тысяч тонн. Это имеет важное значение с точки зрения эффективного использования ресурсов и обеспечения экологической устойчивости.
Общая стоимость данного проекта составляет 7 миллионов долларов, он размещён на территории площадью 3,3 гектара. На предприятии обеспечена постоянная занятость 500 человек. Наряду с этим, наличие энергосберегающих технологий в производстве ещё больше повышает его экономическую эффективность.
В настоящее время на территории предприятия установлены солнечные панели, что позволяет эффективно использовать возобновляемые источники энергии в производственном процессе. Это наряду с сокращением энергозатрат предприятия, способствует реализации принципов «зеленой экономики».
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с производственным процессом и провёл тёплую беседу с работниками швейного цеха.
– Я рад встрече с вами. Созданные здесь условия и организованные рабочие места играют важную роль в обеспечении занятости населения. Каждый реализуемый проект – часть масштабных изменений в нашей стране. Несомненно, спрос на рабочие места растет. Поэтому мы продолжаем активно работать, стремимся создавать новые возможности в каждом регионе, — отметил глава государства.