Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif doirasida togʻ-kon sanoatida amalga oshirilayotgan yirik investitsiya loyihalarini jadallashtirish yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Taʼkidlanganidek, bugungi kunda axborot texnologiyalari, sunʼiy intellekt, robototexnika, energetika, elektrotexnika, kimyo va mudofaa sanoati kabi strategik tarmoqlarni jadal rivojlantirish koʻp jihatdan mis, uran, litiy, volfram va boshqa muhim metallar bazasiga tayanadi. Dunyo bozorlarida mazkur resurslarga talab oshib borayotgani, jumladan, mis konsentrati bozorida taqchillik kuchayib, narxlar oʻsishi kutilayotgani togʻ-kon va metallurgiya sohasidagi loyihalarni tezlashtirishni yanada dolzarb qilib qoʻymoqda.
Shu munosabat bilan 2030-yilga qadar Oʻzbekistonda oltin ishlab chiqarishni 175 tonnaga, kumushni 500 tonnaga, uranni 15 ming tonnaga, misni 500 ming tonnaga yetkazish boʻyicha belgilangan marralarga erishish uchun barcha imkoniyatlarni toʻliq safarbar etish zarurligi qayd etildi.
Bu borada har bir yirik loyihani aniq grafik asosida amalga oshirish, moliyalashtirish, qurilish, logistika, texnologik jihozlash va kadrlar bilan taʼminlash masalalarini oʻzaro uygʻunlikda hal qilish muhimligi koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda, avvalo, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amalga oshirilayotgan strategik loyihalarning borishi tanqidiy ko‘rib chiqildi. Xususan, 3-mis boyitish fabrikasining keyingi navbatlarini jadallashtirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.
Shuningdek, mazkur loyihaning texnologik davomi hisoblangan yangi mis eritish zavodini barpo etish masalalari ham koʻrib chiqildi. Unda texnik-iqtisodiy asosni yakunlash, xorijiy ekspertlarni jalb qilish, qisqa muddatlarda qurilish ishlarini boshlash yuzasidan mas’ullarga aniq vazifalar yuklatildi.
Olmaliq kombinatining istiqboldagi ehtiyojlaridan kelib chiqib, 4-mis boyitish fabrikasi boʻyicha texnik-iqtisodiy asosni ishlab chiqish uchun nufuzli xalqaro kompaniyalarni jalb etish vazifasi alohida koʻrsatib oʻtildi. Ushbu hujjatda suv taʼminoti, temir yoʻl, energetika infratuzilmasi, ekologik talablar va yuqori samarali texnologiyalarni kompleks qamrab olish lozimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda joriy yil uchun tarmoqda 90 ta loyiha doirasida 2 milliard 200 million dollar investitsiya jalb qilish, 172,5 ming tonna mis, 120 tonna oltin, 210,5 tonna kumush va 8 ming tonna uran ishlab chiqarish vazifalari belgilangani qayd etildi.
Shu bilan birga, bir qator istiqbolli konlar va obyektlar boʻyicha texnik-iqtisodiy asoslarni tez fursatda yakunlash, ekspertiza jarayonlarini soddalashtirish boʻyicha qabul qilingan yangi qaror imkoniyatlaridan samarali foydalanish zarurligi taʼkidlandi. Hukumatga ushbu loyihalar doirasidagi tashkiliy va huquqiy masalalarni qisqa muddatda hal qilish topshirildi.
Energetika resurslariga boʻlgan talab ortib borayotgan sharoitda koʻmir qazib chiqarish va uni qayta ishlash loyihalarini jadallashtirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi. Aholi va sanoat korxonalariga koʻmir yetkazib berish hajmini oshirish yuzasidan vazifalar belgilandi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati faoliyati doirasida “Muruntov” konini kengaytirishning navbatdagi bosqichi, yangi konlarni oʻzlashtirish, murakkab rudalardan oltin ajratib olish texnologiyalarini joriy etish, shuningdek, ayrim yirik loyihalar boʻyicha investorlar bilan hamkorlik mexanizmlarini qayta koʻrib chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Metallurgiya yoʻnalishida “Oʻzmetkombinat”da ishlab chiqarish hajmini oshirish, ichki xomashyo bazasidan samarali foydalanish, raqobatbardosh mahsulot turlarini koʻpaytirish, bozor talabiga mos metall listlar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish masalalari koʻrib chiqildi. Bu borada xomashyo taʼminoti, mahsulot turlarini diversifikatsiya qilish va yangi bozorlarni oʻzlashtirish boʻyicha aniq choralar belgilandi.
Yigʻilishda Texnologik metallar kombinati faoliyatiga ham toʻxtalinib, sanoat uchun muhim metallar va murakkab qotishmalar ishlab chiqarishni kengaytirish, selen, tellur, kukun metallurgiyasi detallari va boshqa yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha loyihalarni jadallashtirish vazifasi qoʻyildi.
