Aholi murojaatlari bilan ishlash tizimi yangi bosqichga olib chiqiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida aholi murojaatlari bilan ishlash tizimini takomillashtirish, Xalq qabulxonalari faoliyatini yangi bosqichga olib chiqish va jamoatchilik fikrini chuqur tahlil qilish masalalari yuzasidan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Taʼkidlanganidek, yurtimiz nufusi 38 milliondan oshdi, soʻnggi toʻqqiz yilda aholi daromadi ikki karra koʻpaydi. Xalqimiz ogʻirini yengil qilish, uni oʻylantirayotgan masalalarga yechim topish boʻyicha vazir va hokimlar mahalla darajasida ishlaydigan tizim yaratildi. Joriy yilda ham mahallalarda infratuzilma va aholi turmushini yaxshilashga 56 trillion soʻm ajratilmoqda.
Davlatimiz rahbari shuncha imkoniyat boʻla turib, aholi koʻtarayotgan masalalarga hamma joyda ham oʻz vaqtida yechim topib berilmayotganini koʻrsatib oʻtdi.
– Bundan toʻqqiz yil oldin Xalq qabulxonalari tashkil qilinganda bitta maqsad qoʻyilgan edi: davlat idoralarini xalqqa yaqinlashtirish. Toʻgʻri, Xalq qabulxonalari oʻz vaqtida samarali ishladi. Lekin bu idorani ham odamlarning bugungi talabiga mos holda oʻzgartiradigan vaqt keldi, – dedi Prezidentimiz.
Yigʻilishda bundan buyon “Har bir inson va xonadon muammosini bilib, vaqtida koʻmak berishim kerak” degan shior barcha darajalardagi rahbarlar faoliyatida bosh qoida boʻlishi shartligi qayd etildi.
Prezidentimiz aholi murojaatlari bilan ishlashning joriy holatini tahlil qildi.
Mamlakatimizda har oʻn ming kishiga oʻrtacha 319 ta ariza va shikoyat toʻgʻri kelmoqda. Biroq bu koʻrsatkich Toshkent shahrida 535 ta, Navoiy viloyatida 462 ta, Sirdaryo va Surxondaryoda 452 tadan, Jizzaxda 430 ta, Qashqadaryoda 368 ta, Toshkent viloyatida 350 tani tashkil qilmoqda.
Dehqonobod, Mirobod tumanlari, Navoiy, Ohangaron va Yangiyer shaharlarida har oʻn ming aholiga toʻgʻri keladigan arizalar soni boshqa hududlarga nisbatan ikki barobar yuqori ekani koʻrsatib oʻtildi.
Shuningdek, respublika boʻyicha murojaatlar soni 16 foizga kamaygan boʻlsa-da, Qorovulbozor, Nurota, Konimex, Tuproqqalʼa tumanlari va Namangan shahrida mazkur koʻrsatkich oʻtgan yilga nisbatan 50 foizgacha oshgani koʻrsatib oʻtildi. Qator tuman va shaharlarda hokimlar va idoralar mutasaddilarida sayyor va shaxsiy qabullar oʻtkazishga yuzaki qarash saqlanib qolayotgani qayd etilib, bunday yondashuv qatʼiy tanqid ostiga olindi.
Oʻtgan yili Xalq qabulxonalariga hokimlarning oʻzi rahbarlik qilishi belgilangan edi. Qoraqalpogʻiston, Andijon, Qashqadaryo, Xorazm va Sirdaryoda rahbarlarning shaxsan shugʻullangani natijasida murojaatlar 25-30 foizga kamaygani, aholi koʻtargan masalalarning 60-70 foizi ijobiy hal boʻlayotgani taʼkidlandi.
Lekin boshqa hududlarda bu borada keskin oʻzgarish qilinmagani koʻrsatib oʻtildi. Masalan, Toshkent shahridagi 170 ming va Toshkent viloyatidagi 110 ming murojaatning yarmidan koʻpi yechimini topmagan. Surxondaryo, Samarqand va Toshkent shahrida takroriy murojaatlar koʻpaygan.
Shu maʼnoda, Xalq qabulxonalariga kelib tushgan murojaatlar oʻz vaqtida hal etilmasdan, ijtimoiy tarmoqlarda rezonans keltirib chiqarganidan keyingina chora koʻrilishi aholining davlat idoralariga boʻlgan ishonchiga salbiy taʼsir koʻrsatayotgani qayd etildi.
Yig‘ilishda aholidan eng ko‘p murojaatlar yuborilayotgan sohalar va ularga mas’ul idoralar faoliyati, shu jumladan ichki ishlar, majburiy ijro, sog‘liqni saqlash, bandlik, ijtimoiy himoya, energetika, infratuzilma va boshqa masalalar muhokama qilindi.
Masalan, o‘tgan yili aliment bilan bog‘liq 70 mingta murojaat kelib tushgan. Majburiy ijro byurosi ariza tushganda undirish chorasini koʻrayotgan boʻlsa-da, aliment toʻlovchining rasmiy daromadi boʻlmagani uchun murojaatlarning 30 foizi hal boʻlmay qolmoqda.
Bu borada aliment toʻlovchilarning qanchasi kasbga ega boʻla turib ishsiz yurgani, qanchasini oʻqitish kerakligini tahlil qilishmayotgani, shu asosda bandlik boʻlimlari va “mahalla yettiligi” bilan yaqin hamkorlikda ish tashkil qilish muhim ekani qayd etildi.
Tashkiliy migratsiya asosida odamlarni oʻqitib, xorijdagi yuqori daromadli ish oʻrinlariga yuborish tizimi yaratilgan, lekin aliment majburiyati bor fuqarolar bu imkoniyatdan foydalana olmaydi. Aliment toʻlovchilarga ham xorijda ishlab daromad topishi uchun sharoit yaratish maqsadida ayni paytda aliment oluvchining huquq va manfaatlarini ishonchli taʼminlagan holda har ikki tomon uchun manfaatli boʻladigan adolatli mexanizm boʻyicha taklif kiritish topshirildi.
Ichki ishlar vakolatidagi masalalar, ayniqsa, xodimlarning qoʻpol muomalasi va tergov sifati boʻyicha eʼtirozli murojaatlar kelib tushayotgani qayd etildi. Tizim masʼullari bu haqda eng koʻp murojaat kelib tushayotgan hududlarda profilaktika inspektorlari va tergovchilarning kasbiy saviyasi hamda muomala madaniyatini oshirish bilan tizimli shugʻullanishi, ichki ishlar idoralarini xalqchil professional tuzilmaga aylantirish ishlarini kuchaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Energetika, yoʻl va suv infratuzilmasi boʻyicha 2025-yilda yuborilgan murojaatlar 109 mingdan oshgani aytildi. Ayniqsa, Asaka, Shahrixon, Izboskan, Pastdargʻom, Shoʻrchi, Denov, Gʻuzor, Qamashi, Dehqonobod, Sharof Rashidov tumanlari, Samarqand, Namangan, Termiz, Qarshi va Andijon shaharlarida infratuzilma boʻyicha murojaatlar koʻpaygan.
Joriy yilda bu masalalarni hal qilish uchun 20 trillion soʻm ajratilgani, hokimlar ushbu mablagʻni, avvalo, eng koʻp shikoyat tushayotgan mahallalarga yoʻnaltirsa, aholi roziligi ham, murojaatlar soni ham kamayishi taʼkidlandi.
“Tashabbusli budjet” dasturi mahalla aholisining ogʻirini yengil qilishda katta samara berayotgani eʼtirof etildi. Biroq infratuzilma yuzasidan 25 mingta ariza kelib tushgan 2 mingta mahalla biror marta ham ushbu dasturda loyiha joylashtirmagani koʻrsatib oʻtildi. Mutasaddilarga Xalq qabulxonalariga kelgan murojaatlarni tahlil qilib, bunday mahallalarga loyiha tayyorlashda koʻmaklashish topshirildi.
Shu bilan birga, ayrim vazirlik va idoralar murojaatlarga yechim berish oʻrniga yuzaki javob bilan cheklanayotgani tanqid qilindi. Xususan, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi murojaatlarning 64 foiziga, Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi 61 foiziga, Transport vazirligi 58 foiziga amaliy yechim bermagan.
Umuman, qayd etilgan kamchiliklar boshqa vazirlik va idoralar, hokimliklarga ham tegishli ekani, ular murojaatlar bilan ishlashni chuqur tahlil va mas’uliyat asosida tashkil etishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.
Prezidentimiz murojaatlar bilan ishlash tizimini oʻzgartirish vaqti kelganini taʼkidlab, hokimliklar, vazirlik va idoralarga faqat koʻtarilgan masalani hal qilish bilan cheklanib qolmasdan, muammoning kelib chiqish sabablarini chuqur oʻrganish, murojaatlarga olib kelayotgan omillarni aniqlab, ularni kamaytirish bilan tizimli ravishda shugʻullanishga topshiriq berdi.
Shu bois, Xalq qabulxonalari faqat ariza qabul qiluvchi idora emas, balki soha va joylardagi muammolarga ularga tegishli masʼul idoralarning eʼtiborini tortadigan, ular bilan birgalikda tahlil va yechim taklif qiladigan markazga aylantirilishi belgilandi.
Prezidentimiz yangi tizim qanday ishlashini Qarshi shahri misolida tushuntirib berdi. Aliment toʻlovchilarning bandligini taʼminlash, oyliklar kechiktirib toʻlanishining oldini olish, boshqaruv servis kompaniyalari faoliyati, davlat idoralari xodimlari ustidan shikoyatlar, uy-joy bilan taʼminlash, nafaqat tayinlash kabi masalalarda manzilli ishlash yoʻllari va buning uchun masʼullar belgilab berildi.
Har bir ariza va shikoyatni chuqur tahlil qilib, masʼullar kesimida taqsimlab, birinchi yarim yillikda Qarshi shahrini murojaatlar bilan ishlash boʻyicha namunaviy hududga aylantirish topshirildi. Bu jarayonda viloyat hokimi, uning oʻrinbosarlari va hududdagi tashkilotlar rahbarlari unga yaqindan koʻmaklashishi belgilandi.
Umuman, barcha hududlar va 208 ta tuman-shahar hokimlariga Qarshi shahri misolida koʻrsatilgan tizimni samarali yoʻlga qoʻyib, odamlarning ogʻirini yengil qilish vazifasi qoʻyildi. Bu boradagi ish rejalari har oy mahalliy Xalq deputatlari kengashlarida tasdiqlanib, aholiga yetkazib boriladi.
Yigʻilishda Xalq qabulxonalari faoliyatini yanada kuchaytirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar belgilandi.
Prezident Administratsiyasiga hokimlar bilan birgalikda Xalq qabulxonalariga muammolarning mohiyatini tushunadigan zamonaviy kadrlarni jalb qilish, murojaatlarni tizimli tahlil qilish boʻyicha alohida nazorat guruhi faoliyatini yoʻlga qoʻyish topshirildi.
Prezident Administratsiyasi Kommunikatsiyalar departamenti har oy Xalq qabulxonalariga kelib tushgan murojaatlarni tahlil qilib, umumlashtiradi, vazirlar va hokimlarga yetkazadi, ijrosini nazorat qiladi. Odamlarning kayfiyatiga taʼsir qilayotgan masalalar boʻyicha rahbarlar hisobotini eshitib boradi, eng muammoli yoʻnalishlar boʻyicha takliflarni Hukumatga kiritadi.
Hukumatda vazirlik va idoralarning rahbar xodimlaridan iborat Tezkor shtab tuziladi. Koʻtarilgan masalalar hudud va tarmoqlar kesimida joyiga chiqqan holda hal qilinadi.
Xalq qabulxonalariga murojaatlarni koʻrib chiqish tartibini buzgan idoralarga majburiy koʻrsatmalar berish vakolati berilishi, murojaatlar bilan ishlash boʻyicha davlat idoralari reytingi yoʻlga qoʻyilib, har olti oyda eʼlon qilib borilishi belgilandi.
Murojaatlar bilan ishlashda “mahalla yettiligi”ning masʼuliyati ham keskin oshiriladi. Prezident Virtual qabulxonasida har bir mahalla uchun alohida kabinet ochiladi, u yoshlar yetakchisi va mahalla raisi tomonidan yuritiladi. Ular kelayotgan murojaatlarning sabablarini oʻrganib, kunlik maʼlumotlarni hokimlarga taqdim etib boradi.
Shuningdek, murojaatlarni asossiz ravishda quyi tizimlarga yuborgan tashkilot rahbarlariga keskin chora koʻriladi, murojaatlar toʻgʻrisidagi qonunchilik talablarini buzganlik uchun jazo kuchaytiriladi.
Prezidentimiz yana bir muhim masalaga toʻxtalib oʻtdi. Davlat siyosati va islohotlarning asosiy yoʻnalishlarini belgilash, vazirlik va idoralarda toʻgʻri qarorlar qabul qilinishida, umuman, aholi kayfiyati va uni oʻylantirayotgan masalalarni bilishda murojaatlar bilan bir qatorda sotsiologik tadqiqotlar natijalari ham muhim manba ekani taʼkidlandi.
Shu bois, bunday tadqiqotlarning koʻlami va sifatini oshirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi. Endilikda bir martalik ijtimoiy soʻrovlar bilan cheklanilmay, qayerda ishonch ortayotgani, qayerda susayayotgani, qaysi qarorlar adolatli, qaysilari odamlarga manfaat keltirmayotgani boʻyicha doimiy monitoring va tahlillar oʻtkazilishi belgilandi.
Prezident Administratsiyasi Kommunikatsiyalar departamenti hamda Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutiga hudud va tarmoqlar rahbarlari reytingi metodologiyasini ishlab chiqib, tahlillar asosida reytingni shakllantirish va muntazam ravishda Prezidentga kiritib borish topshirildi.
Ijro intizomi masalalari ham koʻrib chiqilar ekan, berilgan har bir topshiriqning real ijro holati boʻyicha kundalik nazorat oʻrnatish, masʼuliyatni his qilmagan, sustkashlikka yoʻl qoʻygan rahbarlar haqida xolis axborot kiritib borish vazifasi qoʻyildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 13 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам совершенствования системы работы с обращениями граждан, вывода деятельности Народных приемных на новый уровень и углубленного анализа общественного мнения.
Как отмечалось, население нашей страны превысило 38 миллионов человек, доходы граждан за последние девять лет удвоились. Создана система, в рамках которой министры и хокимы работают на уровне махалли, чтобы решать волнующие жителей вопросы. В этом году на улучшение инфраструктуры и условий жизни населения в махаллях выделяется 56 триллионов сумов.
Глава нашего государства указал, что несмотря на наличие больших возможностей, проблемы, поднятые населением, не всегда решаются вовремя.
– Когда девять лет назад создавались Народные приемные, была одна цель: приблизить государственные органы к народу. Действительно, Народные приемные в свое время работали эффективно. Однако настало время изменить эту структуру в соответствии с сегодняшними требованиями людей, – сказал Президент.
На совещании подчеркнуто, что отныне девиз «Я должен знать проблемы каждого человека и каждой семьи и своевременно оказывать помощь» должен стать главным принципом деятельности руководителей всех уровней.
Президент нашей страны проанализировал текущее состояние работы с обращениями граждан.
В республике в среднем на каждые десять тысяч человек приходится 319 заявлений и жалоб. Однако этот показатель составляет 535 в городе Ташкенте, 462 в Навоийской области, по 452 в Сырдарьинской и Сурхандарьинской областях, 430 в Джизакской области, 368 в Кашкадарьинской области и 350 в Ташкентской области.
Указано, что в Дехканабадском и Мирабадском районах, а также в городах Навои, Ахангаране и Янгиере число заявлений на каждые десять тысяч жителей вдвое выше по сравнению с другими населенными пунктами.
Несмотря на снижение общего числа обращений по республике на 16 процентов, в Караулбазарском, Нуратинском, Канимехском и Тупроккалинском районах, а также в городе Намангане этот показатель увеличился до 50 процентов по сравнению с прошлым годом. Подвергнут резкой критике тот факт, что в ряде районов и городов хокимы и ответственные лица ведомств по-прежнему придерживаются формального подхода к проведению выездных и личных приемов.
В прошлом году было принято решение о том, что хокимы сами будут ответственны за Народные приемные. Отмечено, что в Каракалпакстане, Андижанской, Кашкадарьинской, Хорезмской и Сырдарьинской областях благодаря личному участию руководителей количество обращений сократилось на 25-30 процентов, а 60-70 процентов вопросов, поднятых населением, находят положительное решение.
Вместе с тем в других регионах в этом направлении не произошло существенных изменений. Так, из 170 тысяч обращений в городе Ташкенте и 110 тысяч обращений в Ташкентской области более половины остаются нерешенными. В Сурхандарьинской и Самаркандской областях, а также в городе Ташкенте увеличилось число повторных обращений.
В этой связи отмечено, что ситуация, когда обращения в Народные приемные не рассматриваются своевременно, а меры принимаются лишь после того, как они вызвали резонанс в социальных сетях, подрывает доверие населения к государственным органам.
На совещании обсуждены сферы, по которым чаще всего поступают обращения, в том числе по внутренним делам, принудительному исполнению, здравоохранению, занятости, социальной защите, энергетике, инфраструктуре, а также деятельность ответственных за них ведомств.
К примеру, в прошлом году поступило 70 тысяч обращений по поводу алиментов. Несмотря на то, что Бюро принудительного исполнения принимает меры по взысканию, около 30 процентов обращений остаются нерешенными из-за отсутствия официального дохода у плательщиков алиментов.
Отмечено, что не проводится анализ того, сколько плательщиков алиментов, имея профессию, остаются безработными и сколько из них необходимо обучить. В этой связи подчеркнута важность организации работы в тесном взаимодействии с отделами занятости и «махаллинской семеркой».
Также указано, что на основе упорядоченной трудовой миграции создана система обучения и направления граждан на высокооплачиваемые рабочие места за рубежом. Однако граждане, имеющие алиментные обязательства, не могут воспользоваться этой возможностью. Для того, чтобы плательщики алиментов тоже могли работать и получать доход за рубежом, а права и интересы получателей алиментов при этом были соблюдены, поручено подготовить предложения по созданию выгодного для обеих сторон справедливого механизма.
Отмечено, что много жалоб поступает по вопросам, входящим в компетенцию органов внутренних дел, особенно касаемо грубого обращения сотрудников и качества следствия.
Подчеркнуто, что ответственные лица системы должны систематически заниматься повышением профессионализма и культуры общения инспекторов профилактики и следователей в регионах, где поступает наибольшее количество жалоб, и усилить работу по превращению ведомств внутренних дел в ориентированные на интересы людей профессиональные структуры.
Сообщено, что в 2025 году по вопросам энергетической, дорожной и водной инфраструктуры было направлено более 109 тысяч обращений. Особенно увеличилось число таких обращений в Асакинском, Шахриханском, Избасканском, Пастдаргомском, Шурчинском, Денауском, Гузарском, Камашинском, Дехканабадском и Шараф-Рашидовском районах, а также в городах Самарканде, Намангане, Термезе, Карши и Андижане.
Отмечено, что в текущем году на решение этих вопросов выделено 20 триллионов сумов, и, если хокимы направят эти средства прежде всего в махалли, откуда поступает наибольшее количество жалоб, это приведет как к росту удовлетворенности населения, так и к сокращению числа обращений.
Особо подчеркнуто, что программа «Ташаббусли бюджет» вносит большой вклад в облегчение забот жителей махаллей. Вместе с тем указано, что 2 тысячи махаллей, откуда поступило 25 тысяч обращений по вопросам инфраструктуры, ни разу не размещали свои проекты в рамках этой программы. Ответственным лицам поручено проанализировать обращения, поступившие в Народные приемные, и оказать помощь таким махаллям при подготовке проектов.
Были подвергнуты критике случаи, когда некоторые министерства и ведомства вместо того, чтобы решать обращения, ограничиваются поверхностными ответами. В частности, Министерство высшего образования, науки и инноваций не предоставило практического решения по 64 процентам обращений, Инспекция по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства – по 61 проценту, Министерство транспорта – по 58 процентам.
Подчеркнуто, что выявленные недостатки относятся также к другим министерствам, ведомствам и хокимиятам, они должны выстраивать работу с обращениями на основе глубокого анализа и ответственности.
Отмечая, что настало время для пересмотра системы работы с обращениями, глава государства поручил хокимиятам, министерствам и веодмствам, не ограничиваясь только решением поднятых в обращениях вопросов, заниматься также глубоким изучением причин возникновения проблем, систематическим устранением факторов, приводящих к подаче обращений.
В этой связи было определено, что Народные приемные должны стать не просто ведомствами для приема обращений, но и центрами, которые привлекают внимание ответственных ведомств к проблемам отраслей и территорий, совместно с ними проводят анализ и вырабатывают предложения по их решению.
Президент нашей страны на примере города Карши разъяснил, как будет работать новая система. Определены механизмы адресной работы и ответственные лица по вопросам трудоустройства плательщиков алиментов, предотвращения задержек в выплате заработной платы, жалобам на деятельность управляющих сервисных компаний и сотрудников государственных органов, обращений по обеспечению жильем и назначению пенсий.
Поручено в течение первого полугодия превратить город Карши в образец работы с обращениями. Определено, что тесную поддержку в этом процессе будут оказывать хоким области, его заместители и руководители территориальных организаций.
В целом хокимам всех регионов и 208 районов и городов поручено эффективно внедрить продемонстрированную на примере города Карши систему и облегчить заботы людей. Каждый месяц в местных Кенгашах народных депутатов будут утверждаться и объявляться населению планы работы в этом направлении.
На совещании определены дополнительные меры по дальнейшему усилению деятельности Народных приемных.
Администрации Президента поручено совместно с хокимами укомплектовать Народные приемные современно мыслящими специалистами, понимающими суть проблем, а также организовать работу отдельной контрольной группы по системному анализу обращений.
Департамент коммуникаций Администрации Президента будет ежемесячно анализировать и обобщать обращения, поступающие в Народные приемные, доводить их до министров и хокимов, а также контролировать исполнение. Будет заслушивать отчеты руководителей по вопросам, влияющим на общественное настроение, и представлять Правительству предложения по наиболее острым направлениям.
В Правительстве создадут Оперативный штаб, состоящий из руководящих сотрудников министерств и ведомств. Поднятые вопросы будут решаться с выездом на места в разрезе регионов и отраслей.
Принято решение о наделении Народных приемных полномочием направлять обязательные предписания ведомствам, нарушающим порядок рассмотрения обращений, а также ведении рейтинга государственных органов по работе с обращениями, который будет публиковаться каждые шесть месяцев.
Кардинально повысится ответственность «махаллинской семерки» по работе с обращениями. В Виртуальной приемной Президента будет создан отдельный кабинет для каждой махалли, который будут вести лидер молодежи и председатель махалли. Они будут изучать причины поступающих обращений и ежедневно предоставлять информацию хокимам.
Кроме того, будут приниматься строгие меры в отношении руководителей организаций, необоснованно направляющих обращения в нижестоящие структуры, усилится ответственность за нарушение требований законодательства об обращениях.
Президент нашей страны отметил еще один важный аспект. Результаты социологических исследований наряду с обращениями граждан являются ключевым источником при определении основных направлений государственной политики и реформ, принятии правильных решений в министерствах и ведомствах, а также для понимания общественных настроений и актуальных проблем населения.
Поэтому подчеркнуто, что необходимо расширять масштабы и повышать качество таких исследований. Отныне не ограничиваясь разовыми опросами общественного мнения будет проводиться постоянный мониторинг и анализ для того, чтобы определить: в каких территориях доверие растет, а где падает, какие решения справедливы, а какие не отвечают интересам народа.
Департаменту коммуникаций Администрации Президента и Институту стратегических и межрегиональных исследований поручено разработать методологию оценки руководителей регионов и отраслей, сформировать рейтинг на основе проведенного анализа и регулярно представлять его Президенту.
В ходе рассмотрения вопросов исполнительской дисциплины, поставлена задача установить ежедневный контроль за фактическим выполнением каждой поставленной задачи, предоставлять объективную информацию о руководителях, которые не чувствуют ответственность и проявляют медлительность.