Maʼlumki, joriy yilning 30-yanvar kuni “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati faoliyati samaradorligini oshirish, uglevodorod zaxiralarini kengaytirish va tarmoqni zamonaviy texnologiyalar asosida rivojlantirish boʻyicha ustuvor vazifalar belgilangandi. 23-fevral kuni esa ushbu topshiriqlarning dastlabki ijrosi koʻrib chiqilib, qator qoʻshimcha topshiriqlar berilgan edi.
Bugungi taqdimotda mazkur chora-tadbirlarni amalga oshirish jarayoni yana bir bor tahlil qilindi.
Neft va gaz sohasida geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish, yangi konlarni aniqlash, mavjud quduqlar samaradorligini oshirish va qazib chiqarish hajmini barqarorlashtirishga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Bu borada soha rahbarlarining joriy yil boshidan 3D seysmik qidiruv ishlari 471 kvadrat kilometr hajmda amalga oshirigani, 11 ta yangi quduq ishga tushirilgani, 20 ta quduqda ta’mirlash ishlari bajarilgani va 5 ta texnologik tadbir amalga oshirilgani to‘g‘risidagi ma’lumoti ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, sohada operatsion samaradorlikni oshirish, korxonalarning xarajatlarini maqbullashtirish va moliyaviy barqarorligini mustahkamlash boʻyicha ishlarga alohida eʼtibor qaratildi.

President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the progress of implementing tasks set for the oil and gas industry.
On January 30 of this year, priority tasks were set to increase the operational efficiency of the Uzbekneftegaz JSC, expand hydrocarbon reserves, and develop the industry based on modern technologies. On February 23, the initial progress in implementing these tasks was reviewed, and additional instructions were given.
At today's presentation, the implementation process of these measures was analyzed again.
The ongoing work to expand geological exploration, identify new fields, increase the efficiency of existing wells, and ensure stable production volumes was discussed separately.
Information from industry leaders was reviewed, noting that since the beginning of this year, 3D seismic exploration has been completed over an area of 471 square kilometers, 11 new wells have been commissioned, repair work has been carried out on 20 wells, and five technological measures have been implemented.
Particular attention was paid to efforts aimed at increasing operational efficiency in the industry, optimizing enterprise costs, and strengthening financial stability.
The Head of State instructed the responsible officials to continue ensuring the implementation of the assigned tasks and planned measures based on precise calculations and strict discipline.