Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahrida jamoat transporti uchun olib kelingan zamonaviy elektrobuslar va quvvatlash stansiyasi faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2023-yil 17-fevralda qabul qilingan “Jamoat transporti tizimini isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori asosida hududlarda ham avtotransport xizmatlari yaxshilanib, jamoat transporti yoʻnalishlari kengaytirilmoqda.
Bunda avtobus parklarini zamonaviy talablar asosida modernizatsiya qilish, yoʻnalishlar boʻylab ekologik toza avtotransport qatnovini tashkil etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Ayni maqsadlarda Samarqand shahriga birinchi bosqichda 49 million dollar hisobiga 100 ta zamonaviy elektrobus olib kelindi. Mazkur “Yutong” rusumli elektrobuslar 30 oʻrinli boʻlib, umumiy sigʻimi 75 nafar yoʻlovchidan iborat.
Yangi avtobuslar uchun 4 gektarga yaqin maydonda avtosaroy tashkil etilgan. Bu yerdagi elektrobuslarni quvvatlash stansiyasida bir vaqtning oʻzida 50 ta jamoat transportiga xizmat koʻrsatish imkoniyati yaratildi.
Elektrobuslar uchun barpo etilgan yopiq turargohda texnik xizmat koʻrsatish uchun mobil taʼmirlash texnikasi ham mavjud. Elektrobuslar shaharning 9 ta yoʻnalishida brutto-shartnoma asosida harakatlanib, kuniga 70 mingga yaqin yoʻlovchiga xizmat koʻrsatmoqda.
Loyihaning ikkinchi bosqichida esa yana 250 ta elektrobus xarid qilish nazarda tutilgan. Buning uchun Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankidan 120 million dollar mablag‘ jalb qilish rejalashtirilgan. Natijada yoqilgʻi sarfi 32 ming litr, zararli gazlar miqdori 27 tonnaga kamayadi.
Bugungi kunda avtosaroyda 265 nafar xodim mehnat qilmoqda. Yangi elektrobuslarning olib kelinishi jarayonida esa yana 500 dan ziyod ish oʻrinlari yaratiladi.
Prezidentimiz yangi avtobuslarni koʻzdan kechirdi.
– Mazkur sohaning iqtisodiy barqarorligini oshirish uchun elektrobuslarga xizmat koʻrsatadigan, ularni taʼmirlaydigan mutaxassislarni tayyorlash boʻyicha Samarqand tajribasini yaratishimiz kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerning oʻzida Samarqand shahrida jamoat transportini rivojlantirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar, jumladan, avtobuslar harakatini boshqarish jarayonlarini raqamlashtirish yuzasidan taqdimot oʻtkazildi.
Prezidentimiz tashrif asnosida mazkur hududga yondosh boʻlgan Gagarin va Rudakiy koʻchalari kesishmasida barpo etilgan yoʻl oʻtkazgichni ham koʻzdan kechirdi.
Uzunligi 600 metrni tashkil etgan tunnel 12 million dollar hisobiga barpo etilgan, bir kunda oʻrtacha 50 mingta transport vositasini oʻtkazishi mumkin.
Koʻcha boʻylariga elektron shaklda boshqariladigan tungi yoritish tizimi, yer osti piyodalar yoʻlagi barpo etilgan.
Tunnel Xitoy va Turkiya qurilish kompaniyalari bilan hamkorlikda barpo etildi. Devorlari zamonaviy qurilish texnologiyasidan foydalangan holda burgʻilash usuli orqali tirgak devorlari barpo etilgan.
Mazkur qurilish transport vositalari harakati toʻxtatilmagan holda olib borildi. Hudud koʻkalamzorlashtirilib, manzarali daraxt koʻchatlari oʻtqazildi.

Samarkand to receive another 250 electric buses
President Shavkat Mirziyoyev reviewed the operation of modern electric buses delivered to Samarkand’s public transport system, along with the charging station.
In accordance with the Presidential Decree “On Measures to Reform the Public Transport System” dated February 17, 2023, road transport services are being steadily improved, and public transport route networks are being expanded across the regions.
Particular attention is being paid to modernizing bus fleets in line with current requirements and to introducing environmentally friendly transport along public transport routes.
For these purposes, at the first stage, 100 modern electric buses worth $49 million were delivered to the city of Samarkand. These Yutong electric buses are designed with 30 seats and a total capacity of up to 75 passengers.
A bus depot has been established for the new electric buses on an area of about 4 hectares. The charging station located there can simultaneously service up to 50 public transport units.
The covered parking area for electric buses is equipped with mobile repair units for maintenance. The buses operate on nine city routes under gross contracts, serving about 70,000 passengers daily.
The second stage of the project provides for the purchase of another 250 electric buses. To this end, it is planned to attract $120 million in financing from the European Bank for Reconstruction and Development. As a result, fuel consumption is expected to decrease by 32,000 liters and harmful gas emissions by 27 tons per day.
Currently, 265 employees work at the bus depot. With the arrival of new electric buses, more than 500 additional jobs are expected to be created.
President Shavkat Mirziyoyev inspected the new buses.
“To increase the economic sustainability of this sector, it is necessary to develop the Samarkand experience in training specialists capable of servicing and repairing electric buses,” the Head of State noted.
A presentation was also held on ongoing efforts in Samarkand to develop public transport, including the digitalization of bus traffic management.
During the visit, President Shavkat Mirziyoyev also inspected the overpass at the intersection of Gagarin and Rudaki streets.
The 600-meter-long tunnel, built at a cost of $12 million, has a capacity of up to 50,000 vehicles per day.
An electronically controlled nighttime lighting system has been installed along the streets, and an underground pedestrian crossing has been constructed.
The tunnel was constructed in cooperation with Chinese and Turkish companies. Its walls were built using modern construction technologies, including drilled retaining structures.
The construction was carried out without disrupting traffic. The surrounding area was landscaped, and ornamental trees were planted.