Tarmoq korxonalarida tannarxni pasaytirish va xarajatlarni qisqartirish masalalari ham diqqat markazida boʻldi. Mutasaddilarga bir birlik mahsulot tannarxini qisqartirish, energiya sarfini kamaytirish, resurslardan tejamkor foydalanish va oyma-oy aniq natijalarga erishish boʻyicha manzilli dasturlar ishlab chiqish topshirildi.
Davlat xaridlari va kooperatsiya sohasida mahalliy komponentni kengaytirishga alohida urgʻu berildi. Shu bois, mutasaddilarga loyihalar va xaridlarda mahalliy komponent ulushini joriy yilda 2 milliard dollardan oshirish boʻyicha aniq koʻrsatkichlar belgilab berildi.
Shuningdek, geologiya-qidiruv ishlarini kuchaytirish, qoʻshimcha zaxiralarni aniqlash, yangi kon va investitsiya bloklarini investorlarga taklif qilish, uglevodorodga istiqbolli maydonlarni iqtisodiyotga jalb etish boʻyicha rejalar muhokama qilindi. Bu yoʻnalishda joriy yilda oltin, kumush, mis, uran va rux zaxiralarini sezilarli oshirish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda sohada amalga oshirilayotgan 22 milliard dollarlik loyihalar doirasida 38 mingta yangi ish oʻrni yaratilishi, jumladan, 7,5 ming muhandis va 14 ming oʻrta boʻgʻin mutaxassislariga ehtiyoj paydo boʻlishi qayd etildi. Shu munosabat bilan sohadagi oliy taʼlim muassasalari va texnikumlar faoliyatini yangi talablar asosida tashkil etish, taʼlim dasturlarini zamonaviy texnologiyalarga moslashtirish, dual taʼlimni keng joriy etish, diplom ishlarini bevosita ishlab chiqarish vazifalari bilan bogʻlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Bundan tashqari, oliygohlardagi ilmiy tadqiqotlarni kombinatlardagi amaliy texnologik yechimlarga yoʻnaltirish, ilmiy ishlar natijalarini ishlab chiqarishga tatbiq etish, talabalar uchun oʻquv-mashgʻulot poligonlarini tashkil qilish, sanoat korxonalarida sexlarni amaliyot va tadqiqotlar uchun moslashtirish vazifalari belgilandi.
Yangi loyihalar doirasidagi dolzarb ilmiy mavzular roʻyxatini ochiq eʼlon qilish tizimini yoʻlga qoʻyish topshirildi. Bu tadqiqotlarda sohadagi 5 ta oliygoh bilan bir qatorda texnika yo‘nalishidagi barcha davlat, xususiy oliygoh va ilmiy tashkilotlar ishtirok etishi mumkin bo‘ladi.
Yigʻilish yakunida togʻ-kon, metallurgiya, kimyo va neft-gaz kabi bazaviy tarmoqlarda yirik loyihalar ijrosini tizimli nazorat qilish maqsadida Prezident rahbarligida Sanoat kengashi tuzilishi maʼlum qilindi. Ushbu kengash doirasida yirik korxonalarni xalqaro standartlar asosida transformatsiya qilish, tannarx va energiya sarfini kamaytirish, xomashyoni chuqur qayta ishlash, mahalliy kontentni oshirish, barcha jarayonlarni raqamlashtirish, sunʼiy intellektni joriy etish, investitsiya va eksportni koʻpaytirish boʻyicha oylik ish rejalari tasdiqlanadi.
Mutasaddi rahbarlarga ushbu rejalar ijrosini har oy joylarga chiqqan holda korxonabay tanqidiy muhokama qilish, mavjud masalalarni tezkor hal etish va har chorak yakunlari boʻyicha hisobot kiritib borish topshirildi.

Президент Шавкат Мирзиёев в рамках посещения Алмалыкского горно-металлургического комбината провел совещание по ускорению реализации крупных инвестиционных проектов в горнодобывающей промышленности.
Как отмечалось, сегодня стремительное развитие таких стратегических отраслей, как информационные технологии, искусственный интеллект, робототехника, энергетика, электротехника, химическая и оборонная промышленность, во многом опирается на наличие сырьевой базы меди, урана, лития, вольфрама и других критических металлов. Растущий спрос на эти ресурсы на мировых рынках, в том числе усиление нехватки медного концентрата и ожидаемый вследствие этого рост цен делают еще более актуальным вопрос ускорения проектов в горнодобывающей и металлургической промышленности.
В этой связи указано на необходимость полной мобилизации всех возможностей для достижения целевых ориентиров по увеличению добычи золота в Узбекистане до 175 тонн, серебра – до 500 тонн, урана – до 15 тысяч тонн и меди – до 500 тысяч тонн до 2030 года.
Подчеркнуто, что для этого важно реализовывать каждый крупный проект в соответствии с четким графиком и скоординированно решать вопросы финансирования, строительства, логистики, технологического оснащения и кадрового обеспечения.
На совещании, прежде всего, критически рассмотрен ход стратегических проектов, реализуемых на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате. В частности, даны конкретные указания по ускорению следующих очередей медно-обогатительной фабрики №3.
Кроме того, рассмотрены вопросы строительства нового медеплавильного завода, который станет технологическим продолжением этого проекта. Даны поручения по завершению технико-экономического обоснования, привлечению иностранных экспертов и запуску строительных работ в кратчайшие сроки.
Исходя из перспективных потребностей Алмалыкского комбината особо отмечена важность привлечения авторитетных международных компаний для разработки технико-экономического обоснования медно-обогатительной фабрики №4. Подчеркнута необходимость комплексного охвата вопросов водоснабжения, железнодорожной и энергетической инфраструктуры, экологических требований и высокоэффективных технологий в данном документе.
На совещании было отмечено, что в текущем году в отрасли в рамках 90 проектов планируется привлечение инвестиций в размере 2,2 миллиарда долларов, а также определены задачи по добыче 172,5 тысячи тонн меди, 120 тонн золота, 210,5 тонн серебра и 8 тысяч тонн урана.
Наряду с этим подчеркнуто, что необходимо в сжатые сроки завершить ТЭО по ряду перспективных месторождений и объектов, а также эффективно использовать возможности, предоставляемые новым постановлением об упрощении процедур экспертизы. Правительству поручено в кратчайшие сроки решить организационно-правовые вопросы в рамках этих проектов.
Особое внимание уделено также вопросам ускорения проектов по добыче и переработке угля в условиях растущего спроса на энергоресурсы. Определены задачи по увеличению объемов поставок угля населению и промышленным предприятиям.
В рамках деятельности Навоийского горно-металлургического комбината даны указания по очередному этапу расширения рудника “Мурунтау”, освоению новых месторождений, внедрению технологий извлечения золота из сложных руд, а также по пересмотру механизмов сотрудничества с инвесторами по ряду крупных проектов.
В металлургическом секторе рассмотрены вопросы увеличения объемов производства на «Узметкомбинате», эффективного использования внутренней сырьевой базы, расширения ассортимента конкурентоспособной продукции и налаживания производства соответствующего рыночному спросу листового металла. Определены конкретные меры по обеспечению сырьем, диверсификации ассортимента продукции и освоению новых рынков.
На совещании также затронута деятельность Комбината технологических металлов. Поставлены задачи по расширению производства критических металлов и сложных сплавов для промышленности, ускорения проектов по производству селена, теллура, изделий порошковой металлургии и другой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Отдельно рассмотрены вопросы снижения издержек и сокращения затрат на отраслевых предприятиях. Ответственным лицам поручено разработать адресные программы, направленные на снижение себестоимости продукции, сокращение энергопотребления, бережливое использование ресурсов и ежемесячное достижение конкретных результатов.
Акцентировано внимание на расширении отечественного компонента в сфере государственных закупок и кооперации. В этой связи ответственным лицам даны конкретные указания по доведению доли местной продукции в проектах и закупках до более 2 миллиардов долларов в этом году.
Обсуждены также планы по интенсификации геологоразведочных работ, выявлению дополнительных резервов, предложению инвесторам новых горнодобывающих и инвестиционных блоков, а также привлечению в экономику перспективных месторождений углеводородов. В частности, поставлена задача по значительному увеличению запасов золота, серебра, меди, урана и цинка в этом году.
На совещании отмечено, что в рамках реализуемых в отрасли проектов на сумму 22 миллиарда долларов будет создано 38 тысяч новых рабочих мест, в частности, появится потребность в 7,5 тысячах инженерах и 14 тысячах специалистах среднего звена. В этой связи были даны указания по организации деятельности отраслевых вузов и техникумов с учетом новых требований, адаптации образовательных программ к современным технологиям, широкому внедрению дуального образования и обеспечению тесной связи между дипломными работами и производственными задачами.
Кроме того, поставлены задачи по ориентированию научных исследований в вузах на разработку практических технологических решений для комбинатов, внедрению результатов научных работ в производство, организации учебно-тренировочных полигонов для студентов, приспособлению мастерских на промышленных предприятиях к практической и исследовательской работе.
Поручено создать систему опубликования списка актуальных научных тем в рамках новых проектов. В этих исследованиях могут участвовать не только 5 отраслевых вузов, но и все государственные, частные образовательные и научные организации технического направления.
В завершение совещания объявлено о создании Промышленного совета под председательством Президента для систематического контроля за реализацией крупных проектов в таких базовых отраслях, как горнодобывающая, металлургическая, химическая промышленность и нефтегазовый сектор. В рамках этого совета будут утверждаться ежемесячные планы работы по трансформации крупных предприятий на основе международных стандартов, снижению себестоимости и энергопотребления, глубокой переработке сырья, увеличению доли местной продукции, цифровизации всех процессов, внедрению ИИ, увеличению инвестиций и экспорта.
Ответственным лицам поручено ежемесячно на основе критического анализа и с выездом на места обсуждать ход реализации этих планов в разрезе предприятий, оперативно решать существующие проблемы и представлять отчеты о результатах по итогам каждого квартала.