Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahrida jamoat transporti uchun olib kelingan zamonaviy elektrobuslar va quvvatlash stansiyasi faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2023-yil 17-fevralda qabul qilingan “Jamoat transporti tizimini isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori asosida hududlarda ham avtotransport xizmatlari yaxshilanib, jamoat transporti yoʻnalishlari kengaytirilmoqda.
Bunda avtobus parklarini zamonaviy talablar asosida modernizatsiya qilish, yoʻnalishlar boʻylab ekologik toza avtotransport qatnovini tashkil etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Ayni maqsadlarda Samarqand shahriga birinchi bosqichda 49 million dollar hisobiga 100 ta zamonaviy elektrobus olib kelindi. Mazkur “Yutong” rusumli elektrobuslar 30 oʻrinli boʻlib, umumiy sigʻimi 75 nafar yoʻlovchidan iborat.
Yangi avtobuslar uchun 4 gektarga yaqin maydonda avtosaroy tashkil etilgan. Bu yerdagi elektrobuslarni quvvatlash stansiyasida bir vaqtning oʻzida 50 ta jamoat transportiga xizmat koʻrsatish imkoniyati yaratildi.
Elektrobuslar uchun barpo etilgan yopiq turargohda texnik xizmat koʻrsatish uchun mobil taʼmirlash texnikasi ham mavjud. Elektrobuslar shaharning 9 ta yoʻnalishida brutto-shartnoma asosida harakatlanib, kuniga 70 mingga yaqin yoʻlovchiga xizmat koʻrsatmoqda.
Loyihaning ikkinchi bosqichida esa yana 250 ta elektrobus xarid qilish nazarda tutilgan. Buning uchun Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankidan 120 million dollar mablag‘ jalb qilish rejalashtirilgan. Natijada yoqilgʻi sarfi 32 ming litr, zararli gazlar miqdori 27 tonnaga kamayadi.
Bugungi kunda avtosaroyda 265 nafar xodim mehnat qilmoqda. Yangi elektrobuslarning olib kelinishi jarayonida esa yana 500 dan ziyod ish oʻrinlari yaratiladi.
Prezidentimiz yangi avtobuslarni koʻzdan kechirdi.
– Mazkur sohaning iqtisodiy barqarorligini oshirish uchun elektrobuslarga xizmat koʻrsatadigan, ularni taʼmirlaydigan mutaxassislarni tayyorlash boʻyicha Samarqand tajribasini yaratishimiz kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerning oʻzida Samarqand shahrida jamoat transportini rivojlantirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar, jumladan, avtobuslar harakatini boshqarish jarayonlarini raqamlashtirish yuzasidan taqdimot oʻtkazildi.
Prezidentimiz tashrif asnosida mazkur hududga yondosh boʻlgan Gagarin va Rudakiy koʻchalari kesishmasida barpo etilgan yoʻl oʻtkazgichni ham koʻzdan kechirdi.
Uzunligi 600 metrni tashkil etgan tunnel 12 million dollar hisobiga barpo etilgan, bir kunda oʻrtacha 50 mingta transport vositasini oʻtkazishi mumkin.
Koʻcha boʻylariga elektron shaklda boshqariladigan tungi yoritish tizimi, yer osti piyodalar yoʻlagi barpo etilgan.
Tunnel Xitoy va Turkiya qurilish kompaniyalari bilan hamkorlikda barpo etildi. Devorlari zamonaviy qurilish texnologiyasidan foydalangan holda burgʻilash usuli orqali tirgak devorlari barpo etilgan.
Mazkur qurilish transport vositalari harakati toʻxtatilmagan holda olib borildi. Hudud koʻkalamzorlashtirilib, manzarali daraxt koʻchatlari oʻtqazildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью современных электробусов, доставленных для системы общественного транспорта города Самарканда, а также с работой зарядной станции.
В соответствии с постановлением главы государства «О мерах по реформированию системы общественного транспорта» от 17 февраля 2023 года в регионах последовательно улучшается автотранспортное обслуживание и расширяется маршрутная сеть общественного транспорта.
Особое внимание в этом процессе уделяется модернизации автобусных парков на основе современных требований, организации движения по маршрутам экологически чистого транспорта.
В этих целях на первом этапе в город Самарканд поставлено 100 современных электробусов на сумму 49 миллионов долларов. Эти электробусы марки «Yutong» рассчитаны на 30 посадочных мест при общей вместимости до 75 пассажиров.
Для новых электробусов на территории площадью около 4 гектаров создан автопарк. На расположенной здесь зарядной станции одновременно можно обслуживать до 50 единиц общественного транспорта.
Возведенная закрытая стоянка для электробусов располагает мобильным ремонтным оборудованием для технического обслуживания. Электробусы курсируют по 9 маршрутам города на основе брутто-контрактов, ежедневно обслуживая около 70 тысяч пассажиров.
На втором этапе проекта предусмотрена закупка еще 250 электробусов. Для этого намечено привлечь средства Европейского банка реконструкции и развития на 120 миллионов долларов. В результате в системе общественного транспорта города ожидается снижение расхода топлива на 32 тысячи литров и сокращение выбросов вредных газов на 27 тонн в сутки.
Сейчас на автопарке трудятся 265 сотрудников. По мере поставки новых электробусов планируется создать дополнительно более 500 рабочих мест.
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел новые автобусы.
– Для повышения экономической устойчивости этой отрасли необходимо создать Самаркандский опыт по подготовке специалистов, способных обслуживать и ремонтировать электробусы, – отметил глава государства.
Здесь же проведена презентация проводимой в Самарканде работе по развитию общественного транспорта, в том числе по цифровизации управления движением автобусов.
В ходе визита Президент Шавкат Мирзиёев также осмотрел путепровод, возведенный на перекрестке улиц Гагарина и Рудаки.
Тоннель длиной 600 метров построен за 12 миллионов долларов и может пропускать в среднем 50 тысяч автомобилей в день.
Вдоль улиц установлена система ночного освещения с электронным управлением, а также построен подземный пешеходный переход.
Строительство тоннеля выполнено в сотрудничестве с китайскими и турецкими компаниями. Его стены возводились методом бурения и возведения подпорных конструкций с использованием современных строительных технологий.
Данное строительство велось без остановки движения транспорта. Территория была благоустроена, высажены декоративные деревья.