Muborak Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida
Mamlakatimizda bu yilgi muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar tufayli joylarda mahalliy hokimliklar va keng jamoatchilik vakillari ishtirokida kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, keksa va nogiron insonlarga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish, iftorlik marosimlari hamda xayriya tadbirlarini ixcham va tartibli tashkil etishga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Bularning barchasi Yangi O‘zbekistonda aholi turmush darajasini oshirish, inson qadrini yuksaltirish, jamiyatda tinchlik, do‘stlik, o‘zaro hurmat, saxovat, bag‘rikenglik va hamjihatlik muhitini mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidlash lozim.
Ana shunday ezgu va savob ishlarni izchil davom ettirgan holda, muqaddas Ramazon hayitini har tomonlama munosib kutib olish, uning insonparvarlik mohiyatini keng targ‘ib etish maqsadida qaror qilaman:
1. Joriy yilda Ramazon hayitining birinchi kuni 20-mart - juma kuniga to‘g‘ri kelishi haqidagi O‘zbekiston musulmonlari idorasining axboroti ma’lumot uchun qabul qilinib, mamlakatimizda 2026-yil 20-mart kuni Ramazon hayiti bayrami sifatida keng nishonlansin.
a) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan birgalikda Ramazon hayitini hududlarda xalqimizning milliy an’ana va urf-odatlariga hamda Navro‘z umumxalq bayramiga uyg‘un holda ko‘tarinki ruxda nishonlash, bayram kunlarida aholi o‘rtasida mehr-oqibat, hamjihatlik va bag‘rikenglik muhitini yanada mustahkamlashga qaratilgan madaniy-ma’rifiy hamda xayriya tadbirlarini tashkil etish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirsin;
b) Turizm qo‘mitasi Transport vazirligi bilan birgalikda yurtdoshlarimiz uchun Ramazon hayiti kunlarida mo‘tabar ziyoratgohlar va tarixiy qadamjolarga ziyoratlarni tashkil etish maqsadida qulay sharoit va imkoniyatlar yaratsin.
3. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Ramazon hayitini nishonlash bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
4. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi S.U. Umurzakov zimmasiga yuklansin.

О праздновании священного Рамазан хайита
Благодаря принятым мерам по достойному проведению священного месяца Рамазан в этом году в стране с участием местных хокимиятов и представителей широкой общественности проводится широкомасштабная работа, направленная на поддержку малообеспеченных семей, оказание заботы пожилым и лицам с инвалидностью, организацию ифтаров и благотворительных мероприятий компактно и организованно. Следует отметить, что все это служит повышению уровня жизни населения, возвеличиванию чести и достоинства человека в Новом Узбекистане, укреплению в обществе атмосферы мира, дружбы, взаимного уважения, щедрости, толерантности и согласия.
В целях последовательного продолжения таких благородных и благих дел, всесторонне достойной встречи священного Рамазан хайита, широкой пропаганды его гуманистической сути постановляю:
1. Принять к сведению информацию Управления мусульман Узбекистана о совпадении в текущем году первого дня Рамазан хайита с 20 марта - пятницей, широко отметить 20 марта 2026 года в нашей стране в качестве праздника Рамазан хайит.
2. Нижеследующее:
а) Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Комитетом по делам религий, Ассоциацией махаллей Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты и другими организациями-партнерами осуществить в регионах соответствующие меры по празднованию в приподнятом настроении Рамазан хайита в созвучии с национальными традициями и обычаями нашего народа и с всенародным праздником Навруз, а также организации в праздничные дни культурно-просветительских и благотворительных мероприятий, направленных на дальнейшее укрепление среди населения атмосферы доброты, милосердия, великодушия и сплоченности;
б) Комитету по туризму совместно с Министерством транспорта создать благоприятные условия и возможности в целях организации посещения священных мест паломничества и исторических святынь для наших соотечественников в дни Рамазан хайита.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Умурзакова С.У.