Prezidentimiz Samarqandda yoshlar bilan muloqot qildi
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida viloyatda har yili 16 million tupdan ortiq daraxt koʻchatlari ekilmoqda. Joriy yil bahorgi mavsumda ham 6,3 million tup mevali va manzarali daraxt, buta koʻchatlari oʻtqazish rejalashtirilib, ayni paytda viloyatning barcha hududlarida bu jarayon davom etmoqda.
Oʻzbekiston koʻchasida joylashgan sobiq harbiy gospital oʻrnidagi 5,4 gektar maydonda ham 70 milliard soʻmdan ortiq homiylik mablagʻlari hisobidan Yoshlar kreativ shaharchasi va jamoat bog‘i tashkil etildi.
Bu yerda madaniy meros obyektlari roʻyxatiga olingan 5 ta bino va inshoot boʻlib, endilikda ulardan yoshlar uchun zamonaviy va raqamli kutubxona, koʻp tarmoqli oʻquv markazi, kreativ toʻgaraklar, sunʼiy intellekt, 3D modellashtirish, robototexnika va kibersport oʻyinlari markazlari sifatida foydalaniladi. Axborot-resurs markazi, sport zallari, yer osti ekomuzeyi tashkil etildi.
Yoshlar kreativ shaharchasi, ayniqsa, yigit-qizlar uchun nafaqat dam olish maskani, balki axborot texnologiyalari sohasi va sport bilan shugʻullanish, startap loyihalarni amalga oshirish uchun qulay joy boʻladi.
Viloyat shaxmat federatsiyasi ham yangi bogʻda joylashgan. Federatsiya tomonidan bu yerda oʻquv-mashgʻulot yigʻinlari, musobaqalar oʻtkazish imkoniyati mavjud.
Bogʻda bolalar attraksionlari, fitness zallari, stol tennis zali, tennis kortlari, vorkaut va mini golf maydonlari barpo etilgan. Hududda Nuroniylar maskani, oʻndan ortiq ayvonchalar qurilgan.
Prezidentimiz dastlab “Profi deutsch” nemis tilini oʻqitish va imtihon markazi faoliyati bilan tanishdi.
Ushbu loyihaning muhim jihati “Telc” imtihon markazi Markaziy Osiyoda ilk bor Samarqand shahrida ish boshlayapti. Markazda yoshlar nemis tilini oʻrganib, xalqaro “Telc” sertifikatini oladi. Sertifikat sohiblari Germaniyada dual kasbiy taʼlimda oʻqishini davom ettiradi, bandligi taʼminlanadi. Joriy yilda bunday imtihon markazini mamlakatimizning yana beshta hududida ochish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga “Muhammad al-Xorazmiy vorislari” loyihasi boʻyicha qilinayotgan ishlar haqida ham maʼlumot berildi. Loyiha doirasida 8-11-sinf oʻquvchilariga raqamli texnologiyalar va xorijiy tillar chuqur oʻrgatiladi. Oʻquvni muvaffaqiyatli yakunlaganlarga maxsus sertifikat beriladi.
Shuningdek, “Aloqa bank” va Milliy bank konsultativ markazining tadbirkorlik faoliyatini boshlayotgan yoshlarga imtiyozli kredit ajratish, startap loyihalarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha ishlari, Yoshlar ishlari ishlari agentligining “Ibrat farzandlari”, “Mutolaa”, “Qizlar akademiyasi” loyihalari bilan tanishildi.
Davlatimiz rahbari yoshlar bilan muloqot qildi, ularning loyihalari bilan tanishdi. Jumladan, “Zamin” xalqaro jamoat fondi tomonidan amalga oshirilayotgan “Eco-schools Uzbekistan” loyihasida ishtirok etayotgan yosh ekofaollar 2026 yil uchun rejalari haqida so‘zlab berdilar.
– Yangi O‘zbekistonda yuqori texnologiyali ishlab chiqarish korxonalarni barpo etyapmiz, yuqori daromadli ish joylari ochilyapti. Biz buni sizlarga – bilimli yoshlarga ishonib qilyapmiz. Buning uchun har daqiqangiz kelajagingiz uchun xizmat qilsin, do‘stingiz kitob bo‘lsin. Biror bilimni chuqur egallash va to‘g‘ri yo‘lni topish uchun insonga diqqat, sabr-toqat, ishtiyoq kerak. Mana shu ishtiyoqingiz so‘nmasin. Sizlar berayotgan takliflar bizning islohotlarimiz g‘oyasiga mos, men har qanday taklif va tashabbuslaringizni qo‘llab-quvvatlashga tayyorman, – dedi Prezidentimiz.
Samarqand shahrida bunday zamonaviy ta’lim va dam olish maskanlarini ko‘paytirish bo‘yicha mas’ullarga topshiriq berildi.

Президент встретился с молодежью в Самарканде
Глава нашего государства начал свою поездку с ознакомления с Молодежным креативным городком и общественным парком в городе Самарканде.
Сегодня город все более расширяется и превращается в большой мегаполис. В последние годы здесь были построены новые жилые комплексы и объекты социальной инфраструктуры, численность населения значительно увеличилась. Естественно, в таких условиях возрастает потребность в увеличении зеленых зон в городе, создании новых парков и аллей, а также мест отдыха для населения.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон», реализуемого по инициативе главы нашего государства, в регионе ежегодно высаживается более 16 миллионов деревьев. Весной этого года планируется высадить 6,3 миллиона саженцев плодовых и декоративных деревьев и кустарников, эта работа сейчас активно ведется во всех районах области.
На территории площадью 5,4 гектара, расположенной на месте бывшего военного госпиталя на улице Узбекистан, за счет более чем 70 миллиардов сумов спонсорских средств создан Молодежный креативный городок и общественный парк.
Здесь расположены 5 зданий и сооружений, включенных в перечень объектов культурного наследия, в которых разместились современная библиотека, многопрофильный учебный центр, креативные кружки, а также центры искусственного интеллекта, 3D-моделирования, робототехники и киберспорта. Организована работа информационно-ресурсного центра, спортивных залов и подземного экомузея.
Молодежный парк станет не только местом отдыха, но и удобной площадкой для изучения IT и спортивных тренировок, а также для реализации стартап-проектов.
В новом парке также разместилась областная шахматная федерация. Здесь предусмотрены возможности для проведения учебно-тренировочных сборов и соревнований.
Возведены детские аттракционы, фитнес-залы, помещение для настольного тенниса, теннисные корты, площадки для воркаута и мини-гольфа. Также обустроено пространство для досуга представителей старшего поколения и построено более десяти айванов.
Президент ознакомился с деятельностью немецкого языкового и экзаменационного центра «Profi Deutsch».
Важная особенность этого проекта – экзаменационный центр «Telc» впервые в Центральной Азии начал работу в городе Самарканде. В центре молодежь сможет изучить немецкий язык и получить международный сертификат «Telc». Обладатели данного сертификата продолжат обучение в системе дуального профессионального образования в Германии, а также смогут трудоустроиться. В текущем году планируется открыть еще пять таких экзаменационных центров в других регионах страны.
Главе государства также доложено о работе, проводимой в рамках проекта «Наследники Мухаммада аль-Хорезми». Учащимся 8-11 классов предусмотрено углубленно преподавать цифровые технологии и иностранные языки. Выпускникам, успешно завершившим обучение, будут выданы специальные сертификаты.
Представлена также информация о деятельности консультативного центра «Алока банка» и Национального банка по предоставлению льготных кредитов молодежи, начинающей предпринимательскую деятельность, а также по поддержке стартап-проектов. Также состоялось ознакомление с проектами «Ибрат фарзандлари», «Мутолаа» и «Кизлар академияси» Агентства по делам молодежи.
Глава нашего государства побеседовал с молодежью и ознакомился с ее проектами. В частности, юные экоактивисты, участвующие в проекте «Eco-schools Uzbekistan», реализуемом международным общественным фондом «Zamin», рассказали о планах на 2026 год.
– В Новом Узбекистане мы создаём высокотехнологичные производственные предприятия, открываем высокодоходные рабочие места. И делаем это, полагаясь на вас – образованную молодежь. Поэтому пусть каждая минута вашей жизни служит вашему будущему, а книга будет вашим другом. Чтобы глубоко овладеть знаниями и найти правильный путь, человеку необходимы внимание, терпение и стремление. Пусть это стремление в вас никогда не угасает. Предложения, которые вы высказываете, созвучны самой идее наших реформ, и я готов поддержать любые ваши предложения и инициативы, – сказал Президент.
Ответственным лицам поручено увеличить количество таких современных центров образования и досуга в городе Самарканде